Polskie Radio

Krajowy Instytut Mediów publikuje dane dot. słuchalności. Dobre wyniki Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 00:09
Jak wynika z badań opublikowanych przez Krajowy Instytut Mediów, Program 1 Polskiego Radia jest czwartą najczęściej słuchaną stacją radiową w Polsce. Pomiary KIM wskazują, że wszystkie anteny publicznego nadawcy zanotowały wyższą słuchalność od tej osiąganej w badaniach Radio Track.
KIM opublikował nowe badania dot. słuchalności
KIM opublikował nowe badania dot. słuchalnościFoto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock

Według badań konsumpcji treści audio za luty-kwiecień 2022, Program 1 Polskiego Radia miał 8,5 proc. słuchalności (4,9 proc. wg Radio Track), Program 3 Polskiego Radia - 2,8 proc., wynik PR24 to 2,1 proc., a Radiowej Dwójki - 1,2 proc. (wg Radio Track odpowiednio: 1,9 proc., 1,3 proc. i 0,5 proc.).

"Wskaźniki słuchalności dziennej stacji radiowych nadających na falach radiowych: słuchalność dzienną stacji obliczamy, dzieląc łączną liczbę osób, deklarujących słuchanie danej stacji poprzedniego dnia (choć raz, choć przez chwilę) przez ogół osób deklarujących słuchanie radia poprzedniego dnia (jakakolwiek stacja, choć przez chwilę)" - czytamy w raporcie KIM.

Badania KIM

Krajowy Instytut Mediów wykonuje badanie ilościowe (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo CATI). Pomiar słuchalności przeprowadzono na próbie 20362 osób w wieku od 15 lat.

Dyrektor KIM Mirosław Kalinowski mówił, że wyniki różnią się od pomiarów Radio Track, ponieważ przyjęto inną metodę badania. Powiedział, że pomiar KIM jest prowadzony telefonicznie, a respondenci są dobierani losowo. - Nie wiemy, dokąd się dodzwonimy, czy do dużych miast, czy do Polski niezurbanizowanej - tłumaczył.

Czytaj także:

Pomiar "skoncentrowany na słuchalności"

Wskazywał też, że w badaniu Instytutu nie ogranicza się wieku badanych osób, bo - jak mówił - ludzie nie przestają słuchać radia po ukończeniu 70. czy 80. roku życia. Zaznaczył też, że pomiar KIM koncentruje się na słuchalności, a nie referuje, jaka jest stopa zwrotu z reklam. - Badamy, czego słuchają Polacy powyżej 15. roku życia, niezależnie od tego, gdzie mieszkają - dodał.

4 kwietnia Instytut przedstawił pierwsze wyniki swojego badania. Dotyczyło ono lutego i marca tego roku. Wynika z niego między innymi, że Program 1 Polskiego Radia osiągnął słuchalność na poziomie prawie 8,9 procent i jest trzecią najczęściej słuchaną stacją radiową w kraju.

ms

Czytaj także

Nowe badania słuchalności radia. Mirosław Kalinowski: to gwarancja pluralizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:51
- Nasze badanie słuchalności jest losowe, czyli dotyczy wszystkich grup wiekowych, poglądów i obszarów zamieszkania. To gwarancja pluralizmu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mirosław Kalinowski z Krajowego Instytutu Mediów.
rozwiń zwiń