Polskie Radio
Section05
PiS

Politycy PiS reagują na wybór Tuska na premiera. "Polskę czeka powrót polityki uległości"

"Polskę czeka powrót zjawisk, które znamy z przeszłości - polityka uległości wobec Berlina i Moskwy, »resetów« finansów państwa prowadzonych w stylu »pieniędzy nie ma i nie będzie«, mrożenia strategicznych inwestycji, osłabiania armii i bezpieczeństwa Polski" - oceniła eurodeputowana PiS, była premier, Beata Szydło odnosząc się do przyjęcia przez Sejm kandydatury Donalda Tuska na premiera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk PiS Platforma Obywatelska

"Bardzo dużo osiągnęliśmy". Prezydent dziękuje Mateuszowi Morawieckiemu i Beacie Szydło

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. "Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, premier Beacie Szydło i ministrom za osiem lat współpracy, osiągnęliśmy bardzo dużo, realizując to, co obiecaliśmy Polakom" - napisał w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm PiS rząd Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Beata Szydło

Jarosław Kaczyński: exposé premiera Morawieckiego jest apelem do całej klasy politycznej

- Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego można określić najcelniej jako apel do całej klasy politycznej, aby próbowała znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski, w nowych realiach dzisiejszego świata. Aby spojrzała na sytuację w kraju i na świecie, na wszystkie te niebezpieczeństwa, ale także szanse, które są przed nami - powiedział w poniedziałek w Sejmie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS Mateusz Morawiecki Sejm polityka

"Niesprawiedliwy, nieefektywny i nieracjonalny". Premier Morawiecki ocenił liberalny model gospodarczy

Udowodniliśmy, że liberalny model gospodarczy był nie tylko niesprawiedliwy, ale przede wszystkim nieefektywny i nieracjonalny - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wygłaszając w Sejmie expose. Dodał, że to PiS postawiło pierwsze kroki w kierunku państwa solidarnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja bezrobocie PiS Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego

"Ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce". Politycy o rządzie zaproponowanym przez Donalda Tuska

- Ta koalicja naprawdę zapowiada się jako pewien chaos. Z jednej strony mamy Lewicę ze skrajnym skrzydłem, a z drugiej strony PSL, które usiłuje być bardziej konserwatywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że to nie przysłuży się Polsce - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Michał Woś (Suwerenna Polska). Gośćmi audycji byli także Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka POLSKA polityka Sejm Donald Tusk rząd Mateusz Morawiecki PiS PSL KO lewica Adrian Zandberg Michał Woś Waldemar Buda Marek Sawicki Małgorzata Paprocka Grzegorz Schetyna

Sikorski szefem MSZ? Fogiel: ze wszystkich złych i wątpliwych kandydatów ten jest najgorszy

Poseł PiS Radosław Fogiel powiedział, że "nie można mieć żadnych optymistycznych oczekiwań w stosunku do Radosława Sikorskiego". - Jeśli zostanie on szefem MSZ, to, niestety, Polskę czeka powrót do roli petenta na europejskich salonach i polityka poniżej polskich możliwości i aspiracji - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Sejm koalicja obywatelska rząd Donald Tusk PO Radosław Fogiel Radosław Sikorski PiS Prawo i Sprawiedliwość

Nowa koalicja unieważni kontrakty zbrojeniowe? Kosiniak-Kamysz: wszystkie będą dokładnie przeanalizowane

"Za naszych rządów będziemy modernizowali siły zbrojne i wzmacniali potencjał obronny" - podkreślił w mediach społecznościowych szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Wszystkie kontrakty i umowy będą dokładnie przeanalizowane" - dodał, w odpowiedzi na wpis szefa MON Mariusza Błaszczaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS PSL Władysław Kosiniak-Kamysz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON broń

SONDAŻ Nowy sondaż poparcia partii. PiS pierwszy na podium, z dużym wzrostem od ostatniego badania

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę najlepszy wynik znów uzyskałby PiS - 35,2 proc. poparcia; na KO chęć oddania głosu wyraziłoby 28,8 proc. badanych, na Trzecią Drogę - 16 proc., na Lewicę - 10 proc., a na Konfederację - 7,7 proc. - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaże sondaż PiS polityka koalicja obywatelska lewica

Błaszczak: większość sejmowa chce mrozić ceny tylko pół roku. To cyniczna gra pod najbliższe wybory

"Odrzucony przez sejmową większość projekt PiS zakładał obniżenie cen energii przez cały 2024 r., a procedowany dalej projekt »koalicji chaosu« przewiduje obniżkę cen energii jedynie do końca czerwca" - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych. "To cyniczna gra pod wybory samorządowe i do europarlamentu. Wstydu nie macie" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Mariusz Błaszczak prąd GOSPODARKA energetyka

Zamrożenie cen energii. Buda: ochrona odbiorców jest potrzebna przez cały rok

- Będziemy walczyć do samego końca i zgłaszać poprawki, aby naprawić poselski projekt dotyczący mrożenia cen energii, m.in. by ochrona odbiorców obowiązywała przez cały 2024 r. - zapowiedział poseł Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Prawo i Sprawiedliwość PiS Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL Polska 2050 prąd energia elektryczna ceny

PiS chce komisji śledczej ws. "lex wiatrak". Fogiel: sprawa przypomina aferę Rywina

- W tej sprawie pojawia się bardzo wiele pytań o liberalizację przepisów umożliwiających budowę wiatraków: o kwestię wywłaszczania, odrolnienia ziemi niemal z automatu, o przekazanie bardzo dużej władzy samorządom - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel uzasadniając powołanie komisji śledczej badającej tzw. ustawę wiatrakową. Jak mówił, trzeba wyjaśnić, kto jest autorem projektu ustawy, kto przyniósł go posłom i w jakim celu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE energetyka energia odnawialna komisja śledcza Radosław Fogiel PiS