Nowe Technologie

E-rewolucja nabiera rozpędu. Aplikacje wkraczają do urzędów, szpitali, szkół

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:50
Polskie urzędy oraz instytucje publiczne przechodzą gwałtowny proces cyfryzacji. Oznacza to coraz mniej dokumentów i więcej usług osiągalnych drogą elektroniczną. Przyspieszy to także komunikację z obywatelami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Coraz więcej osób posiada profil zaufany umożliwiający korzystanie z aplikacji mObywatel, która z kolei pozwala na wystawienie e-recepty, kupowanie biletów kolejowych, legitymowanie się nie tylko w urzędach oraz korzystanie z ulg czy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdów.

Z aplikacji mObywatel korzysta prawie 350 tys. osób

Z aplikacji mObywatel korzysta obecnie niemal 350 tysięcy osób - powiedział w poniedziałek w Siedlcach minister cyfryzacji Marek Zagórski. W aplikacji tej dostępne są m.in. e-recepty.

Szef MC oraz wiceministrowie zdrowia – Janusz Cieszyński i Waldemar Kraska w poniedziałek w Siedlcach podsumowali pilotaż e-recept i zaprezentowali nowe, cyfrowe ułatwienia dla pacjentów.

8 milionów wystawionych w ciągu roku e-recept

Przypomnieli, że pilotaż e-recept ruszył nieco ponad rok temu w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym. Obecnie korzysta z nich prawie 19 tysięcy lekarzy z blisko czterech tysięcy placówek leczniczych z 493 miast, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystawili ponad 8 milionów e-recept.


opieka medyczna służba zdrowia lekarz szpital 1200 shutt.jpg
Na cyfryzacji medycyny skorzystają i pacjenci, i lekarze. Wkrótce nowe przepisy

Jak podkreślano podczas konferencji, e-recepta to ułatwienia dla lekarzy, farmaceutów, ale przede wszystkim dla pacjentów. Ci, dzięki aplikacji mogą mieć e-receptę w swoim telefonie komórkowym. 

Wystarczy zainstalowanie aplikacji mObywatel

– Wystarczy zainstalować i uruchomić aplikację mObywatel – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wciąż dodajemy tam nowe, wygodne dla użytkowników funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich – dodał szef MC.

Na stronie ministerstwa czytamy instrukcję instalacji i korzystania z bezpłatnej aplikacji dotyczącej e-recepty.

Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować?

Krok 1: Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Znajdziesz ją w sklepach Google Play i App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna. 

Krok 2: Jeśli masz już ściągniętą i zainstalowaną aplikację, wybierz w niej kartę eRecepta.

Krok 3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż.

Resort cyfryzacji informuje, że pracuje aby wkrótce to rozwiązanie było dostępne także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

- Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i wielu innych miejsc, w których nie musimy legitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. Wystarczy nam aplikacja mObywatel – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią nasze naklejki „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”.

Internetowe Konto Pacjenta – cała historia naszego zdrowia i leczenia

Profil Zaufany to nie tylko klucz do e-usług administracji publicznej (m.in. do możliwości zgłoszenia online narodzin dziecka). To także m.in. jedyny sposób zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Uprawnienia do potwierdzania profilu zyskają lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej.

Decyzje w tym zakresie podejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ. Nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem.

Obecnie z Profilu Zaufanego korzysta ponad 4,2 miliona Polaków.

Nie tylko e-recepta, ale i mTożsamość, mPojazd, mLegitymacja

Jeśli mamy telefon z systemem operacyjnym Android, w mObywatelu znajduje się nie tylko e-recepta, ale i aplikacje: mTożsamość oraz mPojazd.

Jeśli mamy telefon z systemem iOS, znajdziemy tam mTożsamość, dzięki której można się wylegitymować wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego lub paszportu, w tym w przychodni lekarskiej.

Aplikacji mTożsamość można używać m.in. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.

Aplikacja mPojazd – dane z dowodu rejestracyjnego, karcie pojazdu, policy

Aplikacja mPojazd – to elektroniczny dokument, który został przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.

Dane z mPojazdu odzwierciedlają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczy się samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Aplikacja mLegitymacja

Aplikacja mLegitymacja szkolna – jest cyfrową wersją legitymacji szkolnej, to tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie telefonu.

Jak czytamy na stronach resortu cyfryzacji, pokazując mLegitymację, potwierdzamy, że jesteśmy uczniami danej szkoły, skorzystamy z ulg i zwolnień.

Ten mDokument można aktywować tylko wtedy, gdy a szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

Dane z mLegitymacji można okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Można ją również przekazać użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również Twoje zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.

Aplikacja mLegitymacja studencka

Aplikacja mLegitymacja studencka – jest pilotażową usługą prowadzoną obecnie na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytcie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

mLegitymacja studencka działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona potwierdzamy, że jesteśmy studentami, skorzystasz też  z ulg i zwolnień. Możemy również potwierdzić swoje dane użytkownikowi aplikacji mWeryfikator.

Uprawniony użytkownik potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i zobaczy Twoje zdjęcie z dokumentu w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji studenckie

Polskie Radio 24, IAR, PAP, Ministerstwo Cyfryzacji, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

W Polsce ruszyła cyfrowa lawina – przyniesie w 2025 r. 12 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 16:25
W 2016 roku ok. 6,2 proc. polskiego PKB pochodziło z usług cyfrowych, czyli ponad 112 mld zł. Szacujemy, że do 2025 r. ta wartość może się podwoić - powiedziała w środę szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń