Polskie Radio

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Da Antipina/Shutterstock

Ilona Kostecka od 8 lat prowadzi bloga "Mum and the city", na którym umieszczane są nie tylko tematy parentingowe, ale też treści ważne społecznie. Pomysł na napisanie historii o Matyldzie, tytułowej bohaterce pojawił się już kilkanaście lat temu, jednakże jej premiera miała miejsce w tym roku. Chociaż książka powstała z myślą o najmłodszych, z wartościowych przesłań mogą skorzystać także rodzice. 

"Matylda Odważna i Pralkowy Potwór" to pierwsza książka z serii "Mogę wszystko", której już sam tytuł ma znaczenie. – Nie chciałam przekazać w ten sposób, że dziecko może wszystko, że nie ma żadnych ograniczeń (…). Natomiast mogę wszystko, czyli możesz próbować, możesz być jaki chcesz, możesz się bać, może ci się nie udać i jesteś super – skomentowała Ilona Kostecka. 

Posłuchaj
59:30 13.09. Strefa rodzica 1.mp3 Jak wspierać mocne strony dziecka? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_13.09.2021.

 

Głównym tematem książki jest pokonanie strachu przez 4-letnią Matyldę. Dziewczynka często się boi, ale mimo to postanawia znaleźć pralkowego potwora, który według niej jest odpowiedzialny za zgubione skarpetki. Co prawda, nie znajduje go, ale dzięki temu przełamuje swój lęk i odnajduje w sobie odwagę. W przekonaniu tym utwierdza ją mama, która mówi, że jest dzielna, ponieważ mimo strachu się nie poddała.

Książka ta niesie za sobą przesłanie skierowane do rodziców, aby pozwolili dzieciom być sobą, nie ograniczali ich, lecz dawali przestrzeń do bycia samodzielnym. Pokazuje także, że strach jest naturalny. Jako że każde dziecko ma inne mocne strony, bohaterem kolejnej publikacji będzie starszy brat Matyldy, Tymon, który niespodziewanie odnajdzie swoją własną super moc. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość:  Ilona Kostecka
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Czym jest zakochanie u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:37
Zakochanie to nagłe i bardzo intensywne uczucie, które u rodziców może wzbudzić niepokój m.in. o to, jak stan ten wpłynie na dziecko oraz czy sobie z nim poradzi. Można powiedzieć, że pierwsze zakochanie wpływa na nasze dalsze życie, ponieważ poznajemy wtedy nieznane nam wcześniej uczucia. Dlatego też dobrze, aby w doświadczeniu tym dzieci mogły liczyć na wsparcie rodziców, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marzena Martyniak, psycholog i założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.
rozwiń zwiń