Nowe Technologie

Powszechne kradzieże przez Internet

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 13:25
Więcej niż 1 na 10 konsumentów w skali globu co najmniej raz padł ofiarą kradzieży pieniędzy przez Internet. Takie wyniki pokazuje ostatnie badanie* przeprowadzone na zlecenie F-Secure. Wyłania się z niego obraz konsumentów coraz bardziej zaniepokojonych o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Powszechne kradzieże przez Internet

Ponadto sondaż pokazał również, że komputery stacjonarne oraz laptopy uchodzą za najbardziej narażone na ataki urządzenia podczas korzystania z Internetu.

12 proc. mieszkańców Europy podało, że straciło pieniądze w wyniku oszustwa online, podczas gdy poza Starym Kontynentem ofiarą przestępstw w Internecie padło 17 proc. badanych. W Europie ofiarami malwersacji najczęściej padali Brytyjczycy, gdzie 17 proc. mieszkańców straciło w ten sposób pieniądze. Natomiast na pozostałych kontynentach najczęściej okradani byli mieszkańcy Malezji i USA z odsetkiem na poziomie 20 proc.

 • Niższy poziom kradzieży online wśród mieszkańców Europy tłumaczy mniejszy strach przed tym, że padną ofiarą cyberprzestępstwa, w porównaniu do bardziej niepokojących się obywateli Brazylii, Ameryki czy też Malezji. W Europie 68 proc. ludzi martwi się, że zostanie okradziona podczas zakupów w Internecie, a 61 proc., że podczas korzystania z bankowości elektronicznej. W pozostałych krajach objętych badaniem wyniki kształtowały się odpowiednio na poziomie 87 proc. i 84 proc.
 • Większość ludzi bardziej martwi się o swoje bezpieczeństwo w sieci podczas korzystania z komputerów aniżeli urządzeń mobilnych i tabletów. Globalnie aż 69 proc. konsumentów obawia się o to, czy ma zapewnione bezpieczeństwo w sieci podczas codziennych aktywności online, takich jak przeglądanie stron, zakupy, wysyłanie maili czy granie. Niepewnych swojego bezpieczeństwa jest 54 proc. użytkowników urządzeń mobilnych i zaledwie 43 proc. właścicieli tabletów.
 • Zapytani o rodzaj urządzeń wykorzystywanych do łączenia się z Internetem 89 respondentów wskazywało komputery z systemem Windows, 39 proc. posiada smartfony z systemem Android, 24 proc. wybrało iPhona, 22 proc. tablety z Androidem, 20 proc. iPady, 16 proc. stawia na komputery Apple i tyle samo też wybrało telefony oparte o system Windows. Respondenci zgodnie podkreślali, że bardzo ważne jest posiadanie aktualnego oprogramowania, co więcej, 77 proc. zaznaczyło, że brak aktualizacji oprogramowania może powodować ryzyko włamania i kradzieży. 86 proc. badanych przyznało, że regularnie dba o update aplikacji, a 59 proc. czyni to również na swoich smartfonach.

Odrobina ostrożności wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą cyberzłodziei.

 • Używaj unikalnych i trudnych haseł do swoich kont, najlepiej zawierające litery i liczby a także znaki specjalne, takie jak wykrzyknik czy znak zapytania
 • Podawaj poufne informacje tylko na zaufanych stronach i tylko podczas połączeń szyfrowanych – adres rozpoczyna się wtedy od https://
 • Unikaj robienia zakupów i dokonywania płatności z komputerów publicznych i ogólnodostępnych, lub poprzez publiczne Wi-Fi np. w centrach handlowych czy na lotniskach
 • Uważaj na phishing w mailach, w których cyberzłodzieje podszywają się pod Twój bank lub inne organizacje
 • Nie klikaj na linki ani nie otwieraj załączników w podejrzanie wyglądających mailach
 • Aktualizuj na bieżąco swoją przeglądarkę
 • Jeśli masz dzieci, kontroluj treści jakie oglądają – wiele podejrzanych „ofert” zaprojektowanych jest tak, aby przyciągały uwagę najmłodszych
 • Nie ufaj „cudownym przecenom” i szemranym ofertom – z pewnością są oszustwem
 • Sprawdzaj regularnie stan swoich kont i billingi z kart, aby mieć pewność, że nikt niepowołany nie dokonał transakcji
 • Korzystaj z programów antywirusowych od zaufanych producentów, takich jak F-Secure. F-Secure Internet Security zapewnia najlepszą ochronę Twojego komputera i danych w nim zapisanych, takich jak zdjęcia, filmy czy muzykę. Blokuje wirusy, programy szpiegujące i inne złośliwe oprogramowanie, zapewniając Ci jednocześnie pełną ochronę podczas korzystania z bankowości elektronicznej, zakupów online i przeglądania stron www. Pakiet możesz wypróbować za darmo.autor: Materiały prasowe/F-Secure

Czytaj także

SONAR do zwalczania ataków w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 18:03
Jak pokazał ostatni „Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa w internecie” (Internet Security Threat Report — ISTR) przygotowany przez firmę Symantec, ilośc ataków sieciowych wzrosła w zeszłym roku aż o 30% i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał ulec spowolnieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy trojan typu "Phish Locker"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 04:08
Najnowszy raport RSA (EMC) „Online Fraud Report” przedstawia najważniejsze informacje odnośnie do trendów w atakach typu Phishing.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak płacimy za prywatność?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 09:00
Czy jeśli internauci nie płacą za produkty, takie jak skrzynka pocztowa, dostęp do serwisu społecznościowego i inne narzędzia oferowane bezpłatnie w sieci sami się stają produktem?
rozwiń zwiń