Polskie Radio

Nagroda Identitas 2022. Nominowani rozpoczynają warsztaty w Arktyce

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 07:00
Fundacja Identitas ogłosiła nominacje do Nagrody Identitas 2022 oraz kandydatury uczestników w konkursie "Bez maski? Warsztaty w Arktyce", którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Sześciu nominowanych już 14 marca wyjedzie na tydzień na arktyczną wyspę Uløya. 20 marca zostanie ogłoszony publicznie laureat Nagrody Identitas.
Sześciu nominowanych twórców wyjedzie na warsztaty na Arktykę
Sześciu nominowanych twórców wyjedzie na warsztaty na ArktykęFoto: Risto Raunio/shutterstock
  • Do Nagrody Identitas 2022 nominowano sześciu twórców
  • Nominowana szóstka będzie przebywać 14-20 marca w samotnej bazie na wyspie Uløya, położonej pół tysiąca kilometrów za kręgiem polarnym
  • Patronat medialny nad warsztatami w Arktyce objęło Polskie Radio

Fundacja Identitas organizuje konkurs dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów i historyków, którzy nie przekroczyli jeszcze 41. roku życia. W połowie grudnia 2022 roku sześcioro twórców otrzymało nominacje do Nagrody Identitas 2022, a także zostało nagrodzonych udziałem w warsztatach na arktycznej wyspie Uløya.

Uzupełnieniem nagrody, jaką są warsztaty w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym, są stypendia oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację i jej partnerów.

Zgłoszenia do konkursu oceniał zespół w składzie: Renata Chołuj (pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas), Wojciech Stanisławski (historyk, krytyk, publicysta), Dawid Jung (poeta, regionalista, krytyk, laureat Nagrody Identitas 2019) oraz założyciel Fundacji Identitas i pomysłodawca Warsztatów w Arktyce - Tomasz Kaźmierowski.

Nominowani i wyróżnieni

Spośród wszystkich kandydatur szczególnie wyróżniało się osiem tytułów, z których dwa to proza, kolejne dwa - reportaż, inny duet to zbiory tekstów naukowo-publicystycznych, jeden z tytułów jest tomikiem poezji, a inny studium antropologiczno-historycznym.

Nominacje do Nagrody Identitas 2022 oraz zaproszenie na warsztaty na wyspie Uløya otrzymali:

  • Michał Gołębiowski za "Bezkres poranka. O teologii poetyckiej i teologiach kontrkultury", Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
  • Tomasz Grzegorzewski za "Wymazaną granicę. Śladami II Rzeczpospolitej", wyd. Czarne
  • Łukasz Kozak za "Upiora. Historię naturalną", wyd. Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego/Evviva L’arte
  • Marta Madejska za "Aleję włókniarek", wyd. Czarne
  • Alicja Rosé za "Północ. Przypowieści", wyd. Znak
  • Tomasz Stefanek za "Być albo nie być", wyd. Teologia Polityczna

Książki tych sześciu nominowanych autorów dotykają bardzo odmiennych obszarów wrażliwości, wiedzy i myśli.

Dodatkowo wyróżniono książkę zatytułowaną "Rzeszot" (wyd. Książkowe klimaty), powieściowy debiut Bartosza Sadulskiego oraz Jakuba Wiecha za "Globalne ocieplenie: podręcznik dla Zielonej Prawicy" (wyd. Defence24).

Wyprawy za krąg polarny

Nominowana szóstka - w ramach warsztatów "Bez maski? Warsztaty w Arktyce" - uda się już 14 marca do samotnej bazy na wyspie Uløya, położonej pół tysiąca kilometrów za kręgiem polarnym.

Ośrodek znajduje się wśród dzikiej, arktycznej przyrody. Można tam spotkać płetwale, humbaki, orki, orły, maskonury oraz dzikie ryby pośród ośnieżonych gór wyrastających z wód fiordów. Wyspa Uløya to także birkelandowskie "królestwo świateł": polarne zorze, polarne dni i noce, jak również - zarezerwowane wciąż dla bardzo nielicznych - arktyczne aktywności w surowym plenerze.

Stypendia od 2014 roku

Fundacja Identitas od 2014 roku zasila humanistów stypendiami, a także, w ramach Nagrody Identitas, przyznaje corocznie autorom najlepszej polskiej książki roku nagrodę finansową w wysokości od 20 tysięcy do 80 tysięcy złotych.

Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych do Nagrody Identitas znaleźli się między innymi Marta Kwaśnicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler, Marcin Cielecki, Beata Halicka, Zbigniew Rokita, Michał Przeperski, Andrzej Marzec, Anna Janko, Przemysław Dakowicz, Agnieszka Kołakowska, Stanisław Waltoś, Kazimierz Orłoś, Mariusz Urbanek i Radek Rak.

Konkurs "Bez maski? Warsztaty w Arktyce" odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny nad warsztatami w Arktyce objęło Polskie Radio.

Czytaj także:

DS/mat. prasowy

Czytaj także

Inkluzje w bursztynie - uwięziony świat sprzed milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 21:55
Fascynacje inkluzjami pojawiły się już w starożytności. Arystoteles w swoim dziele "Meteorologia" (IV w. p.n.e.) jako dowód, że bursztyn miał postać płynną, wskazywał znajdowane w nim zwierzęta. W I w. n.e. Pliniusz Starszy poświęcił bursztynowi cały rozdział swojej "Historii naturalnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska misja archeologiczna odkryła... grę planszową sprzed tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 21:46
Kamienną planszę do gry sprzed ponad 4 tys. lat, z zaznaczonymi polami, odkryli polscy archeolodzy na terenie osady w Dolinie Qumayrah w Omanie.
rozwiń zwiń