Polskie Radio

Zawdzięczamy mu "Dianę" i "My Way". Osiemdziesiąte urodziny Paula Anki

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:00
Pierwszy przebój wylansował jako 15-latek, a jego piosenki śpiewali Frank Sinatra, Tom Jones i Michael Jackson. Jeden z najsłynniejszych artystów rodem z Kanady kończy dziś 80 lat.
Paul Anka
Paul AnkaFoto: Shutterstock / Art Babych

Urodzony 30 lipca 1941 roku w Ottawie, syn imigrantów z Bliskiego Wschodu nie czekał długo na sukces w branży muzycznej. Już w wieku 14 lat wyruszył do Nowego Jorku ze 100 dolarami podarowanymi przez wujka, aby nagrać tam swój pierwszy singiel – "I Confess". Rok później ukazała się "Diana", która stała się nie tylko sztandarowym hitem wokalisty, ale również jednym z najlepiej sprzedających się kanadyjskich singli w historii.

Pisząc piosenkę "Diana", Paul myślał o pewnej dziewczynie, którą spotkał jakiś czas wcześniej w kościele (jak przystało na gwiazdę muzyki popularnej, rozpoczynał on karierę od występów w kościelnym chórze) i która wpadła mu w oko. Utwór, nagrany w maju 1957 roku, na singlu ukazał się 2 lipca. 15-letni wokalista stał się w ten sposób protoplastą Justina Biebera – gwiazdor muzyki pop XXI wieku, pochodzący podobnie jak Anka z kanadyjskiej prowincji Ontario, debiutował w tym samym wieku.

Paul Anka - "Diana", źródło: YouTube / PaulAnkaTV

O tym, że "Diana" nie była jednorazowym przypływem weny nastoletniego kompozytora, świadczy napisana przez niego rok później piosenka "It Doesn't Matter Anymore", którą nagrał jeden z największych gwiazdorów sceny muzycznej lat 50.  Buddy Holly. Zrobił to tuż przed tragiczną śmiercią w katastrofie lotniczej. Singiel z tym utworem stał się przebojem po obu stronach Atlantyku, a tantiemy autorskie z jego sprzedaży Paul przelał na konto wdowy po zmarłym przyjacielu.

Buddy Holly - "It Doesn't Matter Anymore", źródło: YouTube / Buddy Holly - temat

Piosenka "My Way" kojarzy się jednoznacznie z postacią Franka Sinatry. Mało kto wie, że w jej powstaniu również maczał palce Paul Anka. Podczas pobytu na wakacjach we Francji usłyszał on w radiu utwór "Comme d'habitude" wykonywany przez Claude'a François. Zdobył prawa do jego adaptacji, zmienił nieco melodię, dopisał angielski tekst i podarował całość swojemu starszemu koledze po fachu. W ten sposób powstał jeden z największych hitów Sinatry, który pchnął jego karierę na nowe tory. A ponoć chwilę wcześniej miał on już dość show-biznesu i poważnie rozważał przejście na muzyczną emeryturę…

Frank Sinatra - "My Way", źródło: YouTube / Frank Sinatra 

Kolejny raz Anka mocno odcisnął swe piętno na muzyce popularnej w latach 80. A właściwie można powiedzieć, że było to już w XXI wieku, bowiem piosenkę "This Is It" napisał wspólnie z Michaelem Jacksonem w 1983 roku, ale Król Popu nagrał ją dopiero 26 lat później, na potrzeby promocji filmu dokumentalnego o takim samym tytule. Jackson przygotowywał się wówczas do triumfalnego powrotu na scenę po długim okresie artystycznej hibernacji. Niestety, podobnie jak wcześniej w przypadku Buddy'ego Holly, "This Is It" okazało się pośmiertnym przebojem słynnego wokalisty.

Michael Jackson - "This Is It", źródło: YouTube / Michael Jackson

Ostatni, jak dotąd, studyjny album Paula Anki ukazał się w 2013 roku. Artysta wciąż jednak jest aktywny koncertowo (a przynajmniej był, do czasu wybuchu pandemii): gra w filmach, a niecałe pięć lat temu po raz trzeci stanął na ślubnym kobiercu. Jak widać, wigor nie opuszcza dzisiejszego jubilata. Kto wie, może jeszcze zaskoczy swych fanów jakimś przebłyskiem popowego geniuszu.

kc

Czytaj także

Wywiad w Jedynce. Paul Anka ponownie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:05
Artysta zagra dwa koncerty: 1 lutego 2016 roku w Warszawie w Hali Torwar, a 2 lutego - w Krakowie w Hali Arena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Anka: reakcje publiczności karmią piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 15:55
- Pełna emocji reakcja publiczności zawsze powoduje, że odczuwam tę samą piosenkę za każdym razem inaczej. A jeśli utwór nie robi szczególnego wrażenia, mój nastrój sceniczny także z tym rezonuje - mówi artysta.
rozwiń zwiń