Nowe Technologie

Wzrost liczby ataków na urządzenia mobilne

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:11
FORTINET opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez specjalistów ds. zagrożeń z FortiGuard Labs za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2013 r. Według raportu, w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, liczba złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne wzrosła o 30 proc.
Wzrost liczby ataków na urządzenia mobilne
Foto: glowimages.com

Dodatkowo zespół FortiGuard Labs ujawnił, że pomimo wprowadzania poprawek, atakujący nadal wykorzystują luki w zabezpieczeniach programów Ruby on Rails, Java, Acrobat i Apache.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy laboratorium odnotowało 30-procentowy wzrost liczby złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne. Zespół monitoruje ponad 1 300 nowych próbek dziennie, śledząc ponad 300 unikatowych rodzin złośliwych programów i ponad 250 000 unikatowych złośliwych próbek atakujących system Android.

Bring Your Own Trouble czyli kłopoty na własne życzenie

Trend Bring Your Own Device (BYOD), czyli możliwość korzystania z prywatnych urządzeń do celów zawodowych, przynosi wiele korzyści, m.in. wzrost wydajności pracowników i produktywności całej firmy. Liberalna polityka BYOD wiąże się jednak z zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania, które w pierwszej kolejności atakuje urządzenie użytkownika, a następnie sieć firmową.

Wszystko zaczęło się od Symbiana

W 2009 r., kiedy systemy iOS i Android były jeszcze nowością, większość złośliwych programów atakowała system operacyjny Symbian. Kodowaniem wielu złośliwych programów zajmowali się programiści z Europy Wschodniej i Chin, czyli z miejsc, w których system Symbian był bardzo popularny.

Rok 2013 zmienił krajobraz zagrożeń mobilnych

Rok 2013 był rokiem gwałtownych zmian w krajobrazie zagrożeń mobilnych. Producenci zaczęli powszechnie korzystać z systemu operacyjnego Android, a na rynku zaroiło się od smartfonów. Urządzenia z systemem Android stały się powszechnie dostępne w niemal każdym przedziale cenowym, od niewiarygodnie tanich, prostych urządzeń po wielofunkcyjne, najnowocześniejsze cuda techniki. Lawinowo rosła też liczba aplikacji rozszerzających funkcjonalność urządzeń mobilnych, a cyberprzestępcy i inni oszuści dostrzegli w tym nową szansę na zyski.Laboratorium FortiGuard alarmuje, że atakujący nadal korzystają z luk w zabezpieczeniach, które miały być naprawione przez najnowsze poprawki wprowadzane w programach Ruby on Rails, Java, Adobe Acrobat i Apache.

Ruby on Rails

W styczniu informowano o przypadkach zdalnego wykonywania kodu na serwerze WWW z wykorzystaniem krytycznej luki w zabezpieczeniach frameworka Ruby on Rails. Ruby on Rails (RoR) to framework do tworzenia aplikacji webowych w języku programowania Ruby. Umożliwia szybkie, proste i przejrzyste wdrażanie witryn internetowych Web 2.0. Framework RoR cieszy się dużą popularnością i wykorzystywany jest do tworzenia setek tysięcy witryn internetowych Problem dodatkowo pogłębia moduł Metasploit, który w zamyśle miał służyć do eksplorowania podatności, lecz może być też wykorzystywany do wyszukiwania serwerów WWW podatnych na atak.

Zdalne wykonywanie kodu Java

W styczniu odkryto atak typu zero-day, omijający środowisko sandbox Java, aby samowolnie wykonać kod Java. Technologia Java jest wszechobecna – różne formy technologii Java instaluje się i uruchamia na większości komputerów. Luka umożliwiała uruchamianie programu Java przez złośliwy aplet z pominięciem środowiska Java sandbox i uzyskanie pełnego dostępu do zaatakowanego komputera.

Ataki wykryto w fazie rozprzestrzeniania i szybko zintegrowano z wieloma popularnymi zestawami do ataków oprogramowania crimeware, takich jak BlackHole, Redkit i Nuclear Pack, a ich nabywcy mogli wykorzystywać eksploita do instalowania złośliwego oprogramowania na komputerach. Powstał też moduł Metasploit, służący do prostego wyszukiwania ofiar na zasadzie „wskaż i kliknij”.

Atak typu zero-day na oprogramowanie Acrobat/Acrobat Reader

W lutym wykryto eksploit dla plików PDF, podszywający się pod formularz tureckiej wizy turystycznej, który wykorzystywał uprzednio niewidoczną lukę w oprogramowaniu Adobe Reader. Eksploit działał we wszystkich najnowszych wersjach Adobe Reader (9.5.X, 10.1.X i 11.0.X) oraz w większości wersji Microsoft Windows, m.in. 64-bitowej Windows 7 i prawie wszystkich systemach Mac OS X. Za pośrednictwem eksploita dla plików PDF cyberprzestępcy instalowali złośliwe oprogramowanie na docelowych komputerach.

Poprawkę Adobe Reader opublikowano 20 lutego, jednak cyberprzestępcy nadal korzystają z przepakowanych wersji eksploita do ataków typu „spear-phishing”. Luki w oprogramowaniu Adobe Reader służą im też jako sposób rozpowszechniania złośliwego oprogramowania wśród użytkowników, którzy nie instalują regularnie wszystkich nowych poprawek.

 autor: Jan Petersen/Fortinet

Czytaj także

Urządzenia mobilne: krytyczny punkt bezpieczeństwa sieci

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 10:51
Ataki na urządzenia mobilne są największym zagrożeniem dla światowych firm. Na celowniku hakerów w 2013 roku będą nie tylko duże korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Rośnie koszt szkód wyrządzonych przez hakerów – dla ponad połowy (52%) firm przekroczyły one ponad 0,5 miliona USD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemniejsza strona BYOD: bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 09:13
Ataki na urządzenia mobilne są największym zagrożeniem dla światowych firm. Na celowniku hakerów w 2013 roku będą nie tylko duże korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Rośnie koszt szkód wyrządzonych przez hakerów – dla ponad połowy (52%) firm przekroczyły one ponad 0,5 miliona USD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo danych w BYOD

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:21
Pierwsze prawo dynamiki Newtona mówi, że ciało wprawione w ruch będzie poruszało się ruchem jednostajnym (o ile nie działają na nie żadne inne siły). Podobne prawo dotyczy danych na urządzeniach przenośnych: jeżeli dane raz przedostaną się do świata mobilnego, to dane te pozostaną w ciągłym ruchu. I potencjalnie mogą wpaść w niepowołane ręce.
rozwiń zwiń