Polskie Radio

Sondaż dla wpolityce.pl: Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 20:40
Jak wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wpolityce.pl, Zjednoczona Prawica zdobyłaby najwięcej głosów, gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec lipca. Poparcie dla wspólnej listy PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski wynosi ponad 45 proc.
Budynek Sejmu RP
Budynek Sejmu RPFoto: Flickr
  • Wg sondażu pracowni Social Changes Zjednoczona Prawica może liczyć na, w zależności od wariantu startu opozycji, 46,7 lub 45,9 proc. głosów
  • Gdyby pozostałe ugrupowania wystartowały samodzielnie, w Sejmie znalazłoby się miejsce dla pięciu partii
  • W przypadku utworzenia trzech dużych bloków opozycyjnych, do parlamentu dostałyby się, według sondażu, cztery ugrupowania

Jak wynika z badania, Zjednoczona Prawica cieszy się poparciem na poziomie 46,7 proc. Oznacza to wzrost o 0,3 punktu proc. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska - 25,7 proc. (spadek o 0,6 punktu procentowego).

W Sejmie jeszcze trzy partie

Poza tymi ugrupowaniami na miejsce w sejmowych ławach zasiedliby, według sondażu, przedstawiciele SLD (6,2 proc. poparcia), PSL (5,9 proc.) oraz Wiosny, na którą chce głosować 5,7 proc. ankietowanych.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sondaż IBRIS: ogromna przewaga PiS nad Koalicją Obywatelską. Ludowcy nie wchodzą do Sejmu

Z kolei poniżej progu wyborczego są: Kukiz'15 z wynikiem 3,2 proc., Wolność (2,2 proc.), Razem (1,3 proc.) czy Nowoczesna (1,2 proc.).

Wariant z trzema blokami opozycji

Badanie Social Changes uwzględniło także wariant, w którym opozycja tworzy trzy bloki: negocjowany przez PSL wspólny start z Kukiz'15, proponowaną przez PO Koalicję Obywatelską (wspólna lista z Nowoczesną, Inicjatywą Polska i Zielonymi) oraz blok lewicowy, składający się z SLD, Wiosny i Partii Razem.

W tym przypadku Zjednoczona Prawica cieszy się 45,9 proc. poparciem, co, przy uwzględnieniu takiej konfiguracji, oznacza o 1,1 proc. więcej niż w poprzednim badaniu pracowni.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: samodzielna większość zapewni realizację naszego programu

prezydent-1200-free.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Andrzej Duda faworytem

Na Koalicję Obywatelską głosować chce 29,9 proc. wyborców (spadek o 0,5 punktu procentowego). Na Lewicę - 11 proc. (wzrost o 0,4 proc.). Koalicja PSL i Kukiz'15 może liczyć na 9,2 proc. głosów, co oznacza spadek o 2,2 punktów procentowych.

***

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu - zrealizowanym w dniach 26-31 lipca 2019 roku wzięło udział 1012 osób.

msze, wpolityce.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: zdecydowana przewaga Zjednoczonej Prawicy, PSL i SLD poniżej progu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 22:11
Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, na Zjednoczoną Prawicę chce zagłosować 42 proc. respondentów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: PO ciągle będzie szukała konfliktów z PiS

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 18:28
- PO będzie dążyła do coraz większej polaryzacji, ponieważ jest to w interesie największych ugrupowań. Koalicja Obywatelska ciągle będzie szukała pól konfliktu z PiS - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. Bieżące wydarzenia komentował również Andrzej Pomarański, ekspert ds. wizerunku politycznego.
rozwiń zwiń