Polskie Radio

Krystian Ochman i prawdziwa burza na scenie Eurowizji! Kulisy polskiego występu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 16:00
Dwupoziomowa, obrotowa scena z dostępem do wody, tancerki, które imitują zjawy, i wizualizacje z twarzami wokalisty na telebimach. W takiej scenerii wystąpił Krystian Ochman w półfinale tegorocznej Eurowizji. Wielki finał i ponowny występ reprezentanta Polski - w sobotę. Przeczytaj o kulisach polskiego występu i sprawdź, jak można wesprzeć polskiego reprezentanta. 
Ceremonia otwarcia 66 Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Venaria Reale, 8 maja 2022 roku.
Ceremonia otwarcia 66 Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Venaria Reale, 8 maja 2022 roku.Foto: Marco Piovanotto / PAP/Abaca
  • W drugim półfinale tegorocznej Eurowizji Krystian Ochman wystąpił jako czternasty na 18 zaplanowanych występów. Na eurowizyjnej scenie w Turynie zaprezentowali się w czwartek kolejno: Finlandia, Izrael, Serbia, Azerbejdżan, Gruzja, Malta, San Marino, Australia, Cypr, Irlandia, Macedonia Północna, Estonia, Rumunia, Polska, Czarnogóra, Belgia, Szwecja i Czechy. Dalej przeszli reprezentanci Belgii, Czech, Azerbejdżanu, Finlandii, Estonii, Australii, Szwecji, Rumunii oraz Serbii. Odpadli wokaliści z Gruzji, Macedonii Północnej, Cypru, Irlandii, Izraela, Malty, San Marino oraz Czarnogóry. 
  • Z pierwszego półfinału, który odbył się we wtorek - do sobotniego finału zakwalifikowały się: Łotwa, Szwajcaria, Ukraina, Holandia, Mołdawia, Portugalia, Islandia, Grecja, Norwegia i Armenia. Odpadły wówczas: Albania, Łotwa, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Dania i Austria. 
  • W finale wystąpi też pięć ekip z krajów tak zwanej wielkiej piątki - czyli pięciu krajów z długą historią udziału w konkursie i z największymi składkami na rzecz organizatora: Europejskiej Unii Nadawców (EBU).  

Pomysł włoskich organizatorów, by na scenie stale była woda, idealnie wpisuje się w klimat piosenki "River", którą Krystian Ochman zaśpiewał w czwartek - i wykona ją także w sobotę. To było do przewidzenia, bo w różnych rankingach reprezentant Polski jest zaliczany do pierwszej dziesiątki najlepiej zapowiadających się występów konkursu. Reżyserowie polskiego widowiska - Tomasz Klimek i Mikołaj Dobrowolski - nie zdradzali wcześniej wielu szczegółów, ale wiadomo było, że podczas występu pojawią się burzowe pioruny. (Dobrowolski wcześniej odpowiadał za eurowizyjne występy piosenki Cleo i Donatana oraz Moniki Kuszyńskiej). Wokaliście towarzyszyły też cztery tancerki z zasłoniętymi twarzami, które przedstawiały senne zjawy z tekstu śpiewanego przez Ochmana. Za choreografię odpowiada - podobnie jak w zeszłym roku, podczas występu Rafała Brzozowskiego - Agustin Egurrola. Cała ekipa produkcyjna przyznaje jednak, że to Krystian w tym konkursie jest najważniejszy. 

Krystian Ochman odbywa w Turynie wiele prób, ale śpiewa nie tylko na scenie. Ostatnio coraz popularniejszy w sieci jest film nagrany razem z zawodnikami z Ukrainy. Kalush Orchestra to liderzy rankingów potencjalnych zwycięzców. Razem z Ochmanem zaśpiewali na ulicach Turynu eurowizyjną piosenkę Ukrainy "Stefania": 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Wszystko, co zrobiłem - skończyłem / All that I've done - I'm done

Z kolei piosenka "River" w całości nagrana jest po angielsku i opowiada o dążeniu do wewnętrznego spokoju. To siódmy autorski utwór wydany przez Krystiana, z debiutanckiej płyty "Ochman". Twórcami piosenki są Krystian Ochman, Adam Wiśniewski, Mikołaj Trybulec i Ashley Hicklin. Co ciekawe, Trybulec jest też autorem wielu znanych utworów, w tym ubiegłorocznej eurowizyjnej piosenki Austrii "Amen", którą wykonywał Vincent Bueno. Wcześniej Trybulec odpowiadał też za sukces Duncana Laurence'a, który w 2019 r. wygrał Eurowizję z piosenką "Last Night". 

Piosenka "River" była promowana w kwietniu tego roku na koncertach preeurowizyjnych w Londynie (na London Eurovision Party), w Tel Awiwie (podczas Israel Calling), w Amsterdamie (na Eurovision in Concert) i w Madrycie (Spain Eurovision Pre-Party)

Źródło - serwis YouTube.com / Krystian Ochman


Czytaj także: 


Eurowizja 2022 - jak głosować? 

W każdym z półfinałów mogli głosować widzowie państw, które brały udział w danym koncercie oraz losowo wybrane kraje wielkiej piątki - automatycznie zakwalifikowane do finału. W czwartkowym półfinale były to Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania. Podczas próby generalnej rozgrywanej w środowy wieczór swoje punkty przyznali jurorzy, a widzowie mogli głosować podczas koncertu w czwartek. Polacy jednak mogą oddawać głosy na Ochmana tylko poza granicami kraju. Głosy polskich widzów i polskich jurorów w półfinałach były odzwierciedlone po połowie. Po każdym z półfinałów poznaliśmy 10 krajów z najlepszymi wynikami, ale bez podania konkretnej liczby punktów. Te poznamy dopiero po wielkim finale. 


ZOBACZ SKRÓT PIOSENEK, KTÓRE USŁYSZYMY W DRUGIM PÓŁFINALE EUROWIZJI:

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja: największe gwiazdy w historii konkursu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 10:00
Eurowizja otwiera drogę do wielkiej kariery, ale bywa też, że kończy kariery wielkich gwiazd. Wiele krajów stawia na dobrze znane nazwiska w Europie, ale to nie zawsze gwarantuje sukces. Zebraliśmy występy sław - te zapamiętane i te, o których niektóre gwiazdy nie chciałyby już pamiętać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - nie tylko dla Europy. Jak kraje spoza kontynentu trafiły do konkursu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 14:00
Skąd Australia na Eurowizji? Dlaczego rywalizuje Izrael? Jak Armenia pojawiła się w konkursie? Te i podobne pytania powracają co roku, przy każdej edycji Eurowizji. Odpowiedź tkwi w pierwotnej nazwie Festiwalu i w nazwie głównego organizatora - Europejskiej Unii Nadawców, która swoim zasięgiem sięga daleko poza kontynent. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - skąd popularność festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 18:30
Muzyczne koncerty Eurowizji przypominają sportowe rywalizacje: najpierw krajowe selekcje, a potem liga mistrzów. Najlepsi podzieleni na dwa pół finały walczą z kolei o wejście do finału. Tak niemal co roku wygląda Konkurs Piosenki Eurowizji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Ochman w Programie 1 PR. "Jestem w pełni skupiony na Eurowizji"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:00
Wielkimi krokami zbliża się Konkurs Piosenki Eurowizji 2022. 12 maja, w drugim półfinale, udział weźmie polski reprezentant Krystian Ochman. Zaprezentuje on utwór "River". Przed wylotem do Włoch artysta wziął udział w specjalnej konferencji prasowej.
rozwiń zwiń