Nowe Technologie

Tymczasowy profil zaufany dla seniorów 80+. Jak go założyć

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 10:11
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. By ułatwić proces rejestracji udostępniona zastała nowa usługa – tymczasowy profil zaufany dla seniorów 80+.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StartupStockPhotos/pixabay

Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników będzie się zajmować wyłącznie obsługą osób w starszym wieku.

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości jest przeniesione do internetu.

Warto skorzystać z pomocy doświadczonej osoby

By założyć tymczasowy PZ należy wejść na stronę GOV.pl, wybrać usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany”.

System zapyta czy mamy ukończone 80 lat. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, obywatel trafi na specjalną ścieżkę postępowania dla osób w podeszłym wieku.

Trzeba posiadać dokument tożsamości oraz komputer z kamerką

Tymczasowy profil zaufany można uzyskać pod warunkiem posiadania ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu.


profil zaufany free1200.jpg
9 mln Polaków z profilem zaufanym. Każdego dnia konto zakłada 9 tys. osób

Obywatel swoją tożsamość potwierdza w rozmowie wideo. Do rozmowy potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrofon – telefon, tablet lub laptop.

Przygotowując się do spotkania warto więc skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień używa internetu i urządzeń elektronicznych.

Warto przygotować się do rozmowy z urzędnikiem

Wszystkie szczegóły, w tym jak się przygotować do rozmowy z urzędnikiem, są opisane na w serwisie GOV.pl.

Termin wideorozmowy można ustalić według własnych potrzeb. Będą one prowadzone we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8-20.


internet komputer free shutt 1200 .jpg
Aplikacja mObywatel coraz powszechniejsza. Zobacz, w czym może być pomocna

Dla osób 80+ urzędnik będzie miał zarezerwowane 30 minut (a nie 15 minut, jak w przypadku osób młodszych). Wszystko, by w spokojnej atmosferze potwierdzić profil.

Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Usługa dla wszystkich grup wiekowych została uruchomiona w kwietniu 2020 roku.

Posiadacz profilu zaufanego może nie tylko zapisać się na szczepienia, ale też załatwiać przez internet dziesiątki spraw urzędowych. W tej chwili PZ ma już ponad dziewięć milionów obywateli.

PR24.pl, PAP, DoS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak