Sztuczna inteligencja zastąpi również artystów?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:21
Niedawno w Warszawie odbyła się wystawa, której kuratorem była sztuczna inteligencja. AI coraz częściej wchodzi również w rolę kompozytorów, malarzy, grafików a nawet reżyserów filmów.
Jasne i ciemne strony rozwoju technologii. Sztuczna inteligencja to dla ludzi wsparcie czy jednak zagrożenie?
Jasne i ciemne strony rozwoju technologii. Sztuczna inteligencja to dla ludzi wsparcie czy jednak zagrożenie?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Kontakt ze sztuczną inteligencją mamy na co dzień. Sięgając po smartfona, poddajemy się każdorazowo algorytmom sztucznej inteligencji. Podsyłają nam chociażby treści, które moglibyśmy chcieć przeczytać, a także dostosowują reklamy do naszych preferencji. Powstały algorytmy, które są w stanie nawet komponować, tworzyć i opowiadać historie, a nawet prowadzić blogaNiedługo ma powstać produkcja science-fiction w całości stworzona przez sztuczną inteligencję. Jeszcze do niedawna zawody artystyczne uchodziły za te "bezpieczne", do których wykonywania niezbędny jest czynnik ludzki. Czy to się jednak zmieni?

- Nie uciekniemy od tego, ale też nie mamy się czego bać - przekonywała w rozmowie z Czwórką Joanna Wziątek, specjalista branży cyberbezpieczeństwa. - Powinniśmy tylko zwracać uwagę, co robimy z naszymi danymi. 

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana także departamentach "anti-fraud", które analizują tysiące transakcji finansowych. W Osace w Japonii, na niektórych stacjach kolejowych, stosowana jest technologia rozpoznawania twarzy, aby umożliwić ludziom przejście przez bramki bez konieczności wyjmowania biletu. A w jednej z sieci sklepów kosmetycznych używa się odpowiedniego programu, który skanuje twarz klienta i dostarcza spersonalizowane zalecenia dotyczące odcieni podkładu i korektora oraz pomaga w znalezieniu idealnego odcienia szminki. Jednak - jak podkreśla ekspert nie ma przepisów regulujących praktyki sztucznej inteligencji i nie ma prawdziwego mechanizmu egzekwowania, który zapewniłby praktykowanie etycznej sztucznej inteligencji. - Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co robimy z naszymi danymi. To w tej chwili jest najistotniejsze - zaznaczała w rozmowie z Czwórką Joanna Wziątek.

Sprawdź także:

***

Na audycję Świat 3.0 zapraszamy w niedzielę (02.10) po godz. 13.05. Program poprowadzi Marta Zinkiewicz.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie
Czytaj także

Populacja Ziemi sięgnie niedługo 8 mld. Czy technologie znów nas uratują?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 15:00
Według prognoz w 2060 roku będzie nas już 10 miliardów, do końca wieku prawie 11. Czy nasza planeta da radę wyżywić ludzkość i zaspokoić jej inne potrzeby?
rozwiń zwiń