Nowe Technologie

6 powodów, dla których warto monitorować stronę

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 10:19
Pierwszym podstawowym powodem, dla którego należy zadbać o monitoring strony jest prosta zależność pomiędzy jej niezawodnością a przynoszonymi zyskami.
6 powodów, dla których warto monitorować stronę
Foto: Glow Images/East News

 

Jeśli witryna nie działa, to równie dobrze mogłaby w ogóle nie istnieć. Nie jest to jedyna przyczyna, dla której warto inwestować w automatyczne testowanie strony.

Złap hackera

Hacker działający w złych zamiarach jest w stanie zaburzyć właściwe  funkcjonowanie strony. W niewykrywalny sposób może on zmodyfikować kod, aby znacznie spowolnić działanie witryny , zmienić sformułowania widziane przez wyszukiwarki na mało efektywne albo zainfekować witrynę tak, żeby szkodliwe oprogramowanie przeniosło się  na komputer odwiedzającego tę stronę.

Właściciele witryn zapominają o stałym monitorowaniu witryny, a nawet jeśli to robią na własną rękę – nie są w stanie dostrzec problemu. Działania hakerów przynoszą na dłuższą metę poważne szkody. Witryna, która ładuje się zbyt wolno lub posiada nieatrakcyjne treści, spada w wynikach wyszukiwania. Dobrze wypozycjonowana strona może nagle trafić na czarną listę Google, o czym administrator przekona się dopiero wtedy , gdy drastycznie zmaleje liczba odwiedzających – mówi Tomasz Kuźniar, Prezes Zarządu Monit24.pl.

Im szybciej dowiesz się o błędzie, tym lepiej

Każda strona ma przerwy w działaniu, a administrator serwisu często  nie zdaje sobie z tego sprawy. Mogą one wynikać z błędów serwera, problemów z oprogramowaniem, kodowania, przestojów w dostawie prądu i wielu innych czynników. Zewnętrzny system monitorujący sprawdza na bieżąco prawidłowe funkcjonowanie strony. Jeśli natrafi na jakiekolwiek błędy,  informuje o tym uprawnioną osobę. Ma ona wówczas możliwość szybkiej reakcji i zminimalizowania strat.

Strona czynna od świtu do nocy

Przeważająca liczba klientów, biorących udział w badaniu e-Commerce 2011 zadeklarowała, że główną zaletą w przypadku e-sklepów jest dostępność przez całą dobę (62% respondentów), a dopiero w dalszej kolejności niższe ceny towarów (48%) oraz ich większa dostępność (43%). Wyniki te jasno wskazują, że klienci wymagają od e-sklepu stałego, nieprzerwanego dostępu do oferty o każdej porze dnia i nocy. 

Unikaj strat wizerunkowych

Witryna niedziałająca lub posiadająca błędy to najgorsza wizytówka firmy. Internauci oczekują strony szybko działającej, ze sprawnymi aplikacjami i formularzami przez całą dobę. Jeśli tego nie otrzymają,  reputacja firmy jest zagrożona.

Zdobądź jasne dane i wyniki

Koniec z wątpliwościami i teoriami niepodpartymi  przekonującymi   wynikami. Dzięki stosowaniu monitoringu można jasno stwierdzić, czy dostępność strony jest wciąż taka sama, czy nie zwiększyła się liczba błędów lub czy nowe funkcjonalności nie powodują spowolnienia ładowania witryny. Dobry usługodawca oferuje miesięczne raporty, które podsumowują łączny czas przestoju, liczbę i rodzaj błędów. Dzięki temu administrator serwisu może podjąć stosowne działania, które wyeliminują problemy w przyszłości. Dodatkowo, raport z monitoringu stanowi świetny sposób na sprawdzenie,  czy firma hostingowa właściwie wywiązuje się z warunków umowy.

Poznaj źródło problemów

Strona nie działa, ale dlaczego? Szybką odpowiedź na to pytanie zdobędą jedynie właściciele witryn, którzy zdecydowali się na monitoring. SMS lub e-mail, które wysyłane są tuż po odkryciu błędu, zawierają dokładne określenie typu problemu, dzięki czemu administrator witryny nie musi szukać rozwiązania po omacku.



autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Strona internetowa dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 18:48
Zbudowanie dobrej strony internetowej często wydaje się dużym przedsięwzięciem i wyzwaniem. Nawet najbardziej skomplikowane technologie można jednak łatwo okiełznać z pomocą dobrych narzędzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak monitorować WWW

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 00:00
Samo stworzenie strony nie stanowi gwarancji sukcesu. W zależności od zastosowanej technologii, cała masa przeciwności uniemożliwiać może poprawne funkcjonowanie naszego WWW, wywołując błędy krytyczne, radykalnie spowalniając ładowanie strony lub po prostu jej nie wyświetlając. Poznaj 6 najlepszych rad, które pomogą Ci otrzymać nienagannie funkcjonującą witrynę.
rozwiń zwiń