Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

"Potrzebna wielka akcja informacyjna". Józef Orzeł o polskich szansach na odszkodowania od Niemiec

- Może dojść do sytuacji, że z jednego działania, odszkodowania liczonego w bilionach, zrobi się cała sieć działań dotyczących konkretnych odszkodowań dla konkretnych rodzin, firm czy miast i miejscowości - mówił o polskich roszczeniach od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej Józef Orzeł, szef Klubu Ronina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy społeczeństwo Tadeusz Płużański

Macierewicz: zbrodnia smoleńska była pierwszym atakiem Rosji na państwo NATO

- W uchwale przyjętej przez Parlament Europejski też jest przywołana katastrofa MH17 oraz sprawa smoleńska właśnie w kontekście działań terrorystycznych (…) zwłaszcza ukrywana przez Rosję materiałów dowodowych, w tym wraku samolotu, by ukryć swoje terrorystyczne działania - powiedział w Polskm Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański Sejm katastrofa w Smoleńsku

Ławrow nie wjedzie do Polski. Jan Piekło: Rosja pogwałciła wszystkie ustalenia OBWE

- Nie widzę żadnego powodu, dla którego Rosja miałaby zostać dopuszczona do spotkania i prowadzić jakikolwiek dialog. Rosja nie jest w stanie prowadzić dialogu, nie ma na to ochoty, a ponadto już chyba tego nie potrafi - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie, komentując odmowę wydania wizy pozwalającej na wjazd do Polski szefa rosyjskiego MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina POLSKA bezpieczeństwo Tadeusz Płużański

Rosjanie porywają ukraińskie dzieci. Andrzej Gelberg: nie ma pomysłu, jak je odzyskać

- Putin wydał nowe rozporządzenia, które upraszczają metodę i kwestie prawne dotyczące adopcji, to nie było przypadkowe. Te dzieci przechodzą przez obóz filtracyjny, potem są rozsyłane do rodzin adopcyjnych, tu znika ślad. Podczas adopcji można zmienić imię, nazwisko, a nawet datę urodzenia - mówił Andrzej Gelberg, były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Tadeusz Płużański

Polska będzie serwisować F-16. Głowacki: ważne jest pozyskanie nowych klientów

- Jest szansa na to, że kiedy F-16 będą stopniowo wychodziły z eksploatacji w innych krajach, Belgii, Danii, to znajdą nabywców w Europie i to wtedy okaże się, być może, że właśnie w Bydgoszczy te samoloty będą serwisowane czy doposażane, będzie odnawiany ich resurs - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki ("Skrzydlata Polska").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 Tadeusz Płużański F-16

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Polsce. Jan Dziedziczak podkreśla symbolikę uroczystości

- Dzisiejsza Rzeczpospolita mówi w ten sposób, że to były legalne władze Polski i że wolna, demokratyczna Polska utożsamia się z tymi władzami - powiedział w Polskim Radiu 24 pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak komentując plany sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów na uchodźstwie i stworzenia w Warszawie mauzoleum ich pamięci. - To także wyraz wdzięczności wobec Polonii brytyjskiej za wolną i niepodległą Polskę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Dziedziczak Tadeusz Płużański infografika społeczeństwo historia Polski

"Donald Tusk nabrał wody w usta". Potocki o aferze podsłuchowej

- Od początku nie trzymało się to kupy, ponieważ jak przypomnimy sobie daty, kiedy to miało się wydarzyć, czyli w 2013-2014 roku [...] - to wychodzi na to, iż odbiorcą tego węgla - za tę łapówkę - miał być Ciech, a w tamtym czasie w Polsce rządziło PO z PSL. W związku z tym dawanie [...] łapówki PiS, czy przedstawicielom PiS, mijałoby się z celem i byłoby to wyrzucanie tej torby z Biedronki w błoto - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki (Sieci). 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 afera taśmowa POLSKA Donald Tusk afera podsłuchowa Platforma Obywatelska

PR24 Dekret Göringa z 1940 r. odebrał majątki Polakom w Niemczech. Płużański: sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona

- Jesteśmy w dobie porządkowania spraw z przeszłości, naszej historii związanej z dwoma agresorami, opresyjnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Do dziś nie udało się wypracować jednolitego podejścia do prawodawstwa niemieckiego, ale i sowieckiego na ziemiach polskich - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm cenzura Tadeusz Płużański Bolesław Bierut

Działania PO ws. afery podsłuchowej. Nisztor: Tusk popełnił jeden z największych błędów w swojej karierze

- Skoro rzekomo taśmy zostały przez Marka Falentę sprzedane Rosjanom, to w takim razie Donaldzie Tusku, gdzie jest 600 tys. euro i ta reklamówka z Biedronki? (...) Dziś dyskutujemy o zeznaniach świadka naprawdę mało wiarygodnego. (...) Donald Tusk myślał, że wygra polityczną batalię. Niestety przegrał - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej" Piotr Nisztor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Piotr Nisztor afera taśmowa afera podsłuchowa Donald Tusk Rosja POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo

Rosja atakuje cele cywilne. Rakowski: Ukraina zmienia się w Syrię

- Armia ukraińska ocenia, że nie wyrządzają one wielkiej szkody siłom zbrojnym, ale są groźne, jeśli chodzi o ataki na infrastrukturę miejską. Drony są mało precyzyjne, ale doskonale się sprawdzają, jeśli chodzi o terroryzowanie Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krym Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Tadeusz Płużański