Polskie Radio

Stabilne mRNA - przełomowy wynalazek polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 08:30
To było najgłośniejsze wydarzenie ostatnich miesięcy, związane z osiągnięciem polskich naukowców.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com

 Doniesienia o sukcesie zespołu młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego pojawiły się pod koniec ubiegłego roku niemal we wszystkich najważniejszych mediach: "Przełom w medycynie i rozwoju szczepionek na raka. Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego daje możliwości dla opracowania skutecznych terapii genowych dla zwalczania nowotworów, regeneracji tkanek i leczenia wielu innych chorób… I wreszcie - Największa w Polsce komercjalizacja osiągnięcia  naukowego".

Gośćmi programu "Ludzie Nauki" będą autorzy wynalazku profesor Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zespołu, który dokonał tego ważnego odkrycia i skomercjalizował wynalazek, a ostatnio zdobywca grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej TEAM i dr Joanna Kowalska z Zakładu Biofizyki Wydziału Fizyki UW, współtwórca wynalazku i członek Zespołu. Polscy badacze opowiedzą o tym, na czym polega istota ich wynalazku, o tym co daje opracowanie stabilnego mRNA i o możliwościach komercjalizacji ich osiągnięcia.

***

Na audycję "Ludzie Nauki" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (23.01) o godz.19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ab

Czytaj także

Onkologia eksperymentalna. Guzy to "oddzielna społeczność"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:12
Naukowcy pracują nad nową drogą podawania leków bezpośrednio do guza – za pośrednictwem komórek układu odpornościowego. O onkologii eksperymentalnej i wpływie układu immunologicznego na powstawanie przerzutów mówiła w Czasie Na Naukę prof. Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nierówna walka z nowotworami. Brakuje nawet dostępu do informacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 20:24
Każdego roku, z powodu nowotworów złośliwych, umiera blisko 100 tysięcy Polaków. Stanowi to 25 proc. wszystkich zgonów. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju. Czym jest Krajowy Rejestr Nowotworów? Jak polepszyć dostęp do informacji na temat leczenia? O tym mówili goście Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka nowotworów. Refundowanych jest coraz więcej nowoczesnych leków

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 16:50
Chorzy na nowotwory mają coraz więcej refundowanych nowoczesnych leków. W Warszawie odbyła się konferencja "Onkologia 2016", w której uczestniczyli eksperci, przedstawiciele organizacji pacjentów i dziennikarze
rozwiń zwiń