Polskie Radio
Section05
Andrzej Anusz

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Dr Anusz: opozycja przyjęła strategię bojkotu

- Opozycja przyjęła strategię bojkotu prac tej komisji i będzie to opóźniać. Spodziewam się, że Senat, w którym opozycja ma większość, odrzuci tę ustawę, ona wróci i dopiero Sejm ją przywróci i ostatecznie pójdzie do podpisu prezydenta - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz. Politolog omówił kwestie związane z komisją do spraw rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2007-2022.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Andrzej Anusz polityka Rosja opozycja

Wybory 4 czerwca 1989 roku. Macierewicz: ich istotą było zalegalizowanie dyktatora stanu wojennego

Dzień 4 czerwca jest bardzo ważną datą w historii najnowszej Polski - w 1989 roku poczuliśmy wolność, w 1992 zaś wielu odczuło, że ktoś tę wolność odbiera. Jak łączą się te daty? Czy ich długi cień sięga współczesności?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Antoni Macierewicz Andrzej Anusz Sebastian Pilarski historia Polski polityka Jan Olszewski PRL komunizm Wojciech Jaruzelski wybory w Polsce POLSKA transformacja ustrojowa

Dr Andrzej Anusz: wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zamyka sprawę

- Myślę, że to wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zupełnie ostudzi emocje i w najbliższych dniach już nie będziemy mieć komentarzy ze strony polityków zachodnich, bo jest jasny przekaz, że ta ustawa nie wchodzi w proces wyborczy - mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Andrzej Duda Rosja Komisja Weryfikacyjna zachód Andrzej Anusz Bartłomiej Graczak POLSKA polityka

"Pokazanie otwartej postawy Ukrainy". Eksperci o wystąpieniu szefa ukraińskiego parlamentu w Sejmie

- Duża część społeczeństwa polskiego i ukraińskiego uświadomiła sobie, co to jest ta wspólnota losu. Myślę, że Polacy tak dobrze rozumieją to, co przeżywają dzisiaj Ukraińcy, ponieważ w naszej historii były bardzo podobne sytuacje agresji ze strony Rosji czy Związku Radzieckiego - mówi w "Więcej świata" dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina stosunki polsko-ukraińskie Paweł Lekki Więcej świata wojna na Ukrainie Rosja Jarosław Guzy Andrzej Anusz

Zagraniczne wizyty Zełenskiego. Ekspert: zarysował ciekawą geografię polityczną

Wołodymyr Zełenski udał się z kolejnymi wizytami do sojuszników. - To buduje swoistą hierarchię. Pierwsza wizyta była w Waszyngtonie, druga w Londynie, później w Paryżu i Brukseli. Nie był w Berlinie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Czy to przełoży się na powstanie tzw. koalicji samolotowej?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Anusz Jarosław Guzy

"Degradacja w każdym wymiarze". Profesor Grochmalski o Federacji Rosyjskiej

- Rosja już przegrała tę wojnę w wymiarze politycznym, gospodarczym i militarnym. Kwestia tylko tego, jak długo Rosjanie będą w stanie utrzymywać ten konflikt w takim stanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Więcej świata Paweł Lekki Jedynka Ukraina Rosja Andrzej Anusz Piotr Grochmalski ŚWIAT

Co dalej z niemieckimi rakietami Patriot? Wyjaśnia dr Andrzej Anusz

Wciąż nie wiadomo, gdzie trafią niemieckie zestawy Patriot zaoferowane Polsce po eksplozji w Przewodowie. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd rozważy wariant przyjęcia rakiet, jeśli Niemcy nie przekażą ich Ukrainie. Zdaniem naszych zachodnich sąsiadów oddanie sprzętu Ukraińcom nie jest obecnie możliwe. - To będzie do zrobienia, jeśli całe NATO, a zwłaszcza Stany Zjednoczone, podejmą taką decyzję - ocenia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Andrzej Anusz Patriot Ukraina Niemcy

Dr Anusz: uświadomiliśmy sobie, jak blisko Polski jest ta wojna

W miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) doszło wczoraj do wybuchu, w którym zginęło dwóch obywateli Polski. Według relacji świadka nad miejscowość nadleciały dwie rakiety. - Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, jak ta wojna jest blisko Polski - zauważa dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz wojna na Ukrainie Rosja Chersoń wybuch w Przewodowie Grzegorz Jankowski

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Ekspert: Polska ma tu do odegrania bardzo ważną rolę

Podczas konferencji na temat powojennej odbudowy Ukrainy w Berlinie padły ważne deklaracje. - Planowanie odbudowy jest jasnym sygnałem politycznym, że Zachód wierzy, iż Ukraina się obroni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Andrzej Anusz Niemcy Ukraina Jedynka Ukraina Marcin Roszkowski

Realizm i wartości w polityce. Dr Andrzej Anusz: to jest wieczne napięcie

- Napięcie między wartościami, z których wynikają cele polityczne a tym realizmem politycznym, o którym mówił prezes Jarosław Kaczyński, to jest właśnie sfera polityki. To jest cały czas wieczne napięcie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS podczas dyskusji panelowej na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Anusz Jarosław Kaczyński polityka Europa Karpacz 2022

"Próba pozyskania młodych wyborców". Dr Anusz o debacie Trzaskowski-Hołownia

- Najbardziej jednoznaczny przekaz ze strony polityków jest skierowany do ludzi młodych, a kwestie obyczajowe, światopoglądowe, w co wchodzą kwestie związków partnerskich, czy ustawa o przerywaniu ciąży, są udziałem debaty wśród ludzi młodych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz komentując spotkania na Campusie Polska Przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Andrzej Anusz polityka opozycja wybory w Polsce

Ukraina przeprosi za rzeź wołyńską? Dr Anusz: to moment historyczny, Zełenski czuje historię

- Czekam na to, co dzisiaj Wołodymyr Zełenski powie i jakie będą konkretne ruchy ze strony władz Ukrainy. (...) Moim zdaniem powinien jednoznacznie w imieniu narodu ukraińskiego przeprosić za rzeź wołyńską i to powinno być jednoznaczne. Lepszego momentu, żeby tego dokonać, już nie będzie. To jest najlepszy moment. To jest moment historyczny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk z Instytut Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Andrzej Anusz ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA Rzeź Wołyńska Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie

Ekspert ws. statusu państwa kandydującego do UE dla Ukrainy

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. - Ukraińcy wiedzą, o co walczą. Furtka została uchylona i perspektywa wejścia do UE jest dla nich sprawą o fundamentalnym znaczeniu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa wojna 2022 NATO Emmanuel Macron Francja Olaf Scholz Niemcy Włochy Rumunia Andrzej Anusz Beata Płomecka

Dr Anusz: fakt odblokowania KPO może mieć bardzo duże znaczenie w czasie wyborów

- Wchodzimy powoli w gorącą kampanię wyborczą. Widać, że te wybory rozegrają się wokół spraw związanych z inflacją, drożyzną, sytuacją społeczną i ekonomiczną w Polsce. Pieniądze, które nam się należały, i które w końcu przyjdą do Polski, mogą odegrać bardzo ważną rolę, zwłaszcza dla obozu rządzącego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Anusz Antoni Trzmiel POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska POLSKA polityka wybory w Polsce

Andrzej Anusz: nie będzie przedterminowych wyborów

- Przedterminowych wyborów nie będzie - uważa Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. W Polskim Radiu 24 politolog stwierdził równocześnie, że między PiS i Solidarną Polską ma miejsce próba sił związana z tym, że "Zbigniew Ziobro ma świadomość, że w przyszłych wyborach istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie zaproszony do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Andrzej Anusz PiS zjednoczona prawica wybory Solidarna Polska Zbigniew Ziobro