Polskie Radio

Eurowizja: niepełnosprawni na scenie, w pełni sprawni muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 18:00
Niektóre z występów niepełnosprawnych muzyków to istne manifesty: trudności w codziennym życiu, artystycznych życiorysów - równoległych do zdrowych wykonawców i konieczności równego traktowania. O reprezentowanie Polski w tym roku walczy również zespół złożony z głuchych muzyków. Zobacz inne występy niepełnosprawnych artystów na deskach Eurowizji. 
Niepełnosprawność to nie przeszkody we wszystkim.
Niepełnosprawność to nie przeszkody we wszystkim. Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Prazis Images

Sceny Eurowizji gościły już wokalistów na wózkach, niewidomych piosenkarzy, a nawet muzyków z niepełnosprawnością intelektualną. Nie dziwi zatem także zgłoszenie do polskich preselekcji - zespołu złożonego z głuchych wokalistów. Wybraliśmy kilka życiorysów, które wpłynęły na historię Konkursu Piosenki Eurowizji. 

Niewi(a)doma 

Gruzinka mieszkająca w Moskwie, Diana Ghurckaia, od dzieciństwa jest niewidoma. Już podczas nauki w szkole, którą ukończyła w 1995 roku, występowała w Filharmonii w Tbilisi. W 2000 roku wydała swoją debiutancką płytę "Ty zdieś", a dwa lata później drugi album "Ty znajesz, mama". W 2003 roku piosenkarka wydała kolejną płytę "Utro", a rok później - album kompilacyjny "Nieżnaja (Nowoje i łuczszeje)". W 2007 roku ukazała się jej piąta płyta "9 miesiacew". W tym samym roku otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Federacji Rosyjskiej, który nadał jej prezydent Władimir Putin. 1 marca 2008 roku wygrała gruzińskie eliminacje eurowizyjne z utworem "Peace Will Come", zostając tym samym reprezentantką Gruzji podczas 53 Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Belgradzie. Podczas koncertu otrzymała łącznie 105 punktów, w tym dwanaście od Cypru i Ukrainy, dzięki którym zakwalifikowała się do sobotniego finału, w którym zajęła ostatecznie jedenaste miejsce z 83 punktami na koncie. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Potem wydaje kolejną płyty: "Ja lublu was wsiech" i dostaje kolejne odznaczenia - zaróno od prezydenta Dmitrija Miedwiediewa (który nadał piosenkarce Order Przyjaźni), jak i od gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego (Order Honoru). Niepełnosprawność nie przeszkadza jej zdobywać kolejnych szczytów - w 2011 roku brała udział w szóstej edycji programu "Tancy so zwiozdami", będącego rosyjską wersją formatu "Dancing with the Stars". 

Politycy doceniają artystów, ale niekiedy ci mogą im się  przydać do politycznych rozgrywek. Tak też było na przykład w 2018 i miało być w 2017 roku. Chodzi o Juliję Samojłową, u której w wieku 13 lat zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni i od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Jej pierwszy udział w konkursie zbiegł się z finałem na Ukrainie (skonfliktowanej z Rosją). Po wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji przez Jamalę pojawiły się głosy, że Rosja miałaby wycofać się z konkursu organizowanego na terenie tego kraju. Latem 2016 roku krajowy nadawca potwierdził jednak udział w Eurowizji organizowanej w Kijowie.


Posłuchaj
00:48 eurowizja.mp3 Rosyjskie kanały telewizyjne zapowiedziały, że rezygnują z transmisji tegorocznego finału Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się za miesiąc w Kijowie. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

 

Dzień po wyborze reprezentantki pojawiły się spekulacje, że rosyjska artystka może nie zostać wpuszczona na teren Ukrainy, a nawet być aresztowana, kiedy "będzie składać oświadczenia polityczne". Powodem zatrzymania miałoby być też nielegalne (zdaniem ukraińskiego prawa) wkroczenie piosenkarki w 2015 roku na teren Krymu, aneksowany przez Rosję w 2014 roku, gdzie koncertowała. Wkrótce ogłoszono, że piosenkarka otrzymała zakaz wjazdu na teren Ukrainy na okres trzech lat. Rosja z kolei potwierdziła, że Samojłowa będzie reprezentowała Rosję w kolejnym Konkursie Piosenki Eurowizji, w 2018 roku. Tak się też stało: wystąpiła wówczas jako szósta w kolejności w drugim półfinale konkursu i nie zakwalifikowała się do finału. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Polskę także reprezentowała wokalistkę na wózku inwalidzkim, a była to Monika Kuszyńska z piosenką "In The Name Of Love" w 2015 roku. Była wokalistka grupy Varius Manx, która 9 lat wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu. Utwór został zaprezentowany w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i awansował do finału, w którym zajął ostatecznie 23 miejsce z 10 punktami na koncie. Podczas występu, na scenie, wyświetlono film z fragmentami koncertów z czasów, kiedy była w pełni sprawna. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


W tym samym roku, w Konkursie Piosenki Eurowizji 2015 w Wiedniu, zagrali także fińscy punkowcy z grupy Pertti Kurikan Nimipäivä. Zespół został założony w 2009 roku podczas charytatywnych warsztatów dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. W 2012 roku muzycy zostali bohaterami fińskiego filmu dokumentalnego "Zespół punka" (fin. "Kovasikajuttu") opowiadającego o życiu czterech członków formacji chorych na autyzm i zespół Downa. W lutym 2015 roku wygrali krajowy festiwal Uuden Musiikin Kilpailu z utworem "Aina mun pitää", dzięki czemu zostali reprezentantami Finlandii podczas 60 Konkursu Piosenki Eurowizji. Cała piosenka trwa zaledwie 1 minutę i 27 sekund, dzięki czemu została najkrótszym utworem konkursowym w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakończyli występ na 16 miejscu w półfinale. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Podczas drugiego finału Eurowizji w 2019 roku w Tel Awiwie wystąpił także The Shalva Band, który składa się z ośmiu niepełnosprawnych i spełnia najwyższe standardy muzyczne. Podczas drugiego półfinału wykonali piosenkę "A Million Dreams" z musicalu "Król rozrywki".

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest  


W tym roku również pojawia się polski akcent. W dziesiątce preselekcyjnej jest zespół Unmute, czyli piątka głuchych muzyków: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Oprócz tworzenia muzyki, Unmute przekazuje odbiorcom treść za pomocą Polskiego Języka Migowego. Piosenka "Głośniej niż decybele" miała być częścią kampanii ukazującej, że osoby głuche również mogą tworzyć muzykę: "Nie słychać nas? Trzeba to zmienić / Ruch każdym krzykiem, ciszy nie ma / Skazani na ciszę, ale lepiej być głuchym, niż słuchać tych ograniczeń / Ty nie słuchasz - i kto tu jest głuchy?"

Źródło: serwis YouTube.com/kanał Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych 


Trzymamy kciuki za polskich kandydatów preselekcji i czekamy na kolejne występy utalentowanych muzyków, bez względu na to, czego nie posiadają, ale przez wzgląd na wielki talent. 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2022. Kto pojedzie z Polski? Jest krótka lista nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:15
Nie tylko eksperci, ale także widzowie telewizyjnego koncertu zdecydują o tym, kto będzie reprezentował Polskę na tegorocznej Eurowizji. Telewizja Polska - polski organizator preselekcji - ogłosiła listę dziesięciu wokalistów. Niektórzy fani liczą, że szansę ma także muzyk spoza dziesiątki, bo TVP podawała wcześniej, że może wręczyć również tak zwaną "dziką kartę". A to bardzo pobudza fanów Dody. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2022: kiedy koncerty? Kto wystąpi? Poznaj rywali Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 07:00
"The sound of beauty" - to hasło przewodnie 66 Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w dniach 10-14 maja 2022 roku. Miejsce widowiska to hala Pala Alitour (PalaOlipico) w Turynie. W konkursie weźmie udział w sumie 41 państw, w tym Polska. Nasz reprezentant najpierw zmierzy się w półfinale 12 maja. Ostateczne nazwisko polskiego kandydata poznamy 19 lutego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. 
rozwiń zwiń