Polskie Radio

"We dwu przyjacielu, przez las". Stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Ale jaki człowiek kryje się za tą legendą? Baczyński to przecież nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, lecz także prozaik i rysownik. Podczas wojny był konspiratorem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Prywatnie był natomiast ukochanym synem i kuzynem, kochającym mężem i zięciem, przyjacielem i kolegą.

Te najróżniejsze oblicza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazujemy w serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Jakie były lata szkolne Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? Jak wyglądały jego relacje z rówieśnikami? W końcu: jak funkcjonował w środowisku poetyckim, wśród starszych kolegów po piórze? To był czas "gołębiej młodości", podróży, poznawania świata i siebie, czas planów i marzeń. To był świat z nadciągającą apokalipsą, ale wciąż jeszcze niespełnioną.

Uczniem gimnazjum oraz liceum im. Stefana Batorego był Krzysztof Kamil Baczyński w tym samym czasie, w którym uczyli się tu trzej późniejsi bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" - Tadeusz Zawadzki "Zośka", Jan Bytnar "Rudy" i Maciej Aleksy Dawidowski "Alek". 

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o środowisku, z którego wyrosło pokolenie Kolumbów:

 src=" //static.prsa.pl/f220f1ba-6b1c-4dfb-8c91-1f7588feca22.file"

Czytaj także

Batalion "Zośka" - elitarni harcerze z Batorego. Z Archiwum IPN

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 08:00
Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Zawadzki "Zośka", Jan Rodowicz "Anoda", Jan Bytnar "Rudy" - łączyła ich nie tylko walka w czasie okupacji ale przede wszystkim szkoła - Gimnazjum i Liceum imienia Stefana Batorego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ty jesteś moje imię i w kształcie, i w przyczynie". 102 lata temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 05:49
Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to piękne i dramatyczne, bo w cieniu wciąż zagrażającej śmierci, świadectwo wielkiej miłości. W centrum świata poety stoi jego żona – Barbara.
rozwiń zwiń