Polskie Radio

Święto filmu krótkometrażowego - rozpoczyna się Long Story Short Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 20:00
O nagrody w tegorocznej edycji Long Story Short Film Festival, powalczą 52 filmy krótkometrażowe: 22 fabuły, 16 dokumentów oraz 14 animacji. Wydarzenie odbywać się będzie hybrydowo.
10 czerwca we Wrocławiu rozpoczyna się II Long Story Short Film Festival
10 czerwca we Wrocławiu rozpoczyna się II Long Story Short Film FestivalFoto: https://shortfestival.pl/Materiały Promocyjne

Czytaj też:
kamera shutte 1200 Rad K.jpg
Wschód spotyka się z Zachodem - Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Druga edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych będzie wyjątkowa. Wydarzenia odbędą się stacjonarnie oraz wirtualnie. - Od 10 do 13 czerwca zaprosimy do kina, później przez kolejne pięć dni filmy, które są w programie, będzie można również oglądać w internecie - zapowiada Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu, a zarazem dyrektor festiwalu.

Kto zdobędzie "Salamandrę"?

Sercem festiwalu będzie sekcja konkursowa. Widzowie będą mogli zobaczyć pięćdziesiąt dwa, starannie wyselekcjonowane, filmy. - Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem ciężkiej pracy, mieliśmy ponad dwieście sześćdziesiąt zgłoszeń - mówi Jarosław Perduta. Autorzy finałowych obrazów powalczą o statuetki - Salamandry - w trzech kategoriach: fabuła, animacja i dokument.

Organizatorzy przewidzieli również nagrody specjalne: - Przyznana zostanie Nagroda Prezydenta dla filmu, który budzi jakąś nadzieję i buduje pozytywne emocje. Nagrodę przyznają też z jednej strony dziennikarze, a z drugiej strony publiczność w drodze głosowania na naszej platformie internetowej - dodaje dyrektor festiwalu.

Fb/DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe

Filmowa różnorodność

W ramach festiwalu przewidziano również sekcje dodatkowe. W ramach "Panoramy", przed wrocławską publicznością swoje filmy zaprezentują najwybitniejsi twórcy. Widzowie spotkają się m.in. z Mariuszem Wilczyńskim, autorem animacji "Śmierć na pięć" i "Niestety", a także z Grzegorzem Szczepaniakiem, autorem dokumentu "Najbrzydszy samochód świata".

Zobacz też:

Trzeci blok to pokazy specjalne. - Będą związane zarówno z krótkimi metrażami oscarowymi, jak również z najlepszymi polskimi filmami ze Studia Munka - wyjaśnia Jarosław Perduta. W programie znajdziemy takie oscarowe propozycje jak "The Present" w reżyserii Faraha Nabulsiego czy "White Eye" Thimera Shushana.

Pełna lista wydarzeń festiwalowych TUTAJ.

Czytaj też:
kino free 1200
Ponad 100 premier z Polski i ze świata. Ogłoszono laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Krótka forma - perła w koronie kinematografii

Organizatorzy festiwalu zwracają uwagę na wyjątkowość formy krótkometrażowej. - Wszyscy, którzy takie filmy robią, potrafią w bardzo umiejętny sposób i w krótkim czasie pokazać wszystko to, co na co dzień jest pokazywane w pełnym metrażu czyli szereg emocjonalnych, życiowych, radosnych, smutnych filmów. Zawrzeć w krótkiej formie wszystko to, czego chcielibyśmy w filmie doświadczyć, to ogromna umiejętność - podsumowuje dyrektor Long Story Short Film Festival.

YouTube/DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe

mg/www.shortfestival.pl


Zobacz więcej na temat: FILM KULTURA Zobacz także
Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Short Waves Festival - w realu, w internecie, w... lustrze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 17:19
14 czerwca startuje 13. Short Waves Festival - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. - W tym roku zapraszamy na hybrydową formułę, dzięki temu spotkamy się z widzami w Poznaniu, ale mamy też program dla widzów z całej Polski - mówi Emilia Mazik, dyrektor wydarzenia. 
rozwiń zwiń