Polskie Radio

Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 13:11
Według ustaleń dwóch polskich naukowców ptakoterapia może odegrać istotną rolę terapeutyczną w czasach pandemii koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TAUFIK ARDIANSYAH

shutterstock_papuga.jpg
Kanarek, papuga, szpak. Czy ptaki powinny mieszkać z ludźmi?

Ornitolog, profesor Piotr Tryjanowski - dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i psychiatra, doktor Sławomir Murawiec - członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego swoje obserwacje zawarli w najnowszej książce "Ornitologia terapeutyczna - Ptaki - Zdrowie - Psychika".

Udowadniają w niej, że aktywne podglądanie przyrody, a szczególnie ptaków, ma znaczący wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Według ich ustaleń ptakoterapia może odegrać także istotną rolę terapeutyczną w czasach pandemii.

Gościem "Wieczoru Odkrywców" będzie prof. Piotr Tryjanowski - jeden z najbardziej uznanych badaczy ptasich zachowań na świecie, który opowie o znaczeniu ornitologii terapeutycznej, praktycznych zaleceniach i, dzięki obserwacjom ptaków, możliwości wpierania procesu leczenia różnych chorób psychicznych: depresji, demencji, stresu, czy nawet chorób ze spektrum autyzmu.

***

Do słuchania "Wieczoru odkrywców" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (25.01) o godz. 19.07 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag

Czytaj także

"Urodzone, by być wolnymi". Na ratunek cietrzewiom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:30
Cietrzew to gatunek w Polsce praktycznie na wymarciu. W naszym kraju żyje niespełna 500 ptaków. Polscy leśnicy postanowili zająć się ponownym wprowadzeniem tego gatunku na dawne miejsca bytowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 12:51
Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy, tak by im nie zaszkodzić? Czym wolno je karmić, a czym nie? O czym pamiętać dokarmiając te, które spotykamy w mieście i te żyjące w parkach, jak choćby kaczki czy łabędzie? W "Czterech porach roku" dowiedzieliśmy się również jaki rodzaj karmnika wybrać i jak o niego zadbać. 
rozwiń zwiń