"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
Widok na port w Turku
Widok na port w TurkuFoto: Shutterstock.com

- Przez wiele wieków było to bardzo istotne, jeśli nie najważniejsze miasto w kraju. Dopiero na początku XIX wieku car Aleksander I przeniósł stolicę Finlandii z Turku do Helsinek - opowiadała Martyna Matwiejuk, prowadząca audycję. To tam znajduje się m.in. zamek, gdzie w słonecznych promieniach odbywa się miejski festiwal "Kiss my Turku". - Ale także targ średniowieczny, pełen wystaw rzemiosła, kostiumów i inscenizacji - opowiadała. 

- Nie bez powodu miasto to nazywane jest Paryżem Finlandii. Jest tu niezwykle rozwinięta kultura spędzania czasu w kawiarniach, restauracjach. Mieszkańcy spotykają się ze znajomymi nad rzeką w tawernach - opowiadała dziennikarka. Jak podkreślała, Turku to także fińska brama na Zachód. - Tamtejszy port był niegdyś niezwykle istotnym punktem komunikacyjnym - podkreślała. - Przez rzekę Aura nieprzerwanie od 119 lat pływa - z jednego brzegu na drugi - prom, przewożący nieodpłatnie ludzi i rowery.

Turku spodoba się również tym, którzy lubią spędzać czas aktywnie i kochają wodę. - Tuż obok leży Morze Archipelagowe, czyli fragment wody pomiędzy lądem fińskim, a Wyspami Alandzkimi - mówiła Martyna Matwiejuk. Jak opowiadała, wybrzeże fińskie znacznie różni się od polskiego. - Nie ma tam właściwie plaż piaszczystych, są na nich duże głazy, kamienie wypolerowane przez wodę - opisywała. 

Posłuchaj
19:46 czwórka finlandia 2022_07_30-10-11-20.mp3 Co warto zobaczyć będąc w Turku? (Azymut 0/Czwórka) 

Od zgiełku odpocząć można w położonym nieopodal Naantali - miasteczku wypoczynkowym pełnym drewnianych domów wybudowanych nad morzem. W tej niewielkiej, liczącej kilkanaście tysięcy mieszkańców miejscowości, znajduje się m.in. Kultaranta, czyli letnia rezydencja prezydenta Finlandii oraz Muumimaailma, park rozrywki poświęcony Muminkom. Na początku czerwca w Naantali odbywa się festiwal muzyczny, poświęcony muzyce kameralnej. - Domy pomalowane są na pastelowe kolory, dominują tu materiały naturalne, m.in. drewno - opowiadała Martyna Matwiejuk. - Finowie dbają o swoje otoczenie, wszystko jest poukładane. 

Sprawdź także:

Z Naantali już tylko krok dzieli nas od wyspy Kailo, na której poznać można świat Muminków. Te niewielkie sympatyczne trolle to bohaterowie m.in. cyklu książek i komiksów pisarki Tove Jansson oraz jej brata, Larsa Janssona. Świat, w którym żyją Muminki, pełen jest rozmaitych stworzeń, żyją w nim m.in. Paszczaki. Pierwsza historia muminków opublikowana została w 1945 roku, a dziś książki z tej serii przetłumaczone zostały na ponad 30 języków. - To bajka zarówno dla dorosłych, jak dzieci. Niektóre sceny czy zachowania postaci w pełni rozumie się dopiero, gdy mamy większy bagaż życiowy - opowiadał Bartek Starobrat, fan Muminków. 

ZOBACZ WIĘCEJ Martyna Matwiejuk wyruszyła w podróż przez Morze Bałtyckie <<<

***

Audycja: Azymut 0

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Bartek Starobrat (prowadzi fanpage "Muminek codzienny")

Data emisji: 30.07.2022

Godzina emisji: 10.08

kd 

Czytaj także

Niezwykłe Góry Stołowe niczym gigantyczne skalne klocki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 15:34
Góry Stołowe pełne są niezwykłych skalnych labiryntów, szczelin, korytarzy i jaskiń, które przyciągają turystów. - Powstały przed milionami lat - mówiła dr Anna Łosiak, geolog planetarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oslo - stolica inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 13:15
- Mówi się, że duże europejskie miasta są do siebie podobne. Oslo jest inne. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spacer, zwłaszcza po Dzielnicy Centralnej - mówi dziennikarka i podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń