Polskie Radio
Section05
Andrzej Anusz

Ukraina przeprosi za rzeź wołyńską? Dr Anusz: to moment historyczny, Zełenski czuje historię

- Czekam na to, co dzisiaj Wołodymyr Zełenski powie i jakie będą konkretne ruchy ze strony władz Ukrainy. (...) Moim zdaniem powinien jednoznacznie w imieniu narodu ukraińskiego przeprosić za rzeź wołyńską i to powinno być jednoznaczne. Lepszego momentu, żeby tego dokonać, już nie będzie. To jest najlepszy moment. To jest moment historyczny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk z Instytut Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Andrzej Anusz ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA Rzeź Wołyńska Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie

Ekspert ws. statusu państwa kandydującego do UE dla Ukrainy

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. - Ukraińcy wiedzą, o co walczą. Furtka została uchylona i perspektywa wejścia do UE jest dla nich sprawą o fundamentalnym znaczeniu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa wojna 2022 NATO Emmanuel Macron Francja Olaf Scholz Niemcy Włochy Rumunia Andrzej Anusz Beata Płomecka

Dr Anusz: fakt odblokowania KPO może mieć bardzo duże znaczenie w czasie wyborów

- Wchodzimy powoli w gorącą kampanię wyborczą. Widać, że te wybory rozegrają się wokół spraw związanych z inflacją, drożyzną, sytuacją społeczną i ekonomiczną w Polsce. Pieniądze, które nam się należały, i które w końcu przyjdą do Polski, mogą odegrać bardzo ważną rolę, zwłaszcza dla obozu rządzącego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Anusz Antoni Trzmiel POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska POLSKA polityka wybory w Polsce

Andrzej Anusz: nie będzie przedterminowych wyborów

- Przedterminowych wyborów nie będzie - uważa Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. W Polskim Radiu 24 politolog stwierdził równocześnie, że między PiS i Solidarną Polską ma miejsce próba sił związana z tym, że "Zbigniew Ziobro ma świadomość, że w przyszłych wyborach istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie zaproszony do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Andrzej Anusz PiS zjednoczona prawica wybory Solidarna Polska Zbigniew Ziobro

Tusk pisze o "Paryżu w Warszawie". Dr Anusz: porównanie nie do końca szczęśliwe

- W dużym stopniu, cała polityka francuska nie odpowiada na to wyzwanie i tę dramatyczną sytuację, jaka ma miejsce na Ukrainie. Potrzeba dużo większej zmiany i by Francja w sposób aktywny włączyła się w rozwiązywanie tego problemu i dała sygnał, że jasno stoi po stronie Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  polityka Mirosław Skowron Andrzej Anusz Platforma Obywatelska Francja Donald Tusk Emmanuel Macron

"Kredyt obywatelski w ramach Unii Europejskiej". Dr Anusz o wsparciu dla uchodźców w Polsce

- To, co się wydarzyło w tych ostatnich kilkudziesięciu dniach, uznałbym za kredyt społeczny oraz obywatelski w ramach Unii Europejskiej dla instytucji unijnych. Konieczne są pieniądze na pomoc długofalową dla uchodźców, którzy są przyjmowani w Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Anusz Antoni Trzmiel POLSKA uchodźcy Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska polska pomoc konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022

Dr Andrzej Anusz: niepodległa Ukraina to dla Polski racja stanu

- W tej chwili dochodzi do ciekawego przeformułowania stanowiska wobec polskiej polityki zagranicznej. Okazuje się, że ci, którzy mówili, że wobec Niemiec i Rosji trzeba trzymać twardy kurs, a uzależnienie się energetyczne od Rosji jest niebezpieczne dla Europy i Polski, mieli rację - dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu im. J. Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie Dorota Kania Andrzej Anusz

"To pełna propaganda". Dr Andrzej Anusz pokazuje, że Nord Stream 2 nie jest projektem biznesowym

- Z punktu widzenia Putina otworzenie Nord Stream 2 to dalsze uzależnianie Europy od rosyjskiego gazu, a po drugie - ogromne pieniądze, które będą szły na zbrojenia i na wzrost siły militarnej Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog i historyk dr Andrzej Anusz. - Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że wielokrotnie w momentach napięć politycznych Gazprom zamykał dostawy gazu, to stawało się elementem nacisku politycznego na państwa Europy, w związku z tym deklaracje Putina to pełna propaganda - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Anusz polityka Rosja Europa Europa Wschodnia Nord Stream 2 Ukraina

Zmiana podejścia USA do Rosji. Dr Anusz: kwestia Nord Stream 2 cały czas leży na stole

- Dochodzi do zaostrzenia polityki amerykańskiej wobec Rosji, Biden znalazł się pod presją zarówno Partii Demokratycznej, jak i społeczeństwa amerykańskiego - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. - Kwestia uruchomienia Nord Stream 2 cały czas jest na stole - przekonywał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka Andrzej Anusz Nord Stream 2 USA Rosja serwis wschodni infografika GOSPODARKA

Dr Anusz: ludzie widzą, że ceny na stacjach paliw są rzeczywiście niższe

- Za czasów koalicji PO-PSL przyjmowano myślenie liberalne, że kwestie cen rozstrzyga rynek. Gabinet Mateusza Morawieckiego przyjął wobec tej sprawy aktywną postawę. Myślę, że te działania przyniosą pozytywne efekty, dlatego że ludzie widzą, że ceny na stacjach są rzeczywiście niższe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka inflacja GOSPODARKA ekonomia ceny paliw Andrzej Anusz

Polski Ład. Dr Andrzej Anusz: opozycja nie pokazuje alternatywnych rozwiązań

- Widać, że rząd próbuje dynamicznie rozwiązywać problemy związane z Polskim Ładem. Deklaracja premiera, że jeżeli ktoś, kto zarabia do 12,8 tys. zł, będzie mógł się rozliczyć wg dotychczasowych przepisów, to bardzo odważna teza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego) komentując dyskusje wokół wprowadzaniu rozwiązań Polskiego Ładu.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki społeczeństwo POLSKA Andrzej Anusz Krzysztof Grzybowski Mateusz Morawiecki

"Zagrożenie dla obozu rządzącego". Dr Anusz o rosnącej inflacji

- W momencie, gdy kwestia inflacji zdominuje politykę i ludzie realnie ją odczują, to część dotychczasowych wyborców obozu rządzącego, może cofnąć swoje poparcie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk z Instytutu Piłsudskiego. Dodał, że powiększy to pulę niezdecydowanych respondentów, a nie notowania opozycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Andrzej Anusz inflacja

Dr Anusz: opozycja zmienia kierunek, chce przenieść front sporu na sytuację pandemiczną

- Ze względu na duże poparcie społeczne dla działań rządu związanych z sytuacją na granicy z Białorusią, opozycja próbuje przenieść front napięcia politycznego na sprawę związaną z COVID-19 - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Dorota Kania Andrzej Anusz opozycja Koronawirus w Polsce

Kryzys na polskiej granicy. Anusz: bez silnej armii bylibyśmy dużo słabsi

- Oczywiście, ważne jest, że czujemy poparcie NATO i UE - w sytuacji, gdyby potrzebna była pomoc, myślę, że tę pomoc byśmy uzyskali, natomiast decydująca jest siła naszych służb - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Jego zdaniem sytuacja na polskiej granicy jest najlepszym dowodem na to, że "bez własnej armii bylibyśmy dużo słabsi".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Anusz Stanisław Janecki służby i bezpieczeństwo wojsko Wojsko Polskie