Polskie Radio
Section05
ZUS dla biznesu

Gowin: firmy objęte tarczą branżową będą zwolnione z płacenia ZUS-u w grudniu i styczniu

Wicepremier Jarosław Gowin przekazał podczas konferencji, że przedsiębiorcy objęci tzw. tarczą branżową - która przewiduje dodatkowe wsparcie finansowe dla firm objętych obecnie restrykcjami - będą zwolnieni z płacenia ZUS za grudzień i styczeń. Dodał, że zwolnienie ze składek może zostać wydłużone na kolejne miesiące.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa ZUS zus składki ZUS dla biznesu firma Koronawirus w Polsce

Firmy już mogą zgłaszać wnioski o pomoc z tarczy branżowej 6.0

Firmy objęte pomocą w ramach tarczy branżowej 6.0 mogą od soboty 19 grudnia składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w wysokości 2 tys. zł na etat lub umowę zlecenie. Wnioski w formie elektronicznej przyjmują urzędy pracy. Pomoc otrzyma m.in. handel, gastronomia, hotele, turystyka, parki rozrywki, producenci filmów i muzyki.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa firmy pracodawcy pracownicy ZUS dla biznesu GOSPODARKA

Zwolnienie ze składek ZUS w ramach tarczy 5.0. W sobotę mija termin złożenia e-dokumentów

Jutro 31 października, w sobotę mija termin złożenia wniosków do ZUS, co pozwoli ubiegać się o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0. To państwowa pomoc skierowana do firm z branży turystycznej i hotelarskiej, a także do organizatorów targów, konferencji i wystaw. Przedsiębiorcy dostaną wsparcie, jeśli odnotowali znaczny spadek przychodów.
Zobacz więcej na temat:  ZUS ZUS dla biznesu tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce GOSPODARKA

Prezes ZUS: dłużników ZUS jest więcej, ale ich zadłużenie jest najczęściej niewielkie

Na koniec sierpnia było 765 tys. podmiotów zadłużonych w ZUS. Na koniec roku 2019 było ich tylko 550 tys. Jednak dług 142 tys. płatników nie przekracza kwoty 116 zł, 173 tys. do 1 tys. zł. A są i tacy, którzy zalegają wobec ZUS na 2 lub 3 zł.  Będziemy ich teraz o tym zawiadamiać, bo przecież prowadzący działalność gospodarczą tracą uprawnienia np. na wypadek choroby  – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.   
Zobacz więcej na temat:  ZUS ZUS dla biznesu Koronawirus w Polsce GOSPODARKA