Nowe Technologie

Zdalny monitoring firmy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:00
Na bezpieczeństwo firmy składa się wiele elementów. Najbardziej oczywistym jest bezpieczeństwo fizyczne biura, magazynów, parkingów oraz majątku, który się tam znajduje. O pozytywnych stronach stosowania monitoringu przekonało się już wiele firm.
Zdalny monitoring firmy
Foto: Glow Images/East News

 

Z reguły przedsiębiorcy sami dojrzewają do wdrożenia systemu, jednak gdy decyzja zostanie już podjęta, rodzi się pytanie – co wybrać? Oferta sprzętowa jest na tyle szeroka, że każdy zdoła znaleźć coś dla siebie. Z drugiej strony nie ma też nadmiernej ilości modeli, dzięki czemu nie zgubimy się w ich katalogu i specyfikacjach.

Systemy analogowe odchodzą do lamusa

Rynek technologii związanych z monitoringiem zmienia się w ostatnich latach dynamicznie. Maleje zainteresowanie rozwiązaniami analogowymi na rzecz monitoringu IP. Przyczyna tkwi oczywiście w możliwościach, jakie dają nam systemy IP – znacząco lepszą jakość obrazu lub liczne dodatkowe funkcje, jak na przykład pobieranie obrazu na żywo na urządzenia mobilne. Rejestrowany obraz zapisywany jest w większej rozdzielczości, może być powiększany, analizie mogą być poddawane poszczególne jego obszary. Dostarcza zainteresowanym znacznie bardziej szczegółowych danych, niż ma to miejsce w systemach CCTV. Daje także możliwość szyfrowania i obróbki archiwalnego obrazu. Ponadto, poprzez wdrożenie monitoringu można otrzymać dodatkowe funkcjonalności podnoszące poziom bezpieczeństwa, np. powiadomienia wysyłane mailem w przypadku zaistnienia zdarzenia (wykrycie ruchu w kadrze) lub aktywacja zamków elektromagnetycznych albo alarmu.

Systemy monitoringu mogą być bardziej lub mniej rozbudowane – najprostsze z nich uruchamia się samodzielnie. Kamery IP można instalować w dowolnym miejscu, bez względu na zasięg punktów dostępowych WLAN – gdy te są nieosiągalne, przekazywanie obrazu możliwe jest za pośrednictwem sieci 3G. Natomiast niezbędnym elementem do prawidłowego ich działania jest odpowiednia przepustowość sieci.

Telewizyjny obraz i prosta konfiguracja

Obszar, który obejmują swoim zasięgiem nowoczesne kamery jest bardzo szeroki - niektóre z nich, wyposażone w specjalistyczny obiektyw typu „rybie oko”, zapewniają kąt widzenia nawet do 360 stopni. Dzięki temu mniejsza jest liczba urządzeń potrzebnych do prowadzenia monitoringu. Ponadto, obraz, który nagrywają jest w  rozdzielczości, która pozwala obserwować szczegóły nagrania, takie jak twarze osób pojawiających się w polu widzenia kamery. Jest to przydatne w momencie zdarzenia – włamania, wypadku lub kradzieży. Jakość nagrania z kamery IP jest porównywalna z obrazem telewizyjnym. Na rynku dostępne są też urządzenia z rozdzielczością nawet do 3 megapikseli, których wizja dorównuje tej z telewizorów HD.

Dla wielu przedsiębiorców, którzy nie potrzebują rozbudowanego monitoringu i chcą wdrożyć system samodzielnie (instalując np. jedną kamerę), kłopotem może wydawać  się konfiguracja. Jednak rozwiązania te charakteryzują się łatwą instalacją, a niektóre produkty, jak na przykład D-Link DCS-2332L, posiadają funkcję Zero Configuration, co zupełnie eliminuje problem. Firma tworzy oprogramowanie przyjazne każdemu użytkownikowi, które nie wymaga od niego rozbudowanej wiedzy technicznej. Kreatory instalacji są przejrzyste, a interfejsy czytelne i łatwe w obsłudze.

Dodatkowe funkcjonalności – większe bezpieczeństwo 

Inteligentny system, w który wyposażona jest kamera, powiadamia o wykrytym ruchu w polu widzenia urządzenia poprzez wysłanie wiadomości pocztą elektroniczną bądź SMS-em. Dodatkową korzyścią jest umiejętność rozpoznania przez kamerę, jaki obiekt spowodował ruch – czy był to człowiek, czy jedynie przebiegający kot. Dzięki temu liczba fałszywych alarmów przesłanych do użytkownika, jest ograniczona do minimum.

Przydatną funkcją kamer sieciowych jest możliwość sterowania nimi za pomocą kursora myszy (w wypadku laptopa) lub palcem (gdy korzystamy ze smartfona lub tabletu). Mając dostęp do internetu, można zarządzać ustawieniami kamery lub pobierać obraz na żywo z dowolnego miejsca na świecie używając bezpłatnej aplikacji mydlink. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu VPN, można zabezpieczyć sam obraz z kamery i nie dopuścić do jego podglądu przez osoby trzecie.

Wśród głównych korzyści, jakie przemawiają za wyborem monitoringu opartego na kamerach IP, należy wymienić wiążące się z tym oszczędności. Przede wszystkim, nie ma potrzeby tworzenia specjalnego centrum monitoringu, można je „zbudować” wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Kamery przejmują też część zadań człowieka, są łatwe w obsłudze i nie wymagają zatrudnienia dodatkowej osoby ze specjalistyczną wiedzą. Systemy sieciowe są elastyczne, można je rozbudowywać w razie potrzeby w dowolny sposób, podpinając kolejne urządzenia, bez konieczności instalowania drogich przełączników macierzowych. Nagrania można przechowywać niemalże bezkosztowo – na dysku własnego komputera, dyskach zewnętrznych lub w chmurze.



autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Podstawowa zasada w e-biznesie: monitoruj swój sklep

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 00:00
Klienci są co raz bardziej wymagający wobec usług i produktów, ale i samego procesu ich nabywania. Strona WWW firmy nastawionej na sprzedaż musi w pełni spełniać podstawowe zadanie: stanowić najlepsze narzędzie będące łącznikiem pomiędzy firmą a klientem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zasady pracy pod okiem kamery

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 00:00
Decydując się na instalację systemów monitorujących pracowników, firma musi stosować się do określonych reguł. Zasady te przypominają kodeks administratora bazy danych osobowych. Kodeksem, gdzie ujęto sposób monitorowania oraz wymogi do jakich musi stosować się pracodawca są "Wymagania w zakresie regulacji monitoringu" wydane przez GIODO w 2011r.
rozwiń zwiń