Nowe Technologie

Fałszywe aplikacje do przechwycenia danych autoryzacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 11:00
RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, opublikował najnowszy raport „Online Fraud Report” przedstawiający najważniejsze informacje odnośnie trendów w atakach typu phishing, m.in. najczęściej stosowane techniki ataków, a także listę państw, w których w ostatnim miesiącu wykrywa się ich najwięcej.
Fałszywe aplikacje do przechwycenia danych autoryzacyjnych

Według raportu RSA:

  • W grudniu 2013, RSA zidentyfikowało 42 364 ataków typu phishing, co oznacza spadek o 31% w porównaniu z październikiem 2013.
  • Marki amerykańskie są nadal najczęściej celem ataków phishingowych (26%), następnie marki brytyjskie, indyjskie, francuskie i brazylijskie.
  • 47% wszystkich ataków phishingowych było hostowanych przez Stany Zjednoczone. Inne kraje z największym odsetkiem hostingu ataków to Niemcy (6%), Wielka Brytania (6%) i Holandia (5%).
  • Aż 76% ataków phishingowych w grudniu było ukierunkowanych na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków to Wielka Brytania (5%), Indie (4%) i RPA (2%).
  • Straty finansowe wynikające z ataków phishingowych są szacowane globalnie na sumę 564 milionów dolarów.

W najnowszym raporcie eksperci RSA zwracają uwagę na wzrost aktywności cyberprzestępców w tworzeniu złośliwego oprogramowania na mobilne systemu operacyjne. Jak podaje ostatni raport Trend Micro liczba złośliwego oprogramowania i aplikacji o wysokim ryzyku dostępnych na system Android przekroczyła już milion, a w ciągu ostatnich 3 lat wzrosła o ponad tysiąc. W przypadku sektora finansowego, zagrożenie objawia się w postaci fałszywych aplikacji podszywających się pod mobilne tokeny lub przechwytujących przychodzące h wiadomości SMS (ang. SMS-sniffers).

Te ostatnie stanowią standardowy element w działaniu trojanów bankowych, których celem jest przechwycenie wiadomości SMS i połączeń służących do uwierzytelniania transakcji. Aby taki proces nastąpił, podczas logowania użytkownika do konta bankowego przez Internet, złośliwe oprogramowanie pokazuje dodatkowe okno z prośbą o podanie numeru telefonu i jego systemu operacyjnego. Natomiast podczas samej instalacji fałszywa aplikacja prosi o zgodę na komunikację przez Internet i odczyt wiadomości SMS. Haker natomiast zarządza działaniem programu zdalnie, przy pomocy panelu webowego. RSA analizowało w ostatnim czasie podobne złośliwe oprogramowanie, które było wykorzystane do przeprowadzenia ukierunkowanych ataków na kilka instytucji finansowych na całym świecie, a także jeden z bardzo znanych serwisów społecznościowych. W trakcie analizy RSA aplikacja miała pod kontrolą ponad 2000 urządzeń mobilnych i przechwyciła ponad 25000 wiadomości SMS.

Niestandardowe złośliwe aplikacje, a także możliwość dwutorowej kontroli nad botnetami, pozwala hakerom na bardzo elastyczne działanie. Ponadto, eksperci RSA zwracają uwagę, że operacje trojanów komputerowych mogą być wykorzystane do ponownego zainfekowania urządzeń mobilnych. Dlatego też organizacje muszą stworzyć lepsze sposoby autoryzacji by zabezpieczać dane o tożsamości i transakcjach swoich klientów.autor: Hans-Christian Johansson

Czytaj także

Jakich zagrożeń możemy spodziewać się w 4Q 2013

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 17:06
Firma Trend Micro opublikowała raport o stanie cyberbezpieczeństwa w trzecim kwartale tego roku – TrendLabs Q3 2013 Security Roundup.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Firmy boją się hakerów

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 10:27
Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej boją się ataków hakerów, jako realnego zagrożenia. Strach przed utratą tajnych danych, haseł dostępu do sieci firmowej lub konta bankowego rośnie i sprawia, że Polacy uważają cyberprzestępczość za jedno z 3 najważniejszych zagrożeń dla ich firmy obok utraty klientów i wzrostu podatków.
rozwiń zwiń