Nowe Technologie

Tańsze i prostsze niż przed laty. Polacy coraz chętniej zakładają firmy przez internet

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 09:45
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest tańsze i prostsze niż przed laty. Uproszczono i przyspieszono również sam proces zakładania firmy. W tej chwili już co czwarta jest rejestrowana online, w tym jedna trzecia za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Jak podaje portal mambiznes.pl ubiegłoroczny „Indeks Przedsiębiorczości 2.0” TaxCare wskazuje, że w Polsce przybywa średnio 916 jednoosobowych firm dziennie. To o 130-150 więcej niż jeszcze pięć lat temu. Z badania wynika, że zdaniem mikroprzedsiębiorców praca „na swoim” w porównaniu z etatem oferuje lepsze zarobki (73 proc.) i możliwość robienia tego, co się lubi (65 proc.). Taka forma zatrudnienia daje dużą elastyczność, swobodę w działaniu i pozwala na dywersyfikację źródeł zatrudnienia. Przynosi też korzyści fiskalne, bo jednoosobowe działalności gospodarcze są w Polsce uprzywilejowane pod względami podatkowymi. Mogą liczyć m.in. na ulgę na start, mały ZUS czy mały ZUS plus.

Kiedyś było skomplikowane

Coraz prostszy i szybszy jest również sam proces zakładania firmy. Jeszcze na początku ubiegłej dekady przedsiębiorca, który chciał założyć firmę, musiał udać się do urzędu i spełnić wiele formalności. Było to czasochłonne i skomplikowane. Dzisiaj przedsiębiorca może założyć firmę online, dowiadując się wcześniej, jak to zrobić, na biznes.gov.pl, a następnie korzystając z systemu CEIDG czy poprzez stosunkowo nowy kanał, jakim jest bankowość elektroniczna.

Statystyki Ministerstwa Rozwoju pokazują, że jeszcze na początku 2016 roku zaledwie co 25. działalność gospodarcza w Polsce była zakładana online. W tej chwili jest to już co czwarta. Znaczący jest w tym również udział banków, ponieważ blisko 1/3 mikrofirm rejestrowanych online jest zakładana właśnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Bank jako wygodny pośrednik

Zakładanie działalności gospodarczej online poprzez bankowość elektroniczną jest opcją chętnie wybieraną zwłaszcza przez młodych przedsiębiorców. Wynika to z faktu, że formalności przejmuje bank, który na starcie przesyła wniosek do CEIDG – czytamy na mambiznes.pl.

Jak wynika z danych GUS, na koniec 2019 roku w rejestrze REGON było prawie 2,8 mln osób fizycznych prowadzących działalność, w tym osób samozatrudnionych i zatrudniających do dziewięciu pracowników było 2,74 mln.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/mambiznes.pl/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak