Polskie Radio Dzieciom

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
Badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie dziedziczności nieśmiałości. Na pewno jednak obserwują najbliższe osoby i wzoruje się na ich zachowaniach
Badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie dziedziczności nieśmiałości. Na pewno jednak obserwują najbliższe osoby i wzoruje się na ich zachowaniachFoto: East News/Glow Images

Czynników, które mogą powodować nieśmiałość jest wiele, np. niestabilna samoocena. Nie bez znaczenie jest także najbliższe środowisko, a w nim wygórowane oczekiwania rodziców, nauczycieli lub rówieśników. Zdarza się także, że poprzez unikanie placów zabawach lub podobnych miejsc dzieci mają ograniczone możliwości do rozwinięcia pewnych kompetencji społecznych. Na śmiałość i otwartość dziecka wpływają także zachowania rodziców, m.in. nadopiekuńczość i ich nadmierne ograniczanie. Jak dodała Dorota Maciejec – Również badania pokazują, że przyczyn nieśmiałości możemy doszukiwać się też w pewnej biologii naszej, czyli nieco inny sposób funkcjonowania mózgu.

Z racji tego, że dzieci uczą się poprzez obserwacje i naśladowanie, dorośli mogą stanowić dla nich wzór, jeśli sami będą otwarci i kontaktowi. Co więcej, ponieważ dzieci nie mają dostatecznie rozwiniętych zdolności przewidywania konsekwencji swoich czynów, dobrze jest darzyć je uwagą, jednocześnie pozostawiając przestrzeń do popełniania niewielkich błędów. Oprócz tego, zamiast używania stereotypowych powiedzeń, jak np. „Chłopcy nie płaczą”, możemy pomóc im znaleźć ich mocne strony, dzięki czemu dziecko zyska większą pewność siebie. Korzystna może okazać się również bajkoterapia, która pozwoli poruszyć pewne tematy. 

Posłuchaj
59:44 2021_09_09 20_59_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 września godz. 21:00

Czasami zdarza się, że dziecko, które zazwyczaj jest bardzo otwarte, po pójściu do przedszkola staje się nieśmiałe. Wynikać to może m.in. z przebywania wśród rówieśników o innym usposobieniu, zdominowania przez starsze dzieci lub sformułowań kierowanych przez nauczycieli. Jeśli np. dorosły powie, że dziecko jest niegrzeczne, ale nie rozwinie swojej wypowiedzi podając konkretne powody, młoda osoba może stać się posępna i przygaszona. W takiej sytuacji można zwrócić się o pomoc do wychowawcy, aby m.in. zwrócił uwagę na najbliższe otoczenia dziecka lub zaangażować psychologa przedszkolnego.

- To, co wypracujemy sobie w okresie dzieciństwa bardzo mocno wpływa na to, jak funkcjonujemy w życiu dorosłym – powiedziała Dorota Maciejec. Jeśli jako dorosły chcemy pokonać nieśmiałość, możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Pracując z terapeutą możemy przyjrzeć się bliżej naszym emocjom, uczuciom i zachowaniom w sytuacjach społecznych. Nie chodzi o to, by pozbyć się lęku, gdyż stanowi on mechanizm obronny, lecz by strach i nieśmiałość nie dominowały w naszym życiu. Co więcej, nieśmiałość może być mylona z byciem introwertykiem. Niemniej jednak, podczas gdy introwertycy preferują samotność i jest to ich wybór, osoby nieśmiałe chciałyby nawiązać kontakt z innymi, ale czują przed tym strach i niepokój. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 08:00
Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń