Polskie Radio

"Crazy Town" - nowy utwór grupy Harlem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i zespół Harlem przedstawiają dwa single: "Jestem tu" i "Crazy Town", zapowiadające album "Nieznany świt", którego premiera już 20 maja.
Singiel Crazy Town grupy Harlem
Singiel "Crazy Town" grupy HarlemFoto: Polskie Radio

Lata temu, zanim na rynku pojawiła się winylowa płyta, ukazywał się singiel – czarny krążek, który miał stronę A i stronę B, a na każdej inny utwór. Oba zapowiadały płytę i miały zachęcać do jej zakupu. 

W dobie płyt CD singiel zanikł niemal zupełnie. Dziś, kiedy sprzedaż przenosi się coraz skuteczniej do internetu i serwisów cyfrowych, single wróciły. Na ogół nową płytę zapowiada jeden utwór. A gdzie strona A i strona B?

Agencja Muzyczna Polskiego Radia i zespół Harlem wracają do starych zwyczajów w sposób nowatorski. Nową płytę grupy Harlem, pierwszą po dziewięcioletniej przerwie, zapowiada… cyfrowy dyptyk!

"Jestem tu" i "Crazy Town" to dwa utwory, w których tekstach słychać krzyk ich autora - Krzysztofa Jaworskiego, "Dżawora", współtwórcy i leadera zespołu Harlem. Krzyk o zauważenie bezsilnej jednostki zagubionej we współczesnym świecie. Teksty przejmująco wyśpiewał wokalista grupy Marek Jakub Weigel.

29 kwietnia 2022 ukazał się w przestrzeni cyfrowej utwór "Jestem tu", skomponowany przez Jaworskiego. To historia inspirowana wydarzeniami trudnego okresu w życiu autora przed kilku laty. Emocjonalnie napisany kawałek o ludziach często w depresji, nierzadko młodych, pogubionych, zmarginalizowanych, których świat nie chce słyszeć. Otoczeni murem obojętności, szukają pomocnej dłoni, by ten mur przekroczyć.

Niedługo później, 10 maja 2022 roku, pojawiło się "Crazy Town", którego muzyka jest dziełem całego zespołu Harlem. Miasto jest przenośnią. To nasza rodzina, nasze społeczeństwo, system, w którym żyjemy. Labirynt, w którym błąkamy się z nadzieją na lepsze jutro. Dla każdego ta nadzieja jest czym innym, ale wszyscy usiłujemy przejść przez magiczny horyzont, za którym poprowadzi nas prawdziwe światło.

Grupa kreatywnych, młodych twórców filmowych z Gdańska, których "Dżawor" zaprosił do współpracy: Milena Szabat, Maciej Rybicki i Jakub Poterała, znalazła filmowy wspólny mianownik, by opowiedzieć treści poruszone przez "Dżawora" w tych dwóch utworach. Ostatni kadr teledysku do "Jestem tu" to pierwszy kadr teledysku do "Crazy Town". W obu, choć w innych przestrzeniach, temu samemu bohaterowi towarzyszą te same postaci.

POSŁUCHAJ UTWORU "CRAZY TOWN":

YouTube Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Zapowiadana przez dyptyk płyta zespołu Harlem, zatytułowana "Nieznany świt", w sprzedaży cyfrowej i tradycyjnej pojawi się już 20 maja 2022

baner_single_harlem.png

***

Mat. prasowe

Czytaj także

"Polski blues". Harlem w rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 06:30
Trudno znaleźć dwóch innych polskich twórców, niż Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl, o których z takim przekonaniem można by powiedzieć, że ich życie to blues. Wspólne utwory tych dwóch przez lata stały się prawdziwym kanonem polskiego bluesa. W dniu piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza na premierę singla zespołu Harlem "Polski blues". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Cugowski "Nie czekaj na znak". Premiera albumu Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:55
Dwadzieścia lat czekał Wojtek Cugowski na wydanie płyty pod swoim imieniem, występując w tym czasie ze swoim bratem Piotrem w zespole BRACIA. Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała właśnie solowy album Artysty - "Nie czekaj na znak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem tu" - nowy utwór grupy Harlem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:00
Ukazujące się dziś nagranie "Jestem tu" i kolejny numer "Crazy Town", który ukaże się 10 maja, zapowiadają kolejną płytę grupy Harlem - "Nieznany świt". Single i płytę wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń