Polskie Radio

Chór Polskiego Radia świętuje 70-lecie działalności

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 00:00
Z okazji 70-lecia działalności Polskiego Radia odbędą się dwa koncerty jubileuszowe: w Warszawie i Krakowie. O szczegółach w audycji "Weekend kulturalny" mówiły Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia i  Magdalena Warejko, dyrektor organizacyjna Chóru Polskiego Radia.
Audio
  • 19.10.18 Koncerty jubileuszowe. 70 lat Chóru Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia Foto: fundacjasonoris.org

Chór Polskiego Radia powstał w 1948 roku. Jego twórcą był Jerzy Gert. Od 2012 roku operatorem marki jest Fundacja Rozwoju Sztuki - Sonoris.

Pierwszy koncert jubileuszowy miał miejsce już w maju 2018 roku w studiu koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Druga odsłona świętowania będzie miała miejsce 21 października w Warszawie i 22 października w Krakowie.

Zostanie zaprezentowana przede wszystkim muzyka polska. Pojawią się m.in. psalmy Mikołaja Gomółki. Będzie też prezentowana twórczość Krzysztofa Pendereckiego, od wielu lat współpracującego z chórem Polskiego Radia.

Z okazji Roku Moniuszkowskiego w drugiej odsłonie koncertu zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki. Będą to "Litanie Ostrobramskie", które chór Polskiego Radia wykona z Wrocławską Orkiestrą Barokową.

W audycji również rozmowa z Małgorzatą Kostro z Gutek Film o reżyserze Gasparze Noe i materiał Pauliny Kozion o filmowych premierach weekendu.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/ras

------------------------

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 23.37

Czytaj także

34. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 14:21
W dniach 12-21 października odbędzie się Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Obok festiwali  w Cannes, Wenecji, czy Berlinie należy do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych. – Wyjątkowość tegorocznej edycji polega na ogromnej liczbie premier – powiedział Stefan Laudyn, dyrektor WMFF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera i Filharmonia Podlaska. Co ciekawego w tym sezonie?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 11:05
- Myślę, że to, co przygotowaliśmy państwu w tym sezonie artystycznym, powinno trafić w każdy gust i każdego powinno zadowolić – powiedział w Polskim Radiu 24 Damian Tanejewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik. 60 lat minęło "na jazzowo"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 23:59
- Od dzieciństwa nic się nie zmieniło w głównym nurcie mojej pasji i stosunku do tego, co w moim życiu jest najważniejsze. Muzyka jest elementem kluczowym jeśli chodzi o moją przeszłość, teraźniejszość i mam nadzieję przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Włodek Pawlik. Słynny jazzman, muzyk i laureat nagrody Grammy, 4 października świętował 60-te urodziny.
rozwiń zwiń