Nowe Technologie

Hakerzy zaatakowali w Holandii producenta półprzewodników. Żądają okupu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 16:51
Hakerzy zaatakowali producenta półprzewodników. Opublikowali już część tajnych dokumentów firmy w dark webie i grożą dalszymi publikacjami, jeśli nie otrzymają okupu.
Hakerzy zaatakowali producenta półprzewodników i żądają okupu
Hakerzy zaatakowali producenta półprzewodników i żądają okupuFoto: Portrait Image Asia/Shutterstock

Nexperia specjalizuje się w produkcji półprzewodników mających bardzo szerokie zastosowanie, od telefonów komórkowych przez lodówki, odkurzacze po samochody. Należy do częściowo państwowego chińskiego koncernu Wingtech Technology i ma siedzibę w Nijmegen we wschodniej Holandii.

Hakerzy wykradli podobno setki gigabajtów tajnych dokumentów, w tym sekretów handlowych firmy, projektów półprzewodników, jak również setki folderów z danymi klientów firmy, w tym z firm SpaceX, Apple i Huawei. Na dowód opublikowali część z nich w dark webie, czyli tzw. ukrytym internecie. Jak poinformowała holenderska stacja RTL Neuws, wśród ujawnionych dokumentów były m.in. wewnętrzne maile firmy oraz paszport jej byłego wiceprezesa; firma potwierdziła ich wiarygodność.

Hakerzy domagają się od Nexperii okupu i grożą, że jeśli go nie otrzymają, na światło dziennie wypłynie jeszcze więcej sekretów firmy.

"Świat będzie bezpieczniejszym miejscem"

Do ataku miało dojść jeszcze w ubiegłym miesiącu, Nexperia nie chciała jednak nagłaśniać sprawy. O ataku poinformowała holenderską policję oraz urząd ochrony danych, śledztwo nadal jest w toku. "Podjęliśmy natychmiastowe działania i odłączyliśmy zaangażowane systemy. Wraz z naszym zewnętrznym ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa Fox-IT Nexperia kontynuuje badanie pełnego zakresu i wpływu tej sprawy" - napisała firma w oświadczeniu.

Jak ustaliły RTL Neuws, za atakiem stoi relatywnie młoda na polu cyberprzestępczości grupa hakerska Dunghill. Grupa określa siebie jako "międzynarodowy zespół specjalistów technicznych, którzy prowadzą badania w dziedzinie bezpieczeństwa informacji". Jak twierdzi Dunghill, jego głównym celem jest sprawienie, że "świat będzie bezpieczniejszym miejscem".

Nexperia produkuje setki miliardów półprzewodników rocznie, a produkty firmy sprzedawane są globalnie. Co ciekawe, jak ustaliła w ubiegłym roku holenderska stacja Nieuwsuur, miliony półprzewodników miały zostać także wykorzystane w rosyjskich dronach i pociskach rakietowych.

Nexperia, która należała wcześniej do holenderskiej spółki NXP, trafiła w ręce Chińczyków w 2019 r.

Czytaj również:

PAP,pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak