Polskie Radio

Radiowe hity – bla bla bla czy rozkosz dla uszu?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 06:00
Światowy Dzień Radia wprawdzie nie doczekał się jeszcze oficjalnego hymnu, jest za to całkiem sporo piosenek z radiem w tytule. Jakich? Sprawdź razem z nami.
Freddie Mercury (Queen)
Freddie Mercury (Queen)Foto: Forum / MEGA / Bruno Marzi

Queen – "Radio Ga Ga" 

Utwór napisany w pierwszej połowie lat 80. przez perkusistę Rogera Taylora nie był pomyślany jako laurka dla ówczesnych rozgłośni. Wręcz przeciwnie, autor krytykował je za to, że nadają w kółko te same piosenki, gadają bez sensu ("radio bla bla") i że ogólnie nie są już takie jak dawniej. Paradoksalnie, stacje radiowe zaczęły grać ten utwór jak szalone (zapewne w przekonaniu, że to nie ich dotyczy tekst), czyniąc go jednym z największych hitów w dorobku zespołu Queen.

Efektem ubocznym popularności piosenki jest pojawienie się na muzycznej scenie Lady Gagi, która właśnie z niej zaczerpnęła swój artystyczny pseudonim.

Queen – "Radio Ga Ga", źródło: YouTube / Queen Official 

R.E.M. – "Radio Song"

Tytuł "Piosenka radiowa" sugeruje, że jest to wyrachowany przebój, skrojony w sam raz pod playlisty popularnych rozgłośni. Niestety, grupa R.E.M. w 1991 roku narzekała na poziom radiowej oferty nie mniej niż Queen kilka lat wcześniej. Już pierwsze słowa utworu ("Hej, nie znajduję nic w radiu") sugerują, że nie będzie to hymn pochwalny. Potem wokalista Michael Stipe śpiewa jeszcze o tym, że wciąż słyszy te same piosenki, a DJ jest do niczego.

Jednak i w tym przypadku stacje radiowe nie okazały się małostkowe – dały utworowi szansę, aby dotarł do uszu słuchaczy i stał się przebojem. Choć, trzeba przyznać, nie tak wielkim, jak pochodzące z tego samego albumu "Losing My Religion" i "Shiny Happy People".

R.E.M. – "Radio Song", źródło: YouTube / remhq

Budka Suflera – "Twoje radio"

Zupełnie inaczej podeszła do tematu legenda polskiej sceny muzycznej, Budka Suflera. Z ust Krzysztofa Cugowskiego płyną wyłącznie peany na cześć radia, które w zasadzie zaspokaja wszystkie życiowe potrzeby. "Nigdzie się nie ruszaj, to dla zdrowia niebezpieczne zbyt, wleję ci do uszu rozkosz, jakiej nie znał nikt" – te słowa hitu z 1993 roku nabrały nowego znaczenia w czasach pandemii.

Wygląda na to, że nasi muzycy są dużo mniej krytyczni od swoich kolegów z Zachodu. A może po prostu polskie radio jest o wiele lepsze od tego z Wysp Brytyjskich czy USA?

Budka Suflera – "Twoje radio", źródło: YouTube / Budka Sufleraquee

kc

Czytaj także

Krzysztof Cugowski: jestem leniwy, praca mnie męczy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 14:15
Jego charakterystyczny, zachrypnięty głos znamy doskonale. I niejeden z nas wraz z nim wyśpiewywał przeboje Budki Suflera, z którą był związany blisko pół wieku. Ale przecież ten znakomity wokalista ma też życie poza sceną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freddie Mercury i Queen. Muzyczne wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 23:07
24 listopada 1991 roku odszedł Freddie Mercury, jeden z najważniejszych i najoryginalniejszych wokalistów w historii muzyki rockowej. 
rozwiń zwiń