Nowe Technologie

Kody źródłowe do Cyberpunka 2077 na aukcji. Hakerzy żądają za nie milionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 21:14
Producent gier CD Projekt padł ofiarą hakerskiego ataku. Kody źródłowe do takich tytułów jak "Wiedźmin 3" i "Cyberpunk 2077" pojawiły się na aukcjach internetowych. Cena wywoławcza wynosi milion dolarów, ale można też wybrać opcję bez licytacji, wówczas transakcja będzie opiewała na sumę siedmiokrotnie wyższą. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pryimak Anastasiia/shutterstock

Na forach hakerskich pojawiły się kody do gier "Thronebreaker: The Witcher Tales", "Wiedźmin 3: Dziki Gon", "Wiedźmin 3 RTX" oraz "Cyberpunk 2077". Zainteresowani będą mogli płacić kryptowalutami. Ale to nie wszystko. Kod do innej gry – Gwint – udostępniono w sieci. Jak ocenia portal benchmark.pl, te działania hakerów to efekt stanowiska CD Projekt. Firma ogłosiła bowiem, że nie będzie negocjować z hakerami ani płacić okupu.

cyberpunk 2077 free shutt 1200 .jpg
Sprawa ataku na CD Projekt. Prokuratura weryfikuje straty i możliwe przyczyny

Jej przedstawiciel natomiast zawiadomił o sprawie policję. Z informacji przez niego przekazanych wynika, że doszło do ataku hakerskiego na serwerach spółki. Zdarzenie miało mieć miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. 8 lutego pracownicy CD Projekt zgłosili, że nie mogą uzyskać dostępu do zasobów na dyskach współdzielonych na serwerze, ponieważ zostały zaszyfrowane.

Na niektórych komputerach pracowników firmy CD Projekt wyświetlał się komunikat od hakerów, którzy informowali spółkę, że ma ona 48 godzin na skontaktowanie się ze sprawcami. W przypadku braku porozumienia miało dojść do ujawnienia lub sprzedania wykradzionych przez hakerów danych. Spółce grożono przekazaniem niekorzystnych wizerunkowo informacji, które miałyby zostać opisane w branżowych mediach, co miałoby skutkować utratą zaufania do CD Projekt ze strony kontrahentów.

Postępowanie warszawskiej prokuratury 

Nadzór nad postępowaniem przygotowawczym objęła Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Pragi Północ. Dochodzenie wszczęto w sprawie "bezprawnego uzyskania, nie później niż 8 lutego, dostępu do nieprzeznaczonych dla sprawcy informacji zawartych w zasobach serwerów CD Projekt RED S.A.".

Na obecnym etapie postępowania śledczy ustalili, że doszło do przełamania zabezpieczeń i haseł dostępowych, w wyniku czego przestępcy uzyskali istotne dane, w tym kody źródłowe produkowanych gier. Hakerzy podali, że posiadają kody do m.in. Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077, a także dokumentację księgową i dane dotyczące zatrudnionych w spółce osób.

W toku postępowania weryfikowany będzie m.in. związek hakerskiego ataku z opublikowanym 8 lutego raportem bieżącym spółki 9/2021 i działalnością warszawskiego dewelopera gier na Giełdzie Papierów Wartościowych.

tvp.info, bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyberpunk 2077 sprzedał się w milionach egzemplarzy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 11:34
Mimo wielu kontrowersji związanych z Cyberpunkiem 2077, twórcy tej produkcji mogą mówić o niemałym sukcesie. Gracze kupili ponad 13 milionów sztuk tej gry. 
rozwiń zwiń