Polskie Radio
Section05
Arktyka

Cyrkulująca woda pod lodami Antarktydy. Wraz z głębokością rośnie jej zasolenie

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu. Zdaniem wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz do zrozumienia ich zachowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka Antarktyda klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie woda NAUKA Ziemia dwutlenek węgla

"System Obronny Dalekiej Północy". Nie ma zgody na ekspansję Rosji w regionie Arktyki

Kraje Zachodu nie pozwolą na rozszerzanie się rosyjskiej ekspansji na Oceanie Arktycznym. Dowód w tej kwestii stanowi najnowsza strategia Wielkiej Brytanii względem wspomnianego regionu. Ponadto, jak zauważył Maksymilian Dura z portalu defence24.pl, sankcje na technologie wydobywcze nałożone na Rosję za nielegalną i niesprowokowaną inwazję na Ukrainę mogą pomóc w niewypowiedzianej wojnie na północy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Arktyka strategia bezpieczeństwa strategia oceany NATO bezpieczeństwo środowisko klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie

Identitas 2021-2022. "Bez maski. Warsztaty w Arktyce"

Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do Nagrody Specjalnej Identitas. Spośród nich, zespół kwalifikacyjny wskaże teraz sześciu laureatów. Konkurs Fundacji Identitas jest adresowany do polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków w wieku od 25 do 41 lat. Nagrodą jest m. in. udział w warsztatach, na położonej 500 kilometrów za kręgiem polarnym, wyspie Uløya, w samotnej bazie Lyngen Outdoor Center.
Zobacz więcej na temat:  książki POLSKA Arktyka

"Obszar pokoju". Rezolucja PE w sprawie międzynarodowych działań w Arktyce

Parlament Europejski wezwał do konstruktywnej współpracy międzynarodowej w Arktyce, jednocześnie ostrzegając przed pojawiającymi się zagrożeniami dla stabilności w regionie ze strony Rosji i Chin. Zdaniem europosłów, Arktyka powinna być "obszarem pokoju". - Federacja Rosyjska prowadzi politykę militaryzacji obszaru Arktyki - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Arktyka Rosja Chiny Unia Europejska Europa