Nowe Technologie

Ponad połowa polskich firm jest już w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 22:17
Już ponad połowa polskich MŚP deklaruje korzystanie z rozwiązań w chmurze – wskazuje badanie Ipsos MORI przeprowadzone na zlecenie Microsoft.
Ponad połowa polskich firm jest już w chmurze
Foto: glowimages.com

Prawie dwie trzecie z tych firm uważa, że rozwiązania w modelu cloud staną się kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw z ich segmentu. Usługi w chmurze najczęściej wykorzystywane są do obsługi poczty, obiegu dokumentów oraz archiwizacji danych i backupu.

Jak pokazuje badanie Ipsos MORI, najczęściej wykorzystywane przez polskie MŚP usługi w chmurze to: poczta (82%*), systemy obiegu dokumentów (46%), archiwizacja danych i backup (42%), a także aplikacje biurowe (38%) i komunikatory internetowe (35%). Z co najmniej jednej usługi w chmurze korzysta 52% polskich MŚP. W opublikowanym w styczniu 2012 r. badaniu, zrealizowanym na zlecenie Microsoft przez VansonBourne, korzystanie z chmury deklarowało zaledwie 22% firm. Dowodzi to systematycznego upowszechniania się rozwiązań cloudowych wśród MŚP.

Respondenci badania podjęli się również oceny roli cloud computing z perspektywy rozwoju firmy. 48% polskich MŚP już teraz uważa, że rozwiązania w chmurze są kluczowe dla małych firm z ambicjami (w tym 65% spośród korzystających z chmury). 49% wszystkich respondentów i 67% tych, którzy już korzystają z chmury twierdzi, iż cloud computing wkrótce stanie się elementem niezbędnym dla sukcesu organizacji z ich segmentu.

„Wyniki badania pokazują, że polskie firmy przechodzą do chmury stopniowo – przenoszą pojedyncze elementy układanki IT, a gdy te rozwiązania się sprawdzą, sięgają po kolejne” –powiedział Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. – „Co więcej, ocena cloud computing w badaniu jest potwierdzeniem opinii, które otrzymujemy od naszych klientów. W większości organizacji, które zdecydowały się na wdrożenie, chmura zrewolucjonizowała sposób pracy i komunikacji.”

W ciągu najbliższego roku nakłady na cloud computing planuje zwiększyć 22% polskich MŚP (33% spośród korzystających z chmury i 9% spośród tych, którzy jej jeszcze nie wykorzystują). Polskie firmy podkreślają, że na decyzję o wdrożeniu usług w chmurze znacząco wpływa redukcja wydatków na IT (61%, 73% korzystających z chmury) i elastyczność kosztowa tych rozwiązań (60% respondentów, 74% korzystających z chmury) – na te korzyści przedsiębiorcy szczególnie zwracają uwagę.

„Jesteśmy przykładem firmy, która na przestrzeni ostatnich lat przeszła wiele etapów rozwoju, aby osiągnąć ugruntowaną pozycję rynkową. Przekonaliśmy się również, że aby osiągnąć sukces kluczowa jest efektywna realizacja zamówień, sprzedaży i wszystkich innych procesów biznesowych” – powiedział Tomasz Majewski, Kierownik Działu Informatyki w przasnyskiej firmie Kross, będącej czołowym producentem rowerów w Europie.  – „Odkąd przenieśliśmy naszą komunikację do chmury, opierając ją na Office 365, widzimy wyższą efektywność naszych działań, a pracownicy doceniają prostotę tego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest również efektywność kosztowa oraz skalowalność rozwiązania, co pozwala je wdrożyć na różnych etapach rozwoju firmy.”

Potwierdza to również Andrzej Bednarek, Prezes Zarządu AK NOVA, spółki działającej w obszarze gospodarki odpadami i ochrony środowiska: „W dobie spowolnienia gospodarczego i rosnącej konkurencji wyzwaniem dla każdej firmy jest optymalizacja kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości świadczonych usług. Microsoft Office 365 to rozwiązanie  cloud computing, które zrewolucjonizowało nasze podejście do narzędzi IT. Dotychczas uważaliśmy, że wdrożenie systemu to duży wydatek dla firmy, tymczasem Office 365 nie tylko nie wymaga inwestycji w sprzęt, lecz także pozwolił nam na ograniczenie kosztów administracji.”

*Korzystający z usług w chmurze.


O badaniu

Badanie SMB Cloud Survey 2013 zostało przeprowadzone na zlecenie Microsoft przez agencję badawczą Ipsos MORI między 6 lutego, a 3 marca 2013 r. w 23 krajach. Badanie przeprowadzono z pomocą kwestionariuszy online (6600 respondentów) oraz wywiadów telefonicznych/metodą CATI (200 respondentów). Odpowiedzi udzielali pracownicy etatowi w przedsiębiorstwach zatrudniających do 25 osób. Respondenci otrzymali kwestionariusze w języku właściwym dla danego kraju.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Covert Clouds: droga nieautoryzowana chmura

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 06:04
Firma VMware ogłosiła wyniki badania, które pokazują, iż 37 proc. decydentów IT podejrzewa inne zatrudnione w firmie osoby o kupowanie usług związanych z chmurą bez wiedzy działu IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CloudOS: Chmura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 22:28
Microsoft przedstawił spójną wizję rozwiązań do budowy chmury każdego rodzaju – publicznej, prywatnej i hybrydowej. CloudOS - jak firma z Redmond nazywa swoje środowisko chmurowe - bazuje na Windows Server 2012 R2, System Center i Windows Azure.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolennicy chmury bardziej świadomi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:07
Małe i średnie firmy w Polsce deklarujące korzystanie z rozwiązań cloud computing są bardziej świadome zagadnień informatycznych i kwestii bezpieczeństwa danych w firmie – pokazuje badanie Ipsos MORI, przeprowadzone na zlecenie Microsoft. .
rozwiń zwiń