Polskie Radio

HARLEM "Nieznany świt". Nowa płyta Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 13:26
Dziś (20 maja) ukazała się nowa płyta zespołu HARLEM "Nieznany świt". Nowe wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia jest już na półkach sklepowych i w dystrybucji cyfrowej. "Nieznany świt" to pierwszy od 9 lat album zespołu HARLEM.
HARLEM Nieznany świat. Nowa płyta, której wydawca jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia
HARLEM "Nieznany świat". Nowa płyta, której wydawca jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia Foto: mat. promocyjne

Kilka utworów z tej płyty już znamy, a przede wszystkim "Jestem tu" i "Crazy Town", które pojawiły się na przełomie kwietnia i maja, jako dyptyk zapowiadający wydawnictwo.

To dwa, spośród dziewięciu nowych utworów grupy HARLEM. Przesłanie wszystkich świetnie charakteryzuje tytuł płyty: "Nieznany świt". Nowe otwarcie w historii zespołu i dla każdego z muzyków, brama z przeszłości, przez dziś, do przyszłości.

Z pełnym rozmysłem zarówno na okładkach singli, jak i całej płyty jest to samo zdjęcie – drzewo, symbol siły i przetrwania w oczekiwaniu na nowe życie każdej wiosny. Jak grupa HARLEM, która przetrwała lata, zawsze z wiarą w kolejne przebudzenie.

Autorem większości kompozycji i tekstów tej mówiącej do nas różnymi kolorami dźwięków i obrazów płyty jest współtwórca i leader zespołu, gitarzysta Krzysztof Jaworski znany jako "Dżawor". Udział w komponowaniu, a przede wszystkim aranżacji powstałych utworów mają też pozostali muzycy grupy HARLEM.

Grającego na klawiszach Cezarego Kaźmierczaka łączy z "Dżaworem" wyjątkowe, zbudowane na podobnej wrażliwości muzycznej, porozumienie. Rytmiczna maszyna, którą tworzą grający na basie Stanisław Czeczot i perkusista Dominik Brzuzy-Jędrzejczyk gwarantuje, że w każdej chwili pulsuje wyjątkowa energia całego zespołu. Przejmujący wokal Marka Jakuba Weigela świetnie dopełnia partie instrumentalistów.

W nagraniu płyty wzięło dodatkowo udział kilkunastu znakomitych gości, którym zespół jest niezwykle wdzięczny. Wspomnieć należy też koniecznie o pracy Marcina Gajko, który cały materiał zmiksował i zmasterował, nadając jego brzmieniu wyjątkowy charakter.  

Dwa nowe teksty wyszły spod pióra właśnie Marka Jakuba Weigela, a dwa kolejne jednego z najlepszych polskich tekściarzy, Marka Dutkiewicza.

Stworzone ostatnio utwory uzupełniają na płycie bonusowo trzy znane wcześniej single, którymi przez dziewięć lat oczekiwania na płytę Harlem komunikował się z fanami: "Niebieski listopad", "Tylko popiół, tylko dym" i "Mazurski wiatr" oraz okazjonalny "Polski blues", który Krzysztof Jaworski skomponował do tekstu Bogdana Loebla na początku tego roku, by godnie wspomnieć i uczcić 15 rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy.


Lista utworów:

1. "Crazy Town" - 4:56

2. "Bar" - 7:44

3. " Jestem tu" - 3:39

4. "Słuchaj" - 4:34

5. "Polski blues" - 4:02

6. " Drugie dno" - 2:55

7. " Siewierz" ("Jolka, Jolka popamiętasz") - 3:37

8. "Chmury" - 3:43

9. "Płaszcz" - 3:51

Bonusy"

10. "Niebieski listopad" - 3:06

11. "Tylko popiół, tylko dym" - 3:40

12. "Mazurski wiatr" - 3:35

TT 49:56 

baner_single_harlem.png

mat. pras. / id 

Czytaj także

"Jestem tu" - nowy utwór grupy Harlem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:00
Ukazujące się dziś nagranie "Jestem tu" i kolejny numer "Crazy Town", który ukaże się 10 maja, zapowiadają kolejną płytę grupy Harlem - "Nieznany świt". Single i płytę wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Crazy Town" - nowy utwór grupy Harlem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i zespół Harlem przedstawiają dwa single: "Jestem tu" i "Crazy Town", zapowiadające album "Nieznany świt", którego premiera już 20 maja.
rozwiń zwiń