Polskie Radio

Powrót Tuska do Polski. Prof. Kik: pierwszym efektem narastające zniechęcenie Polaków do wyborów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:38
- Pierwszym efektem tego krajobrazu politycznego w Polsce po powrocie Donalda Tuska jest narastające zniechęcenie Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.
Prof. Kazimierz Kik
Prof. Kazimierz KikFoto: PR24/AK
donald tusk pap 1200.jpg
"Zaczyna się wyłaniać prawdziwy Donald Tusk". Kożuszek o działaniach p.o. szefa PO

- Jeżeli analizujemy sondaże, to widzimy, że rośnie zniechęcenie wyborców - wskazał prof. Kazimierz Kik zapytany o to, czy Tusk jest w stanie odsunąć PiS od władzy. - Przypomnijmy sobie, że w 2019 roku mieliśmy frekwencję wyborczą na wysokości prawie 60% - wskazał. Jak zaznaczył, była ona "horrendalnie wysoka" w porównaniu do poprzednich lat.

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2021_07_27-11-33-55.mp3 Prof. Kazimierz Kik: w obozie Platformy Obywatelskiej nastąpiła mobilizacja (Polskie Radio 24)

- Dzisiaj chętnych do wyborów mamy poniżej 50%, więc pierwszym efektem tego krajobrazu politycznego w Polsce po powrocie Donalda Tuska jest narastające zniechęcenie Polaków, czyli wyborców, do uczestniczenia w wyborach - zaznaczył. 

Politolog podkreślił natomiast, że "w ramach tej części, która jest gotowa do uczestniczenia, mamy mobilizację w obozie Platformy Obywatelskiej". - Nie jest to więc mobilizacja w skali kraju, wychodząca poza szereg zwolenników PO, tylko to jest mobilizacja w ramach tzw. żelaznych elektoratów - zaznaczył. 

"Polacy są zniesmaczeni"

- Polska jest podzielona, ostatnie wybory prezydenckie pokazały to bardzo wyraźnie i w ramach tych podziałów dokonuje się podział wpływów politycznych - wskazał. Jak dodał, wydaje mu się, że "Polacy są zniesmaczeni". - Konfliktem, podziałem, polaryzacją i coraz to mniejsza część wyborców chce w tym uczestniczyć, ponieważ nie pojawia się żadna nowa, interesująca i porywająca Polaków oferta - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog)

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 11.33

jb

Czytaj także

Artur Łącki o przewodnictwie Donalda Tuska: scenariusz jest otwarty i wszystko przed nami

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:27
- Donald Tusk został szefem partii i układa ją teraz według tego, jak on widzi, żeby ona funkcjonowała i pracowała - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Łącki (PO). Gościem audycji była także Agnieszka Górska (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO wraca do dawnych zasad. Nie będzie łączenia funkcji we władzach partii i klubu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 15:57
Nie można łączyć funkcji w Zarządzie Krajowym PO i we władzach klubu parlamentarnego - uchwałę tej treści przyjął w piątek, na wniosek lidera PO Donalda Tuska, Zarząd PO. To powrót do dawnych reguł Platformy, obowiązujących w czasach Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymkowski: Tusk nie proponuje pozytywnego programu, a język agresji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 13:44
- Odkąd Donald Tusk pojawił się z powrotem na polskiej scenie politycznej nie przedstawił nic, jedynie krytykuje. Co tu dużo mówić, tezy, które stawia są bardzo sprawną manipulacją czy wręcz ordynarnym kłamstwem - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
rozwiń zwiń