Polskie Radio

Ciechowski jako akuszer karier Kasi Kowalskiej i Justyny Steczkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 09:28
Grzegorz Ciechowski dał się poznać nie tylko jako wyjątkowy autor piosenek i charyzmatyczny lider Republiki – jako producent stał również za karierami kilku gwiazd polskiej sceny muzycznej. Szczególnie dużo zawdzięczają mu Kasia Kowalska i Justyna Steczkowska.
Grzegorz Ciechowski, Justyna Steczkowska i ich wspólne dziecko
Grzegorz Ciechowski, Justyna Steczkowska i ich wspólne "dziecko"Foto: Forum / Studio69 /Tomek Pisinski

22 grudnia minęło 20 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Z tej okazji powstał serwis specjalny ciechowski.polskieradio.pl przybliżający postać jednego z najważniejszych artystów w historii polskiego rocka. Był on również bardzo uzdolnionym producentem, umiejącym wydobyć najlepsze cechy z młodych wykonawców, którzy dopiero szukali swojej artystycznej tożsamości.

Kasia Kowalska: wiele mu zawdzięczam

Nagrywany latem 1994 roku w Izabelinie pod Warszawą album "Gemini" Kasi Kowalskiej rodził się w bólach. 21-letnia wokalistka nie czuła chemii ani ze swoją menedżerką, ani z towarzyszącym jej w studiu zespołem. Prace wskoczyły na właściwy tor, kiedy do akcji wkroczył Grzegorz Ciechowski, zatrudniony w roli producenta. – On przyszedł i wydobył ze mnie to, co najciekawsze – twierdziła z przekonaniem Kowalska.

Ostatecznie debiutancka płyta wokalistki pokryła się podwójną platyną i wywindowała jej autorkę na szczyt popularności. Szczególnym wkładem, jaki Ciechowski wniósł do kariery Kasi, było przekonanie jej do pisania autorskich tekstów piosenek. – Równie dobrze sam mógłby napisać zdecydowanie lepsze teksty i kazać mi je zaśpiewać, ale tego nie chciał. Na pewno wiele mu zawdzięczam – mówiła Kowalska.

Justyna Steczkowska: to były cudowne chwile

Bardzo dobrze wspomina pracę nad swoim pierwszym albumem Justyna Steczkowska. Wydana w 1996 roku "Dziewczyna szamana" powstawała w przydomowym studiu Ciechowskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. – Mieszkałam po prostu u niego w domu, razem z jego rodziną. Grzegorz rano chodził do sklepu i przynosił świeże pieczywo, ser, masło. To były cudowne chwile – opowiadała wokalistka.

W tym wypadku Ciechowski sam wziął na siebie napisanie tekstów, choć ukrył się pod pseudonimem Ewa Omernik. – Pamiętam, jak umawialiśmy się na zmyślone historie dla dziennikarzy, kim jest Ewa Omernik – wspominała Steczkowska. "Dziewczyna szamana", z ponadstutysięcznym nakładem, stała się kolejną platynową płytą, do której powstania przyczynił się Grzegorz Ciechowski.

Ciechowski uhonorowany

Te i inne historie z artystycznego i osobistego życia Grzegorza Ciechowskiego znaleźć można w serwisie specjalnym ciechowski.polskieradio.pl. Jest tam również możliwość posłuchania piosenek związanych z postacią tego wybitnego artysty – przez całą dobę nadaje je internetowa stacja Ciechowski Non Stop.

kc/kr

Czytaj także

Grzegorz Ciechowski – prowokator z Trójkowej anteny

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 08:40
Gwiazdor rocka terroryzujący współmieszkańców toruńskiej kamienicy – taki obraz Grzegorza Ciechowskiego wyłaniał się z prowokacyjnego reportażu wyemitowanego na antenie Trójki w 1983 roku. To jedna z historii opisanych w serwisie specjalnym ciechowski.polskieradio.pl uruchomionym w 20-lecie śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciechowski oferował więcej niż muzykę. Leszek Biolik wspomina lidera Republiki

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:45
Od Obywatela G.C. po reaktywowaną Republikę – ten etap kariery Grzegorza Ciechowskiego posłużył za kanwę audycji prowadzonej przez Michała Kirmucia. W roli przewodnika wystąpił Leszek Biolik, basista, który brał udział w obu tych projektach.
rozwiń zwiń