Nowe Technologie

5 aplikacji najbardziej podatnych na ataki online

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 11:35
Kaspersky Lab zidentyfikował pięć podatnych na ataki typów aplikacji wykorzystywanych najczęściej przez exploit
5 aplikacji najbardziej podatnych na ataki online
Foto: Glow Images/East News

 

Według raportu Kaspersky Lab dotyczącego aktywności szkodliwego oprogramowania w III kwartale 2012 r., luki w Javie są wykorzystywane w ponad połowie wszystkich ataków online na świecie. Aktualizacje tego oprogramowania są instalowane na żądanie, a nie automatycznie, co zwiększa długość życia luk. Exploity Javy są łatwe do wykorzystania niezależnie od wersji systemu Windows, a przy dodatkowej pracy ze strony cyberprzestępców, tak jak w przypadku Flashfake’a atakującego również system OS X firmy Apple, można stworzyć exploity wieloplatformowe. Tłumaczy to szczególne zainteresowanie cyberprzestępców lukami w Javie.  

„Internet stanowi dzisiaj bardzo agresywne środowisko. Praktycznie każda strona WWW może okazać się zainfekowana, a użytkownicy posiadający na swoich komputerach dziurawe aplikacje mogą łatwo paść ofiarą cyberprzestępców. Cyberprzestępcy celują głównie w konta elektroniczne i poufne dane użytkowników, oczekując, że będą mogli zamienić te informacje na gotówkę. Wykorzystują wszystkie dostępne metody w celu dostarczania szkodliwego oprogramowania na komputery użytkowników, a exploity stanowią jedną z najpopularniejszych metod” – komentuje Siergiej Nowikow, szef Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), region EEMEA, Kaspersky Lab.

Na drugim miejscu znajdują się ataki przeprowadzane za pośrednictwem programu Adobe Reader, które stanowiły jedną czwartą wszystkich zablokowanych ataków. Popularność exploitów dla Adobe Readera stopniowo zmniejsza się ze względu na stosunkowo prosty mechanizm pozwalający na ich wykrywanie, jak również automatyczne aktualizacje wprowadzone w ostatnich wersjach tego oprogramowania. Exploity atakujące luki w module Pomoc i obsługa techniczna systemu Windows, jak również różne błędy w przeglądarce Internet Explorer, stanowiły 3% wszystkich ataków.

Od kilku lat cyberprzestępcy nieustannie szukają błędów w programie Flash Player. Według danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network, w III kwartale 2012 r. w rankingu dziesięciu najczęściej wykorzystywanych błędów w zabezpieczeniach znalazły się dwie luki we Flashu. Pierwszą piątkę zamknęły exploity wykorzystujące urządzenia działające pod kontrolą systemu Android. Ich głównym celem jest przeprowadzenie „rootowania” smartfonów i tabletów, aby nadać każdemu oprogramowaniu – oryginalnemu lub szkodliwemu – pełny dostęp do pamięci i funkcji urządzenia.              

 

Nowa technologia automatycznego zapobiegania exploitom, wbudowana w program w Kaspersky Internet Security 2013, zapobiega i blokuje aktywność exploitów. Główna funkcjonalność tej technologii obejmuje:

  • kontrolę uruchamiania plików wykonywalnych przez aplikacje (łącznie z przeglądarkami internetowymi), w których wykrywane są luki, lub przez aplikacje nieprzeznaczone do aktywowania plików wykonywalnych (Microsoft Word, Excel itd.);
  • szukanie oznak szkodliwego zachowania typowego dla exploitów, w przypadku gdy zostaną uruchomione pliki wykonywalne;
  • monitorowanie aktywności (klikanie odsyłaczy, rejestrowanie innych procesów itd.) aplikacji, w których zostały wykryte luki.

W celu zapewnienia możliwie jak najefektywniejszej ochrony wszystkie informacje (lista aplikacji, o których wiadomo, że zawierają luki, kontrola uruchamiania plików przez aplikacje) są automatycznie uaktualniane. 

 autor: Jan Petersen

Czytaj także

Zaatakowano 30 proc. komputerów w Europie Zachodniej i Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 00:00
Szczegółowa analiza charakteru cyberprzestępczości w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej przeprowadzona w pierwszej połowie 2012 r. przez ekspertów z Kaspersky Lab wykazała, że komputery 33,4% internautów zostały zaatakowane przynajmniej jeden raz podczas korzystania z internetu.
rozwiń zwiń