Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
To projekty ekologiczne i działanie młodych mogą uratować planetę
To projekty ekologiczne i działanie młodych mogą uratować planetęFoto: shutterstock.com/Olesya Kuznetsova

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu "Clean Up The World", wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie, to ludzie w każdym wieku, ze szkół, firm, organizacji. Tym razem, w ramach 29. odsłony akcji "Sprzątanie świata" możemy połączyć integrację, motywację z wolontariatem. Każda zarejestrowana akcja - przeprowadzona od 22 kwietnia - zostanie dopisana do oficjalnego wyniku 29. Akcji "Sprzątanie świata - Polska", którą zaplanowano na weekend 16-18 września.

- W sumie w akcji uczestniczy aż 31 ambasad. To symboliczny gest, który ma pokazać, że problem śmiecenia dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. Śmieci przynosimy ze sobą w dane miejsce i moglibyśmy zabrać ze sobą, gdy je opuszczamy - mówił Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji, i zachęcał do organizowania pracowniczego wolontariatu, który pomoże zadbać o ochronę środowiska.

Jak opowiadał, oprócz starych paragonów, butelek, pudełek i innych opakowań wolontariusze znajdują wyrzucone opony, ale także duży sprzęt, jak zepsute pralki i lodówki. - W głowach ludzi nie zachodzi korelacja między tym, że wyrzucają śmieci i przez to stwarzają zagrożenie dla siebie i dla natury. Konsekwencje tych działań nie są widoczne od razu, więc śmiecący najczęściej nie zdają sobie z nich sprawy. Dlatego tak ważna jest edukacja o tym, dlaczego śmiecić nie wolno - podkreślał. - Niektórzy śmiecą dlatego, że zobaczyli, że inni to robią, a kolejni po prostu zostawiają odpadki bezrefleksyjnie - wyliczał. 

Posłuchaj
17:05 czwórka ekologia 2022_09_16-15-14-17.mp3 Dlaczego warto wziąć udział w "Sprzątaniu świata" (Ratujemy świat/Czwórka) 

Gdy niemal trzy dekady temu organizatorzy startowali z akcją po raz pierwszy, nie spodziewali się, że dołączy do nich tyle osób prywatnych, firm, organizacji i szkół. - Gdy bierzemy już udział w tej akcji jako uczniowie szkół podstawowych, budujemy naszą wrażliwość na naturę i jej problemy. Potem przez lata pamiętamy ten dzień - tłumaczył gość Czwórki. Dla dorosłych dobrym rozwiązaniem jest m.in. wolontariat pracowniczy, czyli sprzątanie wraz ze współpracownikami, dzięki temu można wzajemnie się poznać i - pomagając - po prostu ciekawie spędzić czas. - Sprzątanie ma charakter doborowej integracji, ale może być również zorganizowane na zasadach współzawodnictwa. Można działać w doborowym towarzystwie, wystarczy się zarejestrować wypełniając odpowiednie formularze w sieci - podkreślał Grzegorz Mikosza.

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziKasia Dydo

Gość: Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska"

Data emisji: 16.09.2022

Godz. emisji: 16.15

kd

Czytaj także

11 maja - Dzień bez Śmiecenia - jak ograniczać odpady?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 17:30
Dzień bez Śmiecenia obchodzimy 11 maja. Jednak nie tylko od święta warto zadbać o czystość naszej planety. - Nieśmiecenie to jest siła nawyku - mówi Michał Paca, ekolog. Można więc ją wypracować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurorka Plebiscytu Nieprzeciętni Areta Szpura: wyobraź sobie lepszą przyszłość Ziemi i dąż do niej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 09:40
- Wszyscy mówimy o zagładzie ekologicznej i zbliżających się kolejnych końcach świata. Tymczasem przecież ciężko pracujemy, by poprawić kondycję środowiska, więc może czeka nas nieco lepsza przyszłość. Bądźmy na nią dobrze przygotowani - mówiła Areta Szpura. 
rozwiń zwiń