Polskie Radio

Żegnamy Krzysztofa Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 13:06
Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych reżyser, scenarzysta, twórca filmów dokumentalnych i fabularnych, Krzysztof Krauze od wielu lat toczył walkę z rakiem.
Audio
  • Krzysztof Krauze o filmie Papusza (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
  • Krzysztof Krauze: Nie sposób oderwać kamery od Cyganów (Dwójka)
  • Krzysztof Krauze i Krzysztof Ptak o "Papuszy" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Reżyser Krzysztof Krauze zmarł w wieku 61 lat
Reżyser Krzysztof Krauze zmarł w wieku 61 latFoto: PAP/Piotr Polak

Krzysztof Krauze urodził się 2 kwietnia 1953 roku. W 1976 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi.
W latach 1978-1983 był związany ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie zrealizował kilka krótkich filmów animowanych, aktorskich, a także aktorsko-animowanych: "Symetrie" (1977), "Elementarz" (1978), "Dwa listy" (1979), "Deklinacja" (1979), "Praktyczne wskazówki dla zbieracza motyli" (1980), "Dzień kobiet" (1981). W 1983 roku w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego nakręcił dwa dokumenty: "Robactwo" (1984) i "Jest" (1984).
Jako reżyser pełnometrażowych filmów fabularnych zadebiutował w 1988 roku współczesną opowieścią obyczajową "Nowy Jork - czwarta rano". Popularność i uznanie przyniosły mu "Gry uliczne" (1996) - historia dwóch młodych ludzi, którzy na własną rękę prowadzą dochodzenie w sprawie tragicznej śmierci krakowskiego studenta.
W 1999 roku nakręcił obsypany nagrodami film "Dług". To historia dwóch młodych biznesmenów szantażowanych przez gangstera. Produkcja została wyróżniona kilkoma nagrodami na festiwalu w Gdyni, ze Złotymi Lwami na czele, pięcioma Orłami, Syrenką Warszawską i Złotą Taśmą.

Ponad 30 festiwalowych laurów (m.in. nagrody w Gdyni, Karlowych Warach, Chicago, Manili, Valladolid, Atenach, Los Angeles, pięć Orłów) przyniósł mu film "Mój Nikifor" z 2004 roku. Podstawą scenariusza była oparta na autentycznych wydarzeniach historia spotkania i przyjaźni Nikifora Krynickiego, samouka, analfabety, zaliczanego do najwybitniejszych malarzy-prymitywistów, z młodszym o 28 lat Marianem Włosińskim, absolwentem ASP i dekoratorem w krynickim uzdrowisku.
Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów >>>

Kolejny film Krauze - zrealizowany wspólnie z żoną Joanną Kos-Krauze "Plac Zbawiciela" (2006), również okazał się triumfatorem wielu festiwali. To dramatyczna dramatyczna opowieść o młodym małżeństwie z dwójką dzieci, które znalazło się w finansowych tarapatach. Jego ostatni film - "Papusza" z 2013 roku - także został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i widzów.

O każdym z filmów mieliśmy okazję rozmawiać z reżyserem na antenach Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów, które przeprowadzili z Krzysztofem Krauze dziennikarze Radiowej Jedynki, Dwójki i Trójki.

W latach 2008-2011 był przewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Krauze: nie sposób oderwać kamery od Cyganów >>>
Wikipedia, akademiapolskiegofilmu.pl, kk, asz

Czytaj także

Zmarła Anna Przybylska. Cezary Pazura: promieniowała dobrem całą swoją osobą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 22:53
- To dla nas osobista tragedia, bo przyjaźniliśmy się nie tylko my dwoje, ale także nasze rodziny. Znam jej męża, dzieciaki. Ania zawsze pozostanie w naszych sercach jako osoba promienna. To słowo do niej pasuje - wspomina Annę Przybylską aktor Cezary Pazura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł słynny aktor Stanisław Mikulski. Miał 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 23:00
Aktor teatralny i filmowy Stanisław Mikulski zmarł w czwartek rano w szpitalu w Warszawie. Miał 85 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł aktor teatralny i filmowy Janusz Kubicki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 23:59
Znany z seriali "Stawka większa niż życie", "Lalka" i "Vabank" aktor Teatru Powszechnego w Łodzi Janusz Kubicki zmarł w środę w Łodzi. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń