Woda - czy mądrze nią gospodarujemy?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 14:50
Najbliższy "Czat Czwórki" zdominuje temat wody. Sprawdzimy jak wyglądają zasoby wodne Polski i jak nimi gospodarujemy. 
Kurtyna woda daje chwilową ochłodę, jednak marnuje cenne zasoby wody.
Kurtyna woda daje chwilową ochłodę, jednak marnuje cenne zasoby wody.Foto: shuterstock/akturer

W poniedziałkowe popołudnie wraz z Piotrem Firanem przyjrzymy się problematyce wody. Program rozpoczniemy od tematu kurtyn wodnych. W upalne dni takie rozwiązanie to duża ulga dla przechodniów, bo szybko można ochłodzić ciało pod delikatnym natryskiem. Jednak przy okazji to spore marnotrawstwo. 

Przed godziną 16.00 gościem audycji będzie ekolog Sławek Brzózek, który opowie o zasobach wodnych Polski. W Unii Europejskiej klasyfikujemy się na 24 miejscu pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca. W rankingu zajmujemy miejsce tuż przed Czechami, Cyprem i Maltą. 

Ze specjalistą porozmawiamy o naszym gospodarowaniu wodą. Ile jej zużywamy do picia, mycia i prania, ale także do produkcji żywności, przedmiotów oraz urządzeń. Latem wodę także wykorzystujemy do podlewania i schładzania. Jak dysponować zasobami wody rozsądnie? W Czwórce postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

W drugiej części audycji zaprosimy na spotkanie z Małgorzatą Szumską z Szumeg Travel. To podróżniczka, która niemal całe życie jest w podróży, a niedawno wróciła ze Sri Lanki. Inflacja sięgnęła tam 60 procent, z rząd chce zaprzestać drukowania banknotów. Jak wygląda rzeczywistość kraju, o którym mówi się, że bankrutuje? 

W wakacyjnym cyklu "Lato w mieście" wraz Szymonem Majchrzakiem podpowiemy co ciekawego można robić podczas miejskich wakacji. Może joga to dobry pomysł na spędzenie letniego popołudnia? Na początku nie trzeba wiele. Wystarczą proste ćwiczenia i chęci, ale dobrze jest się szkolić pod okiem instruktora. Na szczęście nie brakuje spotkań podczas których można złapać bakcyla za darmo, a do tego pod okiem profesjonalistów. 

Zobacz także:

W audycji także popołudniowy przegląd sportowy.

***

Na "Czat Czwórki" - w poniedziałek (11.07) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka woda ekologia
Czytaj także

Przyczyny otyłości - emocje mają na nią duży wpływ

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 19:56
- To nie jest tak, że choruje się na otyłość, bo z lenistwa za dużo się je i za mało rusza - to jest poważna choroba o bardzo złożonym podłożu - mówi w Czwórce lekarz obesitolog prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.
rozwiń zwiń