Historia

Seweryn Krajewski. Niewielu jest tak wybitnych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 05:35
Urodził się 3 stycznia 1947 roku i dzisiaj obchodzi 76. urodziny. Traf chciał, że zespół, z którym święcił swoje wielkie tryumfy – Czerwone Gitary – został założony też 3 stycznia, ale w 1965 roku, kiedy Seweryn Krajewski miał 18 lat. On dołączył do zespołu dopiero w grudniu.
Seweryn Krajewski, 1991 rok
Seweryn Krajewski, 1991 rokFoto: Zenon Zyburtowicz/FOTONOVA

"Nie zadzieraj nosa" - on, jako jeden z nielicznych, mógłby to robić, bo miał ku temu rzeczywiste powody – niewielu jest tak wybitnych twórców i wykonawców w historii polskiej muzyki rozrywkowej. A jednak tego nie robił – wziął sobie do serca słowa jednego z wielu jego przebojów.

Za treść tego artykułu mogłyby służyć tytuły jego licznych przebojów. Tyle ich było, że wypełniłyby kilka stron tekstu. Większość z nich znana była w całym kraju i uwielbiana nie tylko przez młodzież. Z jego kompozycji niezapomniane są: "Nie zadzieraj nosa", "Takie ładne oczy", "Anna Maria", "Gondolierzy znad Wisły", "Tak bardzo się starałem", "Dozwolone od lat 18", "Płoną góry, płoną lasy" czy "Ciągle pada". W tym, co robił, zawsze był perfekcjonistą – i jako kompozytor, piosenkarz czy multiinstrumentalista.

Posłuchaj
03:46 Seweryn Krajewski cz.1 (Szablowska - Jedynka) Z Sewerynem Krajewskim o tym, co znaczą dla niego nagrody, rozmawiała Maria Szabłowska. (PR, 21.05.2010)

 

Posłuchaj
02:05 Seweryn Krajewski cz.3 (Szablowska - Jedynka) Ile piosenek skomponował Seweryn Krajewski i przebiega proces tworzenia - Seweryn Krajewski mówił w rozmowie z Marią Szabłowską. (PR, 21.05.2010)

 

Urodził się w Nowej Soli, ale dorastał i mieszkał w Trójmieście (Sopot). Od 1961 roku uczęszczał do liceum muzycznego w Gdańsku, które ukończył w klasie skrzypiec. Mimo klasycznego wykształcenia uwielbiał grać na gitarze i śpiewać, udzielając się w młodzieżowych zespołach muzycznych tamtego okresu. W grudniu 1965 roku dołączył do Czerwonych Gitar – jednego z najpopularniejszych zespołów bigbitowych w Polsce. Wspólnie z założycielami, Jerzym Kosselą i Krzysztofem Klenczonem, śpiewali głównie swoje kompozycje. W ciągu pierwszych pięciu lat działania zespołu odnieśli największe sukcesy.

Już debiutancki album "To właśnie my" (1966) sprzedał się w liczbie 160 tysięcy egzemplarzy. Kolejna płyta – "Czerwone Gitary 2" (1967) – sprzedała się w rekordowej liczbie 240 tysięcy egzemplarzy, a Seweryn Krajewski na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. Kolejny krążek także święcił tryumfy – "Czerwone Gitary 3" (1968) sprzedały się w 220 tysiącach płyt, a grupa w Opolu otrzymała pierwsze wyróżnienie za piosenkę "Takie ładne oczy". Była też nagroda MIDEM w 1969 roku, na równi z The Beatles.

W latach siedemdziesiątych, już tylko z Krajewskim, zespół wiele koncertował – głównie w kraju i w krajach zaprzyjaźnionych. Wydawał także kolejne płyty. W kolejnym dziesięcioleciu zniknął z polskiej estrady, koncertował głównie w USA, NRD i ZSRR. W roku 1997 Seweryn Krajewski odszedł z zespołu, co nie skończyło ani jego kariery, ani kariery Czerwonych Gitar.

Przez ten cały czas tworzył niepowtarzalne utwory, komponował piękne piosenki i muzykę do wielu filmów, występował i nagrywał z wieloma znanymi wykonawcami. Wśród jego dokonań wymienić trzeba choćby ballady do słów Agnieszki Osieckiej, muzykę do filmów "Och, Karol", "Kochankowie mojej mamy", "Kogel-mogel" i "Kogel-mogel II", również do seriali "Jan Serce" i "Kopciuszek".


Posłuchaj
04:29 Seweryn Krajewski cz.4 (Szablowska - Jedynka) O Agnieszce Osieckiej i tekstach piosenek napisanych dla Seweryna Krajewskiego. (PR, 21.05.2010)

 

Komponował także przeboje dla innych wykonawców – Ireny Jarockiej, Ireny Santor Urszuli Sipińskiej, Krzysztofz Krawczykz czy Maryli Rodowicz (m.in. nieśmiertelny w jej wykonaniu utwwór "Niech żyje bal"). Jego utwory wykonywała także Edyta Gepert, a z Andrzejem Piasecznym wspólnie koncertował i wydał płytę "Na przekór nowym czasom – live", która to płyta odniosła ogromny sukces i uzyskała miano platynowej. Komponował także muzykę do wierszy Karola Wojtyły.


Posłuchaj
03:11 Seweryn Krajewski cz.5 (Szablowska - Jedynka) O komponowaniu piosenek dla Ireny Santor, do których słowa napisał Wojciech Młynarski - rozmowa Marii Szabłowskiej z Sewerynem Krajewskim,. (PR, 21.05.2010)

 

Natomiast rok 2011 okazał się znaczący pod względem wyróżnień: otrzymał Nagrodę Muzyczną "Fryderyk", został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał statuetkę na Gali Wiktorów 2011, a także Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego - "Mateusz".

Mamy nadzieję, Panie Sewerynie, że to jeszcze nie koniec Pana sukcesów i że jeszcze niejeden utwór ucieszy nasze uszy, ukoi umysły, ukołysze serca. Dziękujemy serdecznie za to, co do tej pory i prosimy o więcej. Sto lat!

PP

Czytaj także

Agnieszka Osiecka. 87. rocznica urodzin "poetki doskonałej"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:45
– Była kwintesencją poezji, artystką od stóp do głów, nie ma najmniejszej wątpliwości – mówiła o swej przyjaciółce Anna Szałapak. 87 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka. Poetka, dziennikarka, autorka spektakli telewizyjnych i teatralnych, ale i około 2 tys. tekstów piosenek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwone Gitary, ci, co grali i śpiewali najgłośniej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 05:50
3 stycznia 1965 roku w Gdańsku powstał zespół Czerwone Gitary. W kwietniu 1965 roku nagrał po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszył w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Santor - pierwsza dama polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 05:45
86 lat temu, 9 grudnia 1934 roku urodziła się Irena Santor, piosenkarka obdarzona jednym z najpiękniejszych głosów, którym wyśpiewała niezapomniane przeboje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziwny jest ten świat". Pierwsza Złota Płyta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 05:35
Ogromny sukces tytułowego nagrania w Opolu otworzył tej płycie drogę na szczyt. Dokładnie 52 lata temu, 20 grudnia 1968 roku, album Czesława Niemena i zespołu Akwarele otrzymał status Złotej Płyty - jako pierwszy w Polsce.
rozwiń zwiń