Polskie Radio

Yoko Ono: daj szansę pokojowi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:35
Przez jednych uwielbiana, przez innych odsądzana od czci i wiary. Yoko Ono, artystka, aktywistka społeczna, była żona Johna Lennona, kończy dziś 88 lat.
Yoko Ono
Yoko OnoFoto: Forum / EFE / Kena Betancur

Yoko Ono realizowała swoje artystyczne ambicje jako performerka, wokalistka, autorka piosenek, filmów oraz instalacji multimedialnych. – Sztuka jest dla mnie jak oddychanie. Jeśli przestaję ją uprawiać, zaczynam się dusić – wyznała w jednym w wywiadów.

Szeroki świat poznał ją jako żonę i muzę Johna Lennona, z którym stworzyła dobraną parę zarówno w życiu prywatnym, jak i artystycznym. Wielu fanów The Beatles uważa ją jednak za femme fatale, osobę, która w wielkim stopniu przyczyniła się do rozpadu legendarnej grupy.

Zostawiając na boku dość kontrowersyjne dokonania artystyczne Ono i rolę, jaką odegrała w historii Beatlesów, skupmy się na kliku przykładach jej działań na rzecz światowego pokoju, którym poświęciła niemałą część 88-letniego życia.

"Bed-ins for Peace"

Głośny antywojenny happening Yoko i John wykonali tuż po ślubie, w marcu 1969 roku, w amsterdamskim hotelu Hilton. W swoim apartamencie przez tydzień od rana do wieczora przyjmowali dziennikarzy, siedząc w łóżku w piżamach i udzielając wywiadów. Krytykowali w nich wojnę jako taką, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego wówczas konfliktu zbrojnego w Wietnamie.

Podobną akcję chcieli wykonać później w Stanach Zjednoczonych, ale Lennon chwilowo nie był tam mile widziany, po tym, jak dał się przyłapać z narkotykami w kieszeni. Pod koniec maja para udała się więc do pobliskiej Kanady, a konkretnie do Montrealu, by w tamtejszym hotelu Queen Elizabeth odbyć kolejne "bed-in".

The Plastic Ono Band – "Give Peace a Chance", źródło: YouTube / johnlennon

To właśnie tam, 1 czerwca 1969 roku, w pokoju nr 1742, John i Yoko, w towarzystwie licznych celebrytów i dziennikarzy, zaśpiewali po raz pierwszy słynny protest song "Give Peace a Chance". Piosenka, zarejestrowana za pomocą czterośladowego magnetofonu, po drobnym retuszu w studiu, trafiła na singiel, który stał się przebojem.

"Imagine"

Do napisania piosenki o świecie zamieszkanym przez nastawionych pokojowo ludzi, wyrzekających się przemocy i podziałów, Lennona zainspirowała książka "Grapefruit", autorstwa Ono.

Yoko towarzyszyła mężowi, gdy ten układał akordy na pianinie stojącym w ich sypialni. Wystąpiła też w teledysku do piosenki, najpierw spacerując z Johnem po parku, a następnie zasiadając, cała w bieli, obok fortepianu, na którym Lennon wykonywał swój przebój.

John Lennon & The Plastic Ono Band – "Imagine", źródło: YouTube / johnlennon

Na początku 2002 roku, kilka miesięcy po atakach terrorystycznych na nowojorskie World Trade Center, Ono, za około 150 tysięcy funtów, wykupiła billboard przy Picadilly Circus w centrum Londynu. Umieściła na nim słowa piosenki: "Imagine all the people living life in peace" ("wyobraź sobie, że wszyscy ludzie przeżywają życie w pokoju").

Imagine Peace Tower

9 października 2007 roku nad Islandią rozbłysły pionowo świetlne promienie z instalacji ustawionej na wysepce koło Reykjavíku. Imagine Peace Tower powstała z inicjatywy Ono, dla uczczenia pamięci nieżyjącego męża. Wieża jest zapalana w każdą rocznicę urodzin i śmierci Lennona, a także na przełomie roku.

Pod konstrukcją wieży Yoko zakopała ponad milion karteczek z życzeniami, pochodzących z jej wcześniejszego projektu "Whishing Trees". Na kamiennym postumencie, z którego wystrzelają w niebo wiązki światła, wyryto hasło "Imagine Peace" w 24 językach (niestety, nie ma wśród nich polskiego).

 

 

Z innych pokojowych inicjatyw artystki jubilatki, warto wspomnieć LennonOno Grant for Peace, stypendium w wysokości 50 tysięcy dolarów, przyznawane od 2002 roku artystom z regionów świata ogarniętych wojną. Yoko jest również bardzo aktywna na Twitterze, gdzie jej profil obserwuje ponad 4,7 miliona osób.

kc

Czytaj także

Yoko Ono - najsłynniejsza nieznana artystka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 07:00
18 lutego Yoko Ono obchodziła 81. urodziny. Dziś możemy mówić, że jest w świetnej formie muzycznej i artystycznej, takiej jak w latach 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yoko Ono i John Lennon. Skandaliści muzyki

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:14
W "Nokturnie" prezentowaliśmy wczesną, awangardową i bardzo kontrowersyjnie przyjmowaną muzykę słynnej artystycznej pary.
rozwiń zwiń