Polskie Radio

Kto wygra Eurowizję 2022? Pierwszy półfinał [WYNIKI]

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:30
Wtorkowy wieczór to początek tegorocznych eurowizyjnych zmagań. Na scenie pojawili się reprezentanci 17 krajów, a w całym konkursie bierze udział w sumie 40 państw. Z pierwszego półfinału do sobotniego finału zakwalifikowało się dziesięć piosenek z najlepszymi notami widzów i jurorów. Najlepiej oceniane kraje podano na razie w kolejności losowej, bez uzyskanych punktów. 
Fani konkursu Eurowizja
Fani konkursu EurowizjaFoto: Paul Bergen / EPA/PAP
  • W pierwszym półfinale Eurowizji 2022 wystąpili reprezentanci: Albanii, Łotwy, Litwy, Szwajcarii, Słowenii, Ukrainy, Bułgarii, Niderlandów, Mołdawii, Portugalii, Chorwacji, Danii, Austrii, Islandii, Grecji, Norwegii i Armenii.
  • Do finału awansowały: Szwajcaria, Armenia, Islandia, Litwa, Portugalia, Norwegia, Grecja, Ukraina, Mołdawia i Holandia.
  • Odpadły: Albania, Łotwa, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Dania i Austria.
  • W czwartek, 12 maja, drugi półfinał, w którym wystąpią kolejno: Finlandia, Izrael, Serbia, Azerbejdżan, Gruzja, Malta, San Marino, Australia, Cypr, Irlandia, Macedonia Północna, Estonia, Rumunia, Polska, Czarnogóra, Belgia, Szwecja oraz Czechy. 
  • Do finału zakwalifikuje się dziesięć najlepszych reprezentacji z każdego z półfinałów oraz reprezentanci tzw. wielkiej piątki, czyli z krajów z długą tradycją w konkursie, wpłacających największe składki do EBU (Europejskiej Unii Nadawców) - organizatora imprezy. To Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. 

Eurowizja 2022 - gdzie oglądać? 

Koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji transmitują państwowi nadawcy zrzeszeni w Europejskiej Unii Nadawców (EBU - European Broadcasting Union); od 1993 roku należą do niej także Telewizja Polska i Polskie Radio. Unia zrzesza niemal wszystkie europejskie państwa (w tym roku wykluczono jednak z członkostwa Rosję, a dwa lata temu Białoruś). Do EBU należą też kraje z pogranicza Europy - jak Gruzja, czy spoza kontynentu - jak Izrael, a nawet Australia. Unia zrzesza również kraje, które nie biorą czynnego udziału w konkursie - jak Jordania, Liban czy Libia - ale mają prawa do transmisji koncertów. 

Pierwszy i drugi półfinał oraz koncert finałowy pokaże na swoich antenach Telewizja Polska. Transmisje na żywo (we wtorek, czwartek i sobotę od godz. 21) można śledzić w TVP1 i TVP Polonia. Powtórki pierwszego i drugiego półfinału oraz finału będzie retransmitował również kanał TVP Rozrywka (dzień po transmisjach, od godz. 21.35). Koncerty Eurowizji w TVP będą komentować Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Transmisję można śledzić również na stronach Polskiego Radia - poprzez przekaz live Europejskiej Unii Nadawców.

ZAPIS PIERWSZEGO PÓŁFINAŁU: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 

Faworytem pierwszego półfinału była ukraińska grupa Kalush Orchestra z kompozycją "Stefania"; nasi wschodni sąsiedzi wystąpią kolejny raz w sobotnim finale. Miejsce tam wywalczyła sobie także Litwinka Monika Liu z piosenką "Sentimentai". Wśród krajów Europy Środkowej głosy zdobyli też Mołdawianie - Zdob și Zdub i Advahov Brothers z utworem śpiewanym po rumuńsku: "Trenulețul".

Szczęścia nie miała za to Łotwa (Citi Zēni z "Eat Your Salad"), Chorwacja (Mia Dimšić z "Guilty Pleasure"), Bułgaria (Intelligent Music Project z "Intention") oraz Słowenia (grupa LPS z utworem "Disko"). 

Do finału udało również dostać się Grecji (Amanda Georgiadi Tenfjord - "Die Together"), ale szczęścia zabrakło Albanii (Ronela Hajati - "Sekret"). W finale zaśpiewa również Szwajcaria (Marius Bear - "Boys Do Cry"), Holandia (S10 - "De diepte", z pierwszą propozycją w języku niderlandzkim od 2010 roku) oraz Portugalia (Maro - "Saudade, saudade"). W sobotę usłyszymy też reprezentacje: Islandii (Systur - "Með hækkandi sól"), Norwegii (Subwoolfer - "Give That Wolf a Banana") i Armenii (Rosa Linn - "Snap"). 

Nie udało się z kolei wyśpiewać odpowiedniej liczby głosów Danii (Reddi - "The Show") oraz Austrii (Lumix ft. Pia Maria - "Halo"). 

Co ciekawe, Albania, Łotwa i Austria były w pierwszej dziesiątce państw typowanych przez bukmacherów jako kraje awansujące do finału. Albanii, klasyfikowanej w pierwszym półfinale na siódmym miejscu, dawano 75 proc. szans na awans! Łotwa i Austria miały z sukcesem zamykać stawkę (odpowiednio na 9. i 10. miejscu). Tych państw ostatecznie jednak nie wybrano. Niżej były oceniane choćby Litwa i Islandia, które mimo oceniania ich na 12. i 13. miejsce - znalazły się w pierwszej, półfinałowej dziesiątce. 

O awansie do finału decydowały punkty przyznawane przez jurorów i telewidzów (w stosunku 50/50). Jurorzy oceniali występy już podczas prób generalnych, które odbywają dzień przed półfinałami. Polscy widzowie podczas pierwszego półfinału nie mogli oddawać głosów, ponieważ nasz reprezentant, Krystian Ochman, zaśpiewa utwór "River" w czwartek, 12 maja, podczas drugiego półfinału. Punktację przydzieloną w półfinałach poznamy dopiero po finałowej rozgrywce. 

Czytaj także:  

Zobacz skróty utworów pierwszego półfinału: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Polskę w tegorocznym konkursie reprezentuje Krystian Ochman, który w 2020 roku wygrał 11. edycję telewizyjnego show "The Voice of Poland". Rok później zdobył Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwudziestotrzylatek wystąpi w drugim półfinale (w czwartek od godz. 21) i zapewne w finałowej rozgrywce, w najbliższą sobotę. Polscy widzowie w konkursie Eurowizji nie mogą oddawać głosów na polskiego reprezentanta. Według bukmacherów największe szanse na wygraną mają reprezentanci Włoch, Szwecji i Ukrainy, choć Polak pojawia się w różnych rankingach często w pierwszej piątce notowania. 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:00
Krystian Ochman walczy o zwycięstwo Polski w tegorocznym konkursie Eurowizji. Jest szóstym solistą, który reprezentuje nasz kraj w konkursie. Częściej Polskę reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce Polska była w ogólnym zestawieniu trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Krystian Ochman wystąpi na scenie Eurowizji w czwartkowy wieczór - w półfinale i z pewnością podczas finałowej rywalizacji - w sobotę. Zobacz, kto wcześniej przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja. Jaki jest przepis na sukces? O twórcach eurowizyjnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 07:00
Każdy eurowizyjny finał jest nie do przewidzenia. W jednym roku wygrywają ballady, w innym - popowe piosenki, a jeszcze w kolejnym - rockowe brzmienia. Reprezentanci poszczególnych krajów stawiają także na folk, a kilka razy pojawiło się nawet mocne metalowe granie. Poniżej zdradzamy, kto stoi za produkcją eurowizyjnych utworów oraz jakie regulaminowe zapisy rządzą eurowizyjnymi piosenkami. 
rozwiń zwiń