Polskie Radio

Na radiowej fali

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:29
W audycji "Wieczór odkrywców" powiemy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/przemokrzak

W audycji nawiążemy do dwóch ważnych rocznic związanych z Polskim Radiem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.

Druga to tegoroczna akcja zorganizowana przez krótkofalowców w związku z 20-tą rocznicą uruchomienia we wrześniu 1999 roku Radiowego Centrum Nadawczego Programu Pierwszego Polskiego Radia w Solcu Kujawskim.

Gośćmi będą organizatorzy akcji w RCN w Solcu Kujawskim: Wiesław Paszta, krótkofalowiec SQ5ABG, a także inicjator budowy repliki radiostacji Błyskawica i Marek Giżyński, krótkofalowiec SP2MKO, który pracuje w RCN od 20 lat i jest technikiem obiektu w Solcu Kujawskim.

***

Do słuchania audycji "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka w poniedziałek (30.09) o godz. 19.05 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag

Zobacz więcej na temat: Solec Kujawski krótkofalarstwo
Czytaj także

"Powrócisz tu... czyli Irena Santor i Solec Kujawski"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:26
- Pozwoliłam państwu, którzy redagowali książkę "Powrócisz tu... czyli Irena Santor i Solec Kujawski" zajrzeć do wszystkich moich pamiątek i z tego ją zredagować. Tych pamiątek nie było jednak wiele, bo często się przeprowadzałam - mówi w "Czterech porach roku" pierwsza dama polskiej piosenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowe Centrum Nadawcze świętuje 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:55
20 lat temu na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego uruchomiono Radiowe Centrum Nadawcze. Niektórzy mówią, że to właśnie tam bije serce Polskiego Radia i Programu 1. Dlaczego jest tak ważne, żeby radiowa Jedynka była dostępna także na falach długich? Jakie były trudności przy powstawaniu masztów w Solcu Kujawskim?
rozwiń zwiń