Helsinki. Miasto do odpoczywania

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 13:00
Kiedyś nadmorska osada, dziś to stolica i największe miasto Finlandii. - Kiedy myślę o Helsinkach, to widzę park, na którym zbudowano kilka osiedli. Relaks i odpoczynek, to pierwsze, co przychodzi mi do głowy - mówi Paulina Górszczak, autorka przewodników po Finlandii.
Helsinki
HelsinkiFoto: Shutterstock.com

Suomenlinna: historyczna forteca i tupot mew

Helsinki to miasto, którego nazwa pierwotnie brzmiała Helsingfors - od nazwy przepływającej w tym regionie rzeki. Pierwsza osada powstała w miejscu dzisiejszych Helsinek już w XV wieku, ale właściwe miasto zostało założone w 1550 roku. Niezwykłe miasto, bo jak podkreśla gość Czwórki, do dziś 40 proc. powierzchni Helsinek zajmują tereny zielone. - Każdy, kto tu przyjeżdża, powinien wybrać się na Suomenlinnę, wyspę, na której znajdują się fragmenty jednej z największych fortec morskich na świecie. To obowiązkowy punkt zwiedzania, który znalazł się także na Liscie Światowego Dziedzictwa UNESCO - tłumaczy. - Na wyspie znajduje się wiele tras rowerowych i pieszych, kilka muzeów, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym można odetchnąć i odpocząć. 

Insta-spoty

Najbardziej "instagramową" częścią miasta jest plac Senacki, ale to atrakcja dla turystów, którzy lubią miejski zgiełk i tłok. Ale równie często w relacjach z Helsinek na społecznościówkach pojawia się Kamppi, czyli Kaplica Ciszy. - Jest usytuowana w najbardziej ruchliwym punkcie stolicy, ale wystarczy przekroczyć jej próg, żeby znaleźć się w świecie ciszy. Trudno to opisać słowami, ale kiedy wybrałam się tam po raz pierwszy, oniemiałam. To też jedyny kościół w Helsinkach, gdzie nie odbywają się nabożeństwa. Za to spotykają się tu ludzie wszystkich wyznań, religii i przekonań - dodaje autorka bloga Marchewkowaskandynawia.pl.    

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez My Helsinki (@myhelsinki)

Sprawdź także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez My Helsinki (@myhelsinki)

Córka Bałtyku i białe miasto Północy

Stolica Finlandii jest także głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji tego kraju. Tutejszy uniwersytet został założony w 1828 roku, a w ramach aglomeracji znajduje się też główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa. Do Helsinek najłatwiej dostać się samolotem lub promem. Rejs z Tallina trwa nieco ponad godzinę, więc wiele osób odwiedzających stolicę Estonii decyduje się na jednodniową wycieczkę do fińskiego miasta. - Helsinki nazywane są "córką Bałtyku", bo znajdują się na samym czubku zatoki fińskiej. Helsinki to także "białe miasto Północy", ze względu na biały granit, który był wykorzystywany do helsińskiej zabudowy - opowiada autorka audycji i podróżniczka Martyna Matwiejuk. - O Helsinkach mówi się też, że to "najzimniejsza stolica na świecie", bo średnia roczna temperatura w mieście nie przekracza… 0 stopni. Są też dni, w których w ogóle nie ma słońca. Za to pada 120 dni w roku. Nie brzmi to szczególnie zachęcająco, ale Helsinki rekompensują te niedogodności, jeśli tylko zechce się je odwiedzić.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez My Helsinki (@myhelsinki)

Posłuchaj
22:43 CZWORKA Azymut 0 - helsinki 10.09.2022.mp3 Zwiedzamy Helsinki. CDokąd warto się wybrać? (Azymut 0/Czwórka)

***

Audycja: Azymut 0

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Paulina Górszczak (autorka przewodników oraz bloga Marchewkowaskandynawia.pl) 

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 10.08

kul

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń