Nowe Technologie

Na co zużywamy pakiety danych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:58
Za największą ilość transferowanych danych w sieciach komórkowych odpowiada wideo. Ale to w portalach społecznościowych spędzamy najwięcej czasu – wynika z Mobility Report firmy Ericsson.
Na co zużywamy pakiety danych
Foto: glowimages.com

Niezależnie od wykorzystywanego urządzenia wideo „zjada” 30-40% transferu w sieciach komórkowych. W przypadku smartfonów, sieci społecznościowe znajdują się na drugim miejscu z 15 proc. udziałem w zużywaniu pakietów danych.

Komputery przenośne mają znacznie wyższe wykorzystanie transferu na współdzielenie plików, natomiast słuchanie muzyki online i obsługa email są istotnymi „datażercami” na smartfonach i tabletach.

  • Jednocześnie badania wskazują, że aplikacje wideo nie należą do najczęściej wykorzystywanych. Najwięcej czasu spędzamy w sieciach społecznościowych i w przeglądarce internetowej. 
  • Ilość przesyłanych danych i czas spędzany w aplikacjach różnią się w zależności od urządzenia. Na komputerach przenośnych korzystających z mobilnego internetu użytkownicy dłużej oglądają wideo i przeglądają strony internetowe, wykorzystują do tego także więcej danych. Duży ekran zwiększa użyteczność aplikacji wideo i przeglądarek. Natomiast w przypadku portali społecznościowych smartfony dorównują komputerom przenośnym w ilości wykorzystywanych danych, a nawet wyprzedzają je pod względu czasu korzystania z aplikacji.
  • Z raportu firmy Ericsson wynika, że dzienny profil korzystania z aplikacji na smartfonie jest znacznie bardziej spłaszczony niż profil wykorzystywania danych. Wynika to z faktu, że na telefonach nieustannie działają procesy tła, które odpowiadają m.in. za wysyłanie powiadomień i niewielka liczba użytkowników wyłącza swoje telefony.

 

Wyniki użyte w raporcie firmy Ericsson pochodzą z pomiarów przeprowadzonych na wybranych komercyjnych sieciach HSPA i LTE w Azji, Europie i Ameryce.autor: Cezary Tchorek-Helm/Ericsson

Czytaj także

Usługi głosowe i internet mobilny kluczowe dla życia w miastach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:09
Osoby zamieszkujące największe miasta na świecie są zgodne: dobry zasięg sieci komórkowej to jeden z pięciu najważniejszych czynników wpływających na życie w mieście. Z badania firmy Ericsson wynika, że najgorsze doświadczenia użytkownicy mają w komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60 proc.młodych Europejczyków ma smartfon

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 10:08
Według raportu Telefonica Global Millenial Survey, aż 49 proc. osób z Europy Środkowo-Wschodniej korzysta z Internetu, poszukując danych na temat najnowszych wydarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego oczekują konsumenci od technologii mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:31
Jak wynika z najnowszych badań First Data - popularyzacja smartfonów spowodowała, że oczekiwania konsumentów w zakresie nowych technologii upodobniły się. Instytucje finansowe i punkty handlowo-usługowe łączy jedno – klient, który oczekuje prostych i intuicyjnych rozwiązań mobilnych.
rozwiń zwiń