Polskie Radio

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 18:06
Wydawnictwo Literackie rozpoczęło w 2009 roku wydawanie "Dzieł zebranych" autora "Innego świata”. Ta monumentalna edycja zawiera: "Recenzje, szkice, rozprawy literackie", "Felietony i komentarze z Radia Wolna Europa", "Eseje", "Dziennik pisany nocą", "Rozmowy", "Korespondencję", "Inny świat", "Varia" oraz "Opowiadania".
Bartosz Porczyk
Bartosz PorczykFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

My, w roku jubileuszu pisarza, postanowiliśmy wybrać wczesne jego opowiadania z tomu pierwszego (są dwa), szczególne, bo tworzące dyptyk pod tytułem "Skrzydła ołtarza". Pierwsze, zatytułowane "Wieża" (1958), przedstawimy bez większych skrótów. Drugie – "Pieta dell'Isola" (1959) – we fragmentach jedynie, gdyż należy do wyjątkowo długich. "Dzieła zebrane" są monumentalne z powodu ich wielkości, ale też edycja ta zaopatrzona została w obszerne "Przypisy, komentarze, glosy do tekstów". Autorem opracowania dyptyku jest Paweł Panas. Oto, co napisał: Herling-Grudziński uważał "Skrzydła ołtarza" za początek metafizycznego nurtu w swoim pisarstwie. W obu opowiadaniach występują liczne motywy i rozwiązania narracyjne charakterystyczne dla jego twórczości.

Opracowanie dyptyku, liczące ponad osiem stron, wydaje się niezbędne, gdyż tworzące go opowiadania są erudycyjne, zawieraj liczne odniesienia do literatury, religii, cytaty, nawiązania do historii sztuki, historii i krajobrazu Włoch. Dla czytającego stanowią one nie lada wyzwanie, jeżeli nie jest romanistą. Podjęliśmy to wyzwanie wraz z młodym aktorem, kiedyś teatrów wrocławskich, teraz Teatru Studio w Warszawie – Bartoszem Porczykiem, słynnym odtwórcą roli Gustawa – Konrada w realizacji "Dziadów" "bez skrótów" Michała Zadary (T[pl we Wrocławiu). Autorem muzyki, która towarzyszy naszej lekturze, jest reprezentujący to samo pokolenie Łukasz Borowiecki. "Odmłodziliśmy" tym samym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który swoje wczesne opowiadania publikował, mając 40 lat.  


Baszka Marcinik i Bartosz Porczyk, Baszka Marcinik i Bartosz Porczyk, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Lekturę rozpoczynamy w dniu setnych urodzin pisarza – 20 maja.

Zapraszamy do wysłuchania dwudziestu fragmentów opowiadań, których styl i klimat stanowią pewne novum w prawie 20-letniej historii naszych lektur w wydaniu dźwiękowym. To będzie zarazem szczególne przygotowanie do wakacji 2019 – szlachetna odmiana książki na lato.

Gustaw Herling-Grudziński – "Skrzydła ołtarza" – od poniedziałku do czwartku, około 20.50.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Książki.

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Wojciech Dorosz i Kuba Sadowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Słomczyński "Mim". Nowa proza w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:10
Po serii lektur z cyklu "Klasyka polska na Stulecie" powracamy do tego, co wyróżniało Trójkową prozę "w wydaniu dźwiękowym". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochanym" – Głowacki jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 17:27
Janusz Głowacki należał do tych autorów, którego książki realizowaliśmy w wersji dźwiękowej najczęściej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mastalerz czyta "Wieszanie" Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:03
Nowa lektura – u nas w wersji dźwiękowej, ale nie nowa książka.
rozwiń zwiń