Polskie Radio

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 13:00
Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty" oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6". 
Okładki płyt Polskiego Radia nominowanych do Fryderyków 2022.
Okładki płyt Polskiego Radia nominowanych do Fryderyków 2022. Foto: Polskie Radio

Płyty "Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty", nominowane są w kategorii: Album Roku - Muzyka Symfoniczna, a płyty "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6", nominowane są w kategorii: Album Roku - Muzyka Dawna. 

Wydawnictwo "Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty" to prezentacja ocalałych kompozycji Mistrza ekspresjonistycznej instrumentacji i dramaturgii. Na trzech krążkach przypominamy wybitne nagrania z naszych archiwów w wykonaniu zespołów orkiestrowych Polskiego Radia pod kierownictwem znakomitych dyrygentów: Andrzeja Straszyńskiego, Szymona Kawalli i Michała Klauzy, dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Album to najobszerniejsza, jak dotąd, fonograficzną retrospektywą twórczości Morawskiego

"Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty" to czwarty już album z serii "From the Polish Radio Archives", która została zainaugurowana w 2018 r. Na najnowsze wydawnictwo fonograficzne Polskiego Radia Chopin i Agencji Muzycznej Polskiego Radia składają się trzy ocalałe poematy symfoniczne – "Nevermore" i "Ulalume" inspirowane mroczną poezją Edgara Allana Poego oraz "Don Quichotte". Z archiwów Polskiego Radia wybrano też dwie zachowane partytury baletowe – "Świteziankę" i monumentalną, ukazującą się na płytach po raz pierwszy w historii fonografii "Miłość". Twórcą projektu graficznego albumu jest jeden z najwybitniejszych polskich artystów grafików profesor Lech Majewski. 

POSŁUCHAJ FRAGMENTU:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia  


Z kolei "Mikołaj Gomółka - Melodie na Psałterz Polski. Volume 5-6" to trzecia z pięciu części nagrań wyjątkowego, powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła. To 150 krótkich utworów Mikołaja Gomółki skomponowanych do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego", dokonanych przez Jana Kochanowskiego.  

Trzecia odsłona przedsięwzięcia to dwie płyty zawierające nagrania Psalmów historycznych (CD 1) i pierwszej części Psalmów błagalnych (CD 2). Na płytach oprócz Chóru Polskiego Radia występują też goście: zespół muzyki dawnej Alta Cappella i grający na lutni renesansowej Marc Lewon (CD 1) oraz Elizabeth Rumsey na violi basowej i Andrzej Mikołaj Szadejko na pozytywie organowym (CD 2)

POSŁUCHAJ FRAGMENTU: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 


FRYDERYKI to nagrody przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. To jedyna nagroda obejmująca tak szerokie spektrum gatunków muzycznych, w tym muzykę poważną i jazz. Laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1600 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. To właśnie członkowie Akademii każdego roku nominują i nagradzają artystów i twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.

Wydawnictwa Agencji Muzycznej od lat otrzymują liczne nominacje oraz statuetki tej prestiżowej muzycznej nagrody. Nagrodzonych zostało ponad 25 tytułów, zarówno z kategorii muzyki poważnej, jak również jazzu i muzyki rozrywkowej.


W ostatnich latach Fryderyka otrzymały

W roku 2021

W kategorii: NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ - Grażyna Bacewicz "Sonaty na skrzypce i fortepian".

W kategorii: ALBUM ROKU MUZYKA SYMFONICZNA - Semkow i NOSPR "Brahms: Symfonie 1-4".

W roku 2020

W kategorii: ALBUM ROKU MUZYKA ORATORYJNA I OPEROWA - Karol Szymanowski: HAGITH. Soliści, Polska Orkiestra Radiowa i Chór Filharmonii Narodowej.

W roku 2018

W kategorii: ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA - Antonio Caldara "Maddalena ai piedi di Cristo".

W roku 2015

W kategorii: ALBUM ROKU RECITAL SOLOWY - Kaja Danczowska "Nagrania archiwalne z lat 1974-2007".

W roku 2014

W kategorii: ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA I BAROKOWA - Francois Couperin "Pieces de clavecin".


oprac. mat. pras. / rk 

Czytaj także

Eugeniusz Morawski - kompozytor wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:01
Polskie Radio Chopin i Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentują ocalałe kompozycje Mistrza ekspresjonistycznej instrumentacji i dramaturgii - Eugeniusza Morawskiego. Na trzech krążkach przypominamy wybitne nagrania z naszych archiwów w wykonaniu zespołów orkiestrowych Polskiego Radia pod kierownictwem znakomitych dyrygentów: Andrzeja Straszyńskiego, Szymona Kawalli i Michała Klauzy, Dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Premierowy album jest najobszerniejszą, jak dotąd, fonograficzną retrospektywą twórczości Morawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Gomółka – Melodie na Psałterz Polski. Volume 5-6. Melodie stworzone dla "prostych domaków"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:14
Agencja Muzyczna Polskiego Radia 16 lipca br. wydała trzecią z pięciu części nagrań wyjątkowego, powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła. To "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki, 150 krótkich utworów skomponowanych do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego", dokonanych przez Jana Kochanowskiego.
rozwiń zwiń