Oslo - stolica inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 13:15
- Mówi się, że duże europejskie miasta są do siebie podobne. Oslo jest inne. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spacer, zwłaszcza po Dzielnicy Centralnej - mówi dziennikarka i podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
Oslo, Norwegia
Oslo, NorwegiaFoto: pixabay/AlexvonGutthenbach-Lindau

Ruch to zdrowie

Oslo zachwyca architekturą i parkiem Vigelanda. To tam jego mieszkańcy grają w squasha i organizują pikniki. W ciepłe wieczory pływają w fiordzie, skacząc do niego z molo Aker Brygge. - W parku znajdziemy ponad dwieście rzeźb, które przedstawiają ludzi w nietypowych pozach z bardzo ekspresyjnymi minami. Najbardziej rozpoznawalnym punktem jest Monolit, czyli wysoka kolumna złożona ze 121 postaci ludzkich umieszczonych na sobie - opowiada autorka audycji. - To miejskie centrum aktywności Norwegów, którzy są znani z umiłowania dla takiego trybu życia. Jeśli wolnego czasu nie spędzają w parku, to można ich spotkać w lesie Oslomarka, w którym można uprawiać trekking.  

Munch i black metal

Do zabytków, które warto odwiedzić, będąc w tym mieście, należy zaliczyć zamek i fortecę Akerhus, czyli założony w końcu XIII wieku kompleks fortyfikacji obronnych, usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo, Pałac Królewski - rezydencję wybudowaną w XIX wieku, a obecnie siedzibę króla Haralda V, czy skocznię narciarską Hollmenkollbakken, czyli jeden z obiektów, na których odbywają się zawody pucharu świata w skokach. Jest też stosunkowo nowe, ale świetnie zaprojektowane muzeum Edwarda Muncha, gdzie wśród obrazów twórcy "Krzyku" rozbrzmiewa blackmetalowa muzyka norweskiej grupy Satyricon. - Munch to najsłynniejszy norweski malarz, który przez część życia mieszkał w Oslo, a po śmierci poświęcił mu cały swój dorobek. Teraz miasto oddało hołd artyście i to w wielkim stylu - przyznaje Martyna Matwiejuk. - Muzeum jest jednym z najnowocześniejszych budynków w stolicy Norwegii, a jego piętra wypełnione są wspaniałą sztuką Muncha. Wśród zgromadzonych eksponatów jest oczywiście "Krzyk", a nawet "Krzyków" kilka, bo ten słynny obraz powstał w kilku wersjach.    

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Munchmuseet (@munchmuseet.no)

Posłuchaj
17:27 CZWÓRKA Azymut 0 - oslo 23.07.2022.mp3 Oslo - instrukcja obsługi stolicy Norwegii (Azymut 0/Czwórka)

"Zielone" miasto

Stolica Norwegii to miasto położone na wschodzie kraju, które dziś skupia ponad jedną czwartą populacji Norwegii. Powstało już w XI wieku i jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, naukowych, administracyjnych i kulturalnych kraju. Stanowi także ważny węzeł w komunikacji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej. - Oslo to ekologiczne miasto, po którym jeździ najwięcej aut elektrycznych na świecie. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Norwegia słynie z produkcji energii elektrycznej, zwłaszcza energii "zielonej", pochodzącej z odnawialnych źródeł, głównie z elektrowni wodnych - mówi dziennikarka i podróżniczka.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez OSLO (@oslo)

Sprawdź także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Visit OSLO (@visitoslo)

"Butikowa" stolica

Stolica Norwegii zaliczana jest też do grona najszybciej rozwijających się miast w Europie. - W Oslo żyje się dobrze. Ludzie są zadowoleni i uśmiechnięci, niezależnie od tego czy pracują w sklepie spożywczym, czy zajmują wysokie stanowiska w banku. Bez względu na wiek stawiają na aktywność i dużo czasu spędzają na powietrzu - opowiada Jagoda Pawelec, Polka, która mieszka w Oslo. - Miasto jest stosunkowo małe, łatwo tu spotkać znajomych. Żyję tu od pięciu lat i nie przestaję się zachwycać jego różnorodnością.

ZOBACZ WIĘCEJ Martyna Matwiejuk wyruszyła w podróż przez Morze Bałtyckie <<<

***

Audycja: Azymut 0

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Jagoda Pawelec

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 10.08

kul

Czytaj także

Bukareszt - miasto wielu skrajności

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 13:20
Jak mawiają podróżnicy, Bukareszt najpierw przytłacza, potem czaruje. Może uchodzić za niezbyt piękne, betonowe miasto, jednak to miejsce pełne uroku i historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Budapesztu po Kopenhagę. Inspiracje na wakacyjny city break. Dokąd pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 12:25
- Budapeszt to propozycja dla tych, którzy nie boją się spontanicznych wypraw, a w Kopenhadze mamy drugi co do wielkości na świecie most - mówiła prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń