X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Jak powstaje lek?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 11:08
Historia leku od momentu jego koncepcji jako cząsteczki chemicznej do produktu finalnego kupowanego na receptę w aptece, to dziś maksymalnie 5-7 lat. Kiedyś ten proces trwał około 20 lat. A co dzieje się w przypadku, gdy zarejestrowane leki okazują się bezskuteczne w walce z chorobą?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tak duże przyspieszenie w tworzeniu nowych cząsteczek to wynik zastosowania modelowania matematycznego oraz technik informatycznych w tworzeniu ludzkiego modelu badawczego. To również wyzwania kliniczne, bowiem dalej brakuje skutecznych i nowych leków do walki z chorobami np. degeneracyjnymi, onkologicznymi czy rzadkimi. 10% polskiego społeczeństwa ma udowodnione zaburzenia emocjonalne oraz różnego stopnia depresje, więc jak najszybciej musimy znaleźć skuteczne leki, które pozwolą wyprowadzić te osoby przynajmniej z tego pierwszego trudnego etapu w ich życiu. Szukamy też leków, które pomogą nie tylko na trapiące nas choroby, ale znacząco podniosą jakość życia, np. w schorzeniach przewlekłych czy przy wyniszczeniu organizmu w trakcie terapii onkologicznej.

Niezmiernie ciekawym procesem jest pierwszy test nowej cząsteczki chemicznej, która jeszcze lekiem nie jest, a tylko obietnicą i nadzieją badaczy na stworzenie leku. W pierwszej fazie badań klinicznych zapada w zespole badawczym decyzja: albo dalej prowadzimy badania albo zamykamy proces poszukiwań, gdyż obrana ścieżka naukowych poszukiwań okazała się "ulicą bez wyjazdu". Nie zawsze bowiem sukces wpisany jest w realizowany projekt badawczy.

Dla chorego, ale i dla zespołu lekarskiego, sprawą nadrzędną jest zdiagnozowanie i wyleczenie pacjenta. Jednak w sytuacjach, gdy arsenał istniejących i zarejestrowanych leków okazuje się być bezskutecznym narzędziem, a chory traci szanse na uratowanie życia, pozostaje jeszcze jedyna droga ratunku: rozpoczęcie terapii preparatem będącym w fazie badań klinicznych.

Dr n. med. Katarzyna Jarus-Dziedzic, neurochirurg i badaczka oraz dyrektorka medyczna w Ośrodkach Badań Klinicznych Faz Wczesnych opowie o bardzo rygorystycznych procedurach badania nowych cząsteczek, o stworzeniu parasola bezpieczeństwa dla pacjenta i o szansach jakie na uratowanie lub przedłużenia życia dają takie badania wczesnej fazy.

***

Na "Eurekę" w środę (18.07) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak